Det var ett stort intresse från medierna, när politikerna "tog det första spadtaget". Foto: Hans Andersson

”Vi vill inte vänta längre!” Politiker eniga om nytt vårdcentrum vid järnvägen

Nu tänker de sätta igång på allvar. Landstinget och kommunen är överens om att bygga ett vårdcentrum i kvarteret Bulten öster om järnvägen. Med en tredelad spade från Wedevågs Bruk, glada miner och ett stort pressuppbåd tog kommun- och landstingspolitiker ett gemensamt spadtag. Nästa år hoppas de att grävmaskiner finns på plats.

Det är bråttom. För primärvårdens lokaler i Lindesberg duger inte alls. Det är alldeles för trångt i Bägaren nere vid sjön. 11 600 patienter är listade på Bägaren

– Det är ingen bra arbetsmiljö och vi har svårt att klara patientsäkerheten där, säger Marie-Louise Forsberg-Fransson (s). Vi kan inte vänta så mycket längre. Vi har mätt både medicinska resultat och t ex tillgänglighet i primärvården i Lindesberg och det måste bli bättre. Vi har också svårt att rekrytera personal till primärvården i Lindesberg idag.

Hon kopplar också ihop en ny vårdcentral i Lindesberg med utredningar som pågår inom landstinget. En flytt till Bulten ger utrymme i lasarettet där Sköndal idag ligger. Inom landstinget diskuteras att decentralisera ut verksamhet från Universitetssjukhuset  USÖ.

Kommunstyrelsen har tagit beslut om att avsikten är att bygga i kvarteret Bulten. I morgon kommer landstingsstyrelsen att avge samma avsiktsförklaring.


Glada idag – Jihad Menhem,  Irja Gustafsson och Marie-Louise Forsberg-Fransson. Foto Hans Andersson

– Vi har en majoritet för att gå vidare med det här, säger Jihad Menhem (VP). Det här behövs verkligen och jag hoppas det kan bli som vårdcentralen Ängen i Örebro. Vi vet inte idag vad det kommer att kosta, men vi har inget val som det ser ut med primärvården i Lindesberg idag.

Irja Gustafsson (S) från kommunen pekar på den samordning som blir när Bägaren och vårdcentralen Sköndal på lasarettet flyttar ihop och barnmorskorna m.fl. på Familjecentralen kommer hit. För t ex strokedrabbade blir det närmare till eftervård. Landstinget hoppas också att Folktandvården kan få plats här.
 
– För patienterna blir det här bättre, för  de behöver inte som idag fundera på vart de ska åka, säger Irja Gustafsson.

Men en viktig sak, som skulle kunna stoppa planerna, återstår. Länsstyrelsen måste säga sitt när det gäller närheten till järnvägen och det buller som kommer därifrån. Vid pressträffen förklarade samtliga politiker att de inte tror detta sätter käppar i hjulen – platsen har ju godkänts tidigare för att bygga på, säger de.

– Det här blir en bra plats, där det finns utrymme för parkering och i  ett område där det idag bor många äldre, säger Irja Gustavsson ordförande i socialnämnden. Vi har tillsammans med landstinget tittat på andra platser i centrum på västra sidan om järnvägen, men det här är det bästa alternativet.

Det var två socialdemokrater och en vänsterpartist som var på plats. Miljöpartiet står också bakom uppgörelsen, men kunde inte komma. Tanken är att det kommunala fastighetsbolaget Falab ska projektera och låta bygga. Efter landstingsbeslutet i morgon kan tjänstemännen sätta igång planeringen av detaljerna – och det är inga små detaljer, som ska redas ut. Hur många våningar ska det vara, vilka verksamheter ska till slut hit, hur många p-platser, hur många bostäder…?

Publicerad 27 maj 2014 klockan 14:21

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.

18 februari 2026 klockan 10:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Agneta Segerfelt

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.

17 februari 2026 klockan 11:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, ...
11 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Helena Randefelt blir kulturchef i Lindesbergs kommun från och med 1 mars 2026. Foto: Lindesbergs kommun

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.

4 februari 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-02

2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-02-19 05:02