SHRA i Lindesberg är nu i slutfasen med att få klart tillstånden inför kommande års dragracetävlingar. Totalt fem tävlingar är inplanerade, meddelar klubben idag. Den första tävlingen sker i april och den sista i september . Samtidigt släpper klubben en annan trevlig nyhet för alla motorfantaster, något som har varit saknat vid tidigare tävlingar: en depå där publiken kan komma direkt inpå bilarna och motorcyklarna som skall tävla.
För ett par år sedan köpte SHRA marken väster om deras klubbhus. Detta med anledning av att man eventuellt skulle komma att behöva den i framtiden och med facit i hand var köpet en fullträff. Sedan dragracetävlingarna flyttade från ”Volvorakan” till den nya industrirakan, föll nämligen en mycket viktig ingrediens bort i deras koncept.
-Nästan 90 procent av charmen är ju att få mingla med de tävlande i depån, för att komma alla bilarna och motorcyklarna närmare. Det fick publiken inte längre göra när vi flyttade tävlingen, men med en egen depå får vi tillbaka den möjligheten så det innebär naturligtvis ett jättelyft för oss, förklarar Blomberg.
Klubben räknar nu på olika kostnadsförslag. Det handlar om snubblade nära en hektar som man vill göra en depå av. Det innebär en maximal kostnad på fyra miljoner kronor.
-Men vi kan halvera kostnaden genom att göra mycket av arbetet själv, poängterar han.
I första hand försöker man få med sig sponsorer för att finansiera bygget.
-Vi håller på för fullt och jag har goda förhoppningar om det här. Vi skulle eventuellt kunna få klart depån redan till nästa års junitävling om vi får ekonomi att genomföra det, säger Mikael Blomberg.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.