IFK Lindesberg vill bygga en egen fotbollshall vid Fritidsbyn. Klubben är redo att själva stå för hälften av årskostnaden på 400 000 kronor. Klubben söker nu bidrag från Lindesbergs kommun för resterande summa.-Idag har vi ingen möjlighet att få kontinuitet i verksamheten, en sådan här hall skulle därför innebära ett jättelyft för oss, säger ordföranden Per Eriksson.
IFK Lindesberg skulle kunna avancera i serien om man bara fick möjlighet till det. Så resonerar Per Eriksson och syftar på att man idag hindras då man saknar möjlighet till träning under den kalla och mörka tiden på året – som vi alla vet är mycket lång.
-När en ny säsong stundar, så går mer eller mindre vi ut på planen som nybörjare eftersom vi inte kunnat träna under vinterhalvåret. Det är jätteviktigt att få kontinuitet i träningen, vi måste ha möjligheten till träning året runt för att bli bättre, berättar Per Eriksson, IFK Lindesberg.
Klubben räknar med att hallen kostar omkring fyra miljoner kronor att bygga och kommer själva att kunna stå för hälften av de 400 000 kronor man räknar årskostnaden till.
-Vi har skickat en bidragsansökan till kommunen, att vi behöver 200 000 per år för att klara av denna investering. Det är inget vi har möjlighet att få ihop själva genom sponsorer, varför vi hoppas på kommunens hjälp. Det är ändå en relativt liten kostnad med tanke på vad man får tillbaka, de möjligheter som hallen innebär för fotbollen i Linde, poängterar Per.
Hallen i fråga mäter 100×50 meter och saknar läktare. Lindeklubben har Södertälje som referens (bilden).
-Det här är alltså enbart en träningshall och det innebär bland annat att läktare saknas, det finns inte heller något uppvärmningssystem. Därför blir nog driften inte högre än omkring 50 000 kr årligen, förklarar Per Eriksson.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.