Hunden är människans bästa vän – och Kim Larsson är hunden Vildas bästa vän. Strax före midnatt fick nämligen Kim utdelning när han som många andra deltog i sökandet efter den försvunna Jack Russeln vars öde vi skrev om igår eftermiddag.-Vi hade precis gett upp när telefonen ringde. Det var Kim som berättade att han hade hittat henne i skogarna söder om Dalkarlshyttan, berättar en lättad matte, Helen Ekblom.
Klockan var 10 på förmiddagen när hunden försvann under en skogspromenad. Orsaken var ett rådjursspår som påkallade hundens uppmärksamhet. Efter fyra timmars letande insåg hundägarna att situationen började bli allvarlig pga kylan och det faktum att Vilda är mycket liten, även för att vara en Jack Russel. Hundägarna tog då kontakt med LindeNytt och efter vår publicering dröjde det inte länge förrän folk började finkamma skogarna.
-Det är helt fantastiskt vad många snälla människor det finns, jag fick ett 50-tal telefonsamtal och SMS under dagen från folk som ville hjälpa till, säger Helen Ekblom.
Men timmarna gick och sent på kvällen började hoppet att tryta. Då – strax före midnatt – ringer en Kim Larsson och säger att han hittat hunden.
-Jag hade gått runt i skogarna i cirka en och en halv timme och letat, när jag fick höra ett skall efter att jag ropat hundens namn. Jag fortsatte att ropa efter henne och hon skällde tillbaka högre och högre. Det var mycket tät granskog där, men jag hittade fram till henne till slut. Hon verkade lite rädd, men efter en stund kunde jag kalla henne till mig, lyfta upp henne och sedan dra iväg till närmsta hus, berättar Kim Larsson.
Det dröjde inte länge förrän de oroliga hundägarna fick ett samtal från honom.
-Det kändes så underbart när Kim ringde och berättade att han hade hittat henne, säger Helen.
Och väl hemma i stugvärmen firade Vilda hemkomsten med att smaska i sig en paket påläggsskinka.
-Nu ligger hon under duntäcket och bara myser, ler Helen som önskar rikta ett särskilt tack till Kim och alla andra som ställde upp under gårdagen.
Fotnot: Kim Larsson belönas idag med en hittelön på 5000 kr.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.