Fatlum Ahmeti kan nå en unik milstolpe under söndagens hemmamatch. Foto: Hasse Persson

Viktig match väntar LIF

Med fyra matcher kvar av den Allsvenska säsongen så ser det svårt ut för LIF Lindesberg att ta sig till ett elitseriekval, tabellen är dock en jämn historia och trots den höga tabellplaceringen så är varje match viktig för LIF som med tre poäng till det nedre kvalet nu ställs mot tabelljumbon Boden där en hemmaförlust skulle sätta LIF i ett farligt läge.

Lindesberg Arena får långväga gästar under söndagseftermiddagen när Boden gör sin första match någonsin i Lindesberg Arena, norrlandslaget har enbart två segrar med sig efter 22 spelade matcher men med tanke på att båda segrarna kommer från bortaplan så är Boden ändå inget lag att räkna bort.

– Boden har vunnit mot två tuffa lag på bortaplan (Rimbo & Torslanda) och man ska inte förvänta sig att vi bara går ut på planen och vinner, det är rätt inställning som gäller och det här är en vanlig match som alla andra, varnar Fatlum Ahmeti och fortsätter:

– Tabellen är så pass jämn så vi har inte råd att underskatta något lag, vi laddar på som vanligt och gör det vi kan för att vinna.

En förlust mot Boden skulle sätta LIF i en knivig sits då det för stunden är tre poäng ner till det negativa kvalet i en otroligt jämn tabell, samtidigt som tabellens två topplag väntar på match mot LIF Lindesberg som LIF i sin tur måste vinna för att hålla sig kvar ovanför det negativa strecket.

Gällande Boden så drabbade LIF och norrlandslaget samman i oktober under fjolåret på Bodens hemmaplan i Norrland, trots en jämn första halvlek så bjöd LIF på en utklassning i den sista halvleken där lagets skyttekung Fatlum Ahmeti slutade som målhjälte med hela 11 gjorda mål under matchen.

– De bjöd på kamp under de första 30 minuterna men sen fick vi fart på vårt spel vilket gjorde den andra halvleken lättare, jag tycker ändå att det var en hård match, menar Fatlum som under en målrik dag på söndag kan nå en milstolpe i sin karriär.

Efter mycket uträkningar från gamla matchprotokoll så visar det sig att hemmalagets stora målskytt har gjort hela 990 mål inom den Allsvenska serien sedan Fatlums första Allsvenska säsong under 2011/2012, med ytterligare 10 mål innebär det att Fatlum blir en av föreningens spelare, om inte den enda spelaren, som gjort 1 000 mål för LIF Lindesberg.

– Vad coolt, det visste jag faktiskt inte, när jag började så höll jag mer koll på målen men efter att spelat så många matcher som jag gjort så har jag inte haft koll på räkningen utan blickar mer framåt, berättar Fatlum som snart kan titulera sig 1000-målsskytt i den Allsvenska serien.

Matchguide LIF Lindesberg-Boden BK HF
När och var: Söndagen 1/3 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 14.00
Matchvärd: EBAB, Lindesbergs Golv & Kakel och Hyresmaskiner i Lindesberg

Senaste mötet mot Boden: Efter en jämn inledning där Boden höll en 7-5-ledning så tog sig LIF tillbaka efter en time-out och efter en jämn halvlek så drog LIF iväg med målen och segrade stort med slutresultatet 23-37 (11-14).

Läget i tabellen: LIF har halkat efter ordenligt i loppet om elitseriekval-platserna och måste vinna samtliga av de fyra kvarvarande matcherna, detta samtidigt som Amo, Karlskrona och Kungälv, som ligger före LIF, gör bort sig i minst två av sina kvarvarande matcher för att det orangea laget ska ha en chans att ta sig till ett positivt kval.
LIF ligger 7:a i tabellen och risken att nå ett negativt kval finns fortfarande vid liv vilket gör varje poäng viktig, det aktuella motståndarlaget Boden placeras sist och har ingen fysisk möjlighet att rädda sig från nedflyttning.

Publicerad 28 februari 2020 klockan 11:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.

31 december 2025 klockan 08:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära...
30 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför ...
29 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?

29 december 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren...
17 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2026-01-05 02:49