Idag skiftar Lindesberg skepnad och kliver tillbaka till det amerikanska 1800-talet. Med start 16.00 river Western-dagarna igång, ett evenemang som Linde City står bakom. Under fredag och lördag bjuds det på allt ifrån linedance till bovar och banditer på stadens gator.
Klockan 16.00 i eftermiddag går startskottet för Western-dagarna. Bakom det två dagar långa eventet står Linde City, som fick höra idén via Christer Kallin på Lindesbergs Näringsliv. Under våren har diskussionerna gått och summan av kardemumman blev alltså det evenemang som drar igång senare idag.
– Vi ser fram emot det med förväntan. Det ska bli ett spännande, intressant och förhoppningsvis också givande evenemang. Både för besökande och deltagare, säger projektledaren Peter Bring.
På schemat för Western-dagarna återfinns gott om höjdpunkter, där många av aktiviteterna äger rum vid Loppholmarna. Utöver de fasta hålltiderna har Linde City även en instagramtävling under eventet, där finaste bild kommer att koras. All information finns på Linde Citys hemsida och evenemanget pågår fram till och med lördag kväll. Från arrangörshåll hoppas man på en riktig folkfest, där cowboys och banditer lockar Linde-befolkningen ut på gatorna.
– Vi har inte gjort några som helst kalkyler över besökssiffror. Utan vi hoppas bara att så många som möjligt ska komma ut, titta på vad vi håller på med och tycka att det är kul, berättar Bring och utvecklar sig.
– Det är själva tanken med att vi i Linde City gör det här. Vi vill få folk att röra sig på stan, gästa våra affärer och restauranger och inse att Lindesberg är en trevlig plats att vara på.
Hålltider Western-dagarna:
Fredag:
16.00 Invigning vid Loppholmarna med musikunderhållning
18.00 Rendevouz vid Loppholmarna
Lördag:
11.00 Invigning av lördagen och välkomstsalut
12.00 Bovar och banditer vid Fingeboäng
13.00 Ponnyridning hos guldvaskarna vid Fingeboäng
13.00 Prova på linedance vid Loppholmarna
14.00 Bågskytte vid Loppholmarna
14.30 Traktens tjuvar och banditer vid Flugparken
15.00 Indians som berör vid Loppholmarna
18.00 Rendevouz
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.