Idag skiftar Lindesberg skepnad och kliver tillbaka till det amerikanska 1800-talet. Med start 16.00 river Western-dagarna igång, ett evenemang som Linde City står bakom. Under fredag och lördag bjuds det på allt ifrån linedance till bovar och banditer på stadens gator.
Klockan 16.00 i eftermiddag går startskottet för Western-dagarna. Bakom det två dagar långa eventet står Linde City, som fick höra idén via Christer Kallin på Lindesbergs Näringsliv. Under våren har diskussionerna gått och summan av kardemumman blev alltså det evenemang som drar igång senare idag.
– Vi ser fram emot det med förväntan. Det ska bli ett spännande, intressant och förhoppningsvis också givande evenemang. Både för besökande och deltagare, säger projektledaren Peter Bring.
På schemat för Western-dagarna återfinns gott om höjdpunkter, där många av aktiviteterna äger rum vid Loppholmarna. Utöver de fasta hålltiderna har Linde City även en instagramtävling under eventet, där finaste bild kommer att koras. All information finns på Linde Citys hemsida och evenemanget pågår fram till och med lördag kväll. Från arrangörshåll hoppas man på en riktig folkfest, där cowboys och banditer lockar Linde-befolkningen ut på gatorna.
– Vi har inte gjort några som helst kalkyler över besökssiffror. Utan vi hoppas bara att så många som möjligt ska komma ut, titta på vad vi håller på med och tycka att det är kul, berättar Bring och utvecklar sig.
– Det är själva tanken med att vi i Linde City gör det här. Vi vill få folk att röra sig på stan, gästa våra affärer och restauranger och inse att Lindesberg är en trevlig plats att vara på.
Hålltider Western-dagarna:
Fredag:
16.00 Invigning vid Loppholmarna med musikunderhållning
18.00 Rendevouz vid Loppholmarna
Lördag:
11.00 Invigning av lördagen och välkomstsalut
12.00 Bovar och banditer vid Fingeboäng
13.00 Ponnyridning hos guldvaskarna vid Fingeboäng
13.00 Prova på linedance vid Loppholmarna
14.00 Bågskytte vid Loppholmarna
14.30 Traktens tjuvar och banditer vid Flugparken
15.00 Indians som berör vid Loppholmarna
18.00 Rendevouz
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.