Sedan måndagseftermiddagen pågår ett intensivt och mycket prestigefyllt derby mellan kommunens två ishockeygiganter, Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK. Dock spelas denna match inte på is, utan det är supportrarna som avgör vilket lag som går segrande ur den tuffa drabbningen.
Efter en säsong med matcher spelade inför tomma läktare är läget tufft för de flesta idrottsföreningar i landet. Uteblivna publikintäkter är bara en av många konsekvenser som den rådande pandemin har fört med sig. Uppfinningsrikedomen råder det dock ingen brist på, vilket både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK nu visar prov på när de båda möts i ”Slaget om Råsvalen”.
Det prestigefyllda derbyt är dock hundra procent coronasäkert, då det utspelar sig helt digitalt. De båda lagens supportrar avgör nämligen utgången genom att swisha sitt favoritlag, som inte bara får poäng i målburen utan även ett välkommet klirr i kassan.
– Det här är en rolig grej att göra, och genomslaget har varit otroligt bra! Vi är väldigt tacksamma för Kentha på macken i Guldsmedshyttan som har hjälpt oss, han brinner verkligen för föreningslivet, berättar Patrik Nilsson, ordförande i GSK.
– Det har ju alltid varit en grej mellan Lindlöven och GSK, så då var det roligt att spinna vidare på det, och kan det gynna båda föreningarna så är ju det jättebra! Pandemin påverkar oss alla, och vi behöver hjälpas åt, oavsett om det gäller att handla julklappar lokalt eller stötta sitt lag, säger Kentha Olofsson
De båda lagen möts i totalt tre perioder, där ställningen uppdateras varje dag på Sunny Stations Facebooksida, och den slutliga vinnaren avslöjas strax efter lunch på självaste julafton.
– Nu är det upp till folket att avgöra! Hoppas bara att folk har pengar kvar att swisha, skrattar Kentha.
Är Patrik Nilssons GSK ditt favoritlag? Swisha då till: 123 028 7920
Är Henry Nordlunds Lindlöven ditt favoritlag? Swisha då till: 123 538 1553
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.