INSÄNDARE: En söndagskväll för inte så länge sedan drabbades jag (Linda) av ett njurstensanfall. Ni som varit med om det vet hur fruktansvärt ont det gör. Det här är en sådan åkomma som faller inom ramen för primärjourens uppdrag på akutmottagningen. En sådan åkomma som vi verkligen vill ska kunna tas om hand på Lindesbergs lasarett oavsett tid på dygnet.
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun har sedan regionens beslut om att ta bort kirurgakuten på Lindesbergs lasarett nattetid fört en dialog med regionledningen för att försöka att påverka dem att ändra sitt beslut. Vi har flera gånger uttalat oss i media om att vi vill få tillbaka primärjouren i kirurgi och ortopedi på akuten i Lindesberg nattetid.
Nyligen gick vi (Socialdemokraterna och Centerpartiet) ut med ett yttrande om att vi vill ha kvar kirurgakuten nattetid. Det var samma dag som det gick ut ett gemensamt yttrande från övriga partier i kommunen. Det viktigaste är att budskapet i båda yttrandena var detsamma och att vi alla försöker påverka våra partikamrater i regionen.
Vi tror fortfarande på att det går att ha en bra och konstruktiv dialog om framtidens vård.
Akutsjukvården är en mycket viktig del i det sammanhanget.
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun genom
Linda Svahn (S)
Ordförande i Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun
Bengt Storbacka (S)
Ordförande i kommunstyrelsen i Lindesbergs kommun
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.