Hunden är människans bästa vän – och Kim Larsson är hunden Vildas bästa vän. Strax före midnatt fick nämligen Kim utdelning när han som många andra deltog i sökandet efter den försvunna Jack Russeln vars öde vi skrev om igår eftermiddag.-Vi hade precis gett upp när telefonen ringde. Det var Kim som berättade att han hade hittat henne i skogarna söder om Dalkarlshyttan, berättar en lättad matte, Helen Ekblom.
Klockan var 10 på förmiddagen när hunden försvann under en skogspromenad. Orsaken var ett rådjursspår som påkallade hundens uppmärksamhet. Efter fyra timmars letande insåg hundägarna att situationen började bli allvarlig pga kylan och det faktum att Vilda är mycket liten, även för att vara en Jack Russel. Hundägarna tog då kontakt med LindeNytt och efter vår publicering dröjde det inte länge förrän folk började finkamma skogarna.
-Det är helt fantastiskt vad många snälla människor det finns, jag fick ett 50-tal telefonsamtal och SMS under dagen från folk som ville hjälpa till, säger Helen Ekblom.
Men timmarna gick och sent på kvällen började hoppet att tryta. Då – strax före midnatt – ringer en Kim Larsson och säger att han hittat hunden.
-Jag hade gått runt i skogarna i cirka en och en halv timme och letat, när jag fick höra ett skall efter att jag ropat hundens namn. Jag fortsatte att ropa efter henne och hon skällde tillbaka högre och högre. Det var mycket tät granskog där, men jag hittade fram till henne till slut. Hon verkade lite rädd, men efter en stund kunde jag kalla henne till mig, lyfta upp henne och sedan dra iväg till närmsta hus, berättar Kim Larsson.
Det dröjde inte länge förrän de oroliga hundägarna fick ett samtal från honom.
-Det kändes så underbart när Kim ringde och berättade att han hade hittat henne, säger Helen.
Och väl hemma i stugvärmen firade Vilda hemkomsten med att smaska i sig en paket påläggsskinka.
-Nu ligger hon under duntäcket och bara myser, ler Helen som önskar rikta ett särskilt tack till Kim och alla andra som ställde upp under gårdagen.
Fotnot: Kim Larsson belönas idag med en hittelön på 5000 kr.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.