INSÄNDARE: En söndagskväll för inte så länge sedan drabbades jag (Linda) av ett njurstensanfall. Ni som varit med om det vet hur fruktansvärt ont det gör. Det här är en sådan åkomma som faller inom ramen för primärjourens uppdrag på akutmottagningen. En sådan åkomma som vi verkligen vill ska kunna tas om hand på Lindesbergs lasarett oavsett tid på dygnet.
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun har sedan regionens beslut om att ta bort kirurgakuten på Lindesbergs lasarett nattetid fört en dialog med regionledningen för att försöka att påverka dem att ändra sitt beslut. Vi har flera gånger uttalat oss i media om att vi vill få tillbaka primärjouren i kirurgi och ortopedi på akuten i Lindesberg nattetid.
Nyligen gick vi (Socialdemokraterna och Centerpartiet) ut med ett yttrande om att vi vill ha kvar kirurgakuten nattetid. Det var samma dag som det gick ut ett gemensamt yttrande från övriga partier i kommunen. Det viktigaste är att budskapet i båda yttrandena var detsamma och att vi alla försöker påverka våra partikamrater i regionen.
Vi tror fortfarande på att det går att ha en bra och konstruktiv dialog om framtidens vård.
Akutsjukvården är en mycket viktig del i det sammanhanget.
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun genom
Linda Svahn (S)
Ordförande i Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun
Bengt Storbacka (S)
Ordförande i kommunstyrelsen i Lindesbergs kommun
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.