Fatlum Ahmeti kan nå en unik milstolpe under söndagens hemmamatch. Foto: Hasse Persson

Viktig match väntar LIF

Med fyra matcher kvar av den Allsvenska säsongen så ser det svårt ut för LIF Lindesberg att ta sig till ett elitseriekval, tabellen är dock en jämn historia och trots den höga tabellplaceringen så är varje match viktig för LIF som med tre poäng till det nedre kvalet nu ställs mot tabelljumbon Boden där en hemmaförlust skulle sätta LIF i ett farligt läge.

Lindesberg Arena får långväga gästar under söndagseftermiddagen när Boden gör sin första match någonsin i Lindesberg Arena, norrlandslaget har enbart två segrar med sig efter 22 spelade matcher men med tanke på att båda segrarna kommer från bortaplan så är Boden ändå inget lag att räkna bort.

– Boden har vunnit mot två tuffa lag på bortaplan (Rimbo & Torslanda) och man ska inte förvänta sig att vi bara går ut på planen och vinner, det är rätt inställning som gäller och det här är en vanlig match som alla andra, varnar Fatlum Ahmeti och fortsätter:

– Tabellen är så pass jämn så vi har inte råd att underskatta något lag, vi laddar på som vanligt och gör det vi kan för att vinna.

En förlust mot Boden skulle sätta LIF i en knivig sits då det för stunden är tre poäng ner till det negativa kvalet i en otroligt jämn tabell, samtidigt som tabellens två topplag väntar på match mot LIF Lindesberg som LIF i sin tur måste vinna för att hålla sig kvar ovanför det negativa strecket.

Gällande Boden så drabbade LIF och norrlandslaget samman i oktober under fjolåret på Bodens hemmaplan i Norrland, trots en jämn första halvlek så bjöd LIF på en utklassning i den sista halvleken där lagets skyttekung Fatlum Ahmeti slutade som målhjälte med hela 11 gjorda mål under matchen.

– De bjöd på kamp under de första 30 minuterna men sen fick vi fart på vårt spel vilket gjorde den andra halvleken lättare, jag tycker ändå att det var en hård match, menar Fatlum som under en målrik dag på söndag kan nå en milstolpe i sin karriär.

Efter mycket uträkningar från gamla matchprotokoll så visar det sig att hemmalagets stora målskytt har gjort hela 990 mål inom den Allsvenska serien sedan Fatlums första Allsvenska säsong under 2011/2012, med ytterligare 10 mål innebär det att Fatlum blir en av föreningens spelare, om inte den enda spelaren, som gjort 1 000 mål för LIF Lindesberg.

– Vad coolt, det visste jag faktiskt inte, när jag började så höll jag mer koll på målen men efter att spelat så många matcher som jag gjort så har jag inte haft koll på räkningen utan blickar mer framåt, berättar Fatlum som snart kan titulera sig 1000-målsskytt i den Allsvenska serien.

Matchguide LIF Lindesberg-Boden BK HF
När och var: Söndagen 1/3 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00
Matchvärd: EBAB, Lindesbergs Golv & Kakel och Hyresmaskiner i Lindesberg

Senaste mötet mot Boden: Efter en jämn inledning där Boden höll en 7-5-ledning så tog sig LIF tillbaka efter en time-out och efter en jämn halvlek så drog LIF iväg med målen och segrade stort med slutresultatet 23-37 (11-14).

Läget i tabellen: LIF har halkat efter ordenligt i loppet om elitseriekval-platserna och måste vinna samtliga av de fyra kvarvarande matcherna, detta samtidigt som Amo, Karlskrona och Kungälv, som ligger före LIF, gör bort sig i minst två av sina kvarvarande matcher för att det orangea laget ska ha en chans att ta sig till ett positivt kval.
LIF ligger 7:a i tabellen och risken att nå ett negativt kval finns fortfarande vid liv vilket gör varje poäng viktig, det aktuella motståndarlaget Boden placeras sist och har ingen fysisk möjlighet att rädda sig från nedflyttning.

Publicerad 28 februari 2020 klockan 11:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler. - Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att ...
27 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-12-02 06:12