Fatlum Ahmeti kan nå en unik milstolpe under söndagens hemmamatch. Foto: Hasse Persson

Viktig match väntar LIF

Med fyra matcher kvar av den Allsvenska säsongen så ser det svårt ut för LIF Lindesberg att ta sig till ett elitseriekval, tabellen är dock en jämn historia och trots den höga tabellplaceringen så är varje match viktig för LIF som med tre poäng till det nedre kvalet nu ställs mot tabelljumbon Boden där en hemmaförlust skulle sätta LIF i ett farligt läge.

Lindesberg Arena får långväga gästar under söndagseftermiddagen när Boden gör sin första match någonsin i Lindesberg Arena, norrlandslaget har enbart två segrar med sig efter 22 spelade matcher men med tanke på att båda segrarna kommer från bortaplan så är Boden ändå inget lag att räkna bort.

– Boden har vunnit mot två tuffa lag på bortaplan (Rimbo & Torslanda) och man ska inte förvänta sig att vi bara går ut på planen och vinner, det är rätt inställning som gäller och det här är en vanlig match som alla andra, varnar Fatlum Ahmeti och fortsätter:

– Tabellen är så pass jämn så vi har inte råd att underskatta något lag, vi laddar på som vanligt och gör det vi kan för att vinna.

En förlust mot Boden skulle sätta LIF i en knivig sits då det för stunden är tre poäng ner till det negativa kvalet i en otroligt jämn tabell, samtidigt som tabellens två topplag väntar på match mot LIF Lindesberg som LIF i sin tur måste vinna för att hålla sig kvar ovanför det negativa strecket.

Gällande Boden så drabbade LIF och norrlandslaget samman i oktober under fjolåret på Bodens hemmaplan i Norrland, trots en jämn första halvlek så bjöd LIF på en utklassning i den sista halvleken där lagets skyttekung Fatlum Ahmeti slutade som målhjälte med hela 11 gjorda mål under matchen.

– De bjöd på kamp under de första 30 minuterna men sen fick vi fart på vårt spel vilket gjorde den andra halvleken lättare, jag tycker ändå att det var en hård match, menar Fatlum som under en målrik dag på söndag kan nå en milstolpe i sin karriär.

Efter mycket uträkningar från gamla matchprotokoll så visar det sig att hemmalagets stora målskytt har gjort hela 990 mål inom den Allsvenska serien sedan Fatlums första Allsvenska säsong under 2011/2012, med ytterligare 10 mål innebär det att Fatlum blir en av föreningens spelare, om inte den enda spelaren, som gjort 1 000 mål för LIF Lindesberg.

– Vad coolt, det visste jag faktiskt inte, när jag började så höll jag mer koll på målen men efter att spelat så många matcher som jag gjort så har jag inte haft koll på räkningen utan blickar mer framåt, berättar Fatlum som snart kan titulera sig 1000-målsskytt i den Allsvenska serien.

Matchguide LIF Lindesberg-Boden BK HF
När och var: Söndagen 1/3 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00
Matchvärd: EBAB, Lindesbergs Golv & Kakel och Hyresmaskiner i Lindesberg

Senaste mötet mot Boden: Efter en jämn inledning där Boden höll en 7-5-ledning så tog sig LIF tillbaka efter en time-out och efter en jämn halvlek så drog LIF iväg med målen och segrade stort med slutresultatet 23-37 (11-14).

Läget i tabellen: LIF har halkat efter ordenligt i loppet om elitseriekval-platserna och måste vinna samtliga av de fyra kvarvarande matcherna, detta samtidigt som Amo, Karlskrona och Kungälv, som ligger före LIF, gör bort sig i minst två av sina kvarvarande matcher för att det orangea laget ska ha en chans att ta sig till ett positivt kval.
LIF ligger 7:a i tabellen och risken att nå ett negativt kval finns fortfarande vid liv vilket gör varje poäng viktig, det aktuella motståndarlaget Boden placeras sist och har ingen fysisk möjlighet att rädda sig från nedflyttning.

Publicerad 28 februari 2020 klockan 11:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-26 22:07