Nästa år firar Linde Stadsfest 5-årsjubileum och om allt går enligt arrangörens planer och önskemål, så blir det också starten på en ny era.- Vi har bestämt oss för att flytta festen till Loppholmarna, så får vi bara tillstånd från kommunen så kör vi, berättar Håkan Einarsson och Kenth Persson på VTB Event.
Stadsfesten har arrangerats i Flugparken sedan starten 2010. Nu vill arrangören avsluta detta kapitel och påbörja nästa. Man anser att den nuvarande platsen har alldeles för många begränsningar och är dessutom väldigt olämplig för festens höjdpunkt: dansen.
– Det är många som påpekat att det inte är något vidare att dansa på det underlag som finns i parken och det förstår vi, säger Kenth Persson.
På Loppholmarna är det tänkt att dansen arrangeras på ett dansgolv som läggs i norra delen av parkområdet.
Linde Stadsfest var från början tänkt att vara mer av en fest för hela familjen. Flugparken har inte riktigt utrymme att göra det till en familjefest på dagarna.
– På Loppholmarna har vi ju en stor parkyta, stranden och sjön. Där kan man ju hitta på hur mycket roligt som helst för barn och ungdomar dagtid. Och på kvällen köra livemusik och dans precis som tidigare, säger Persson.
Håkan Einarsson berättar också att man har planer för andra ”kringarrangemang” till Linde Stadsfest 2014. Det handlar bland annat om att arrangera tävlingar, eventuellt mellan företag. Det kan exempelvis handla om enkla tävlingsmoment som dragkamper, kubbspel eller paddla kanot.
– Vår ambition är att Linde Stadsfest inte bara är ett kvällsevenemang. För det är så det har blivit och jag är övertygad om att det är platsen som motarbetar oss, för det har varit väldigt svårt att locka folk till Flugparken dagtid, säger Håkan Einarsson.
Arrangören är övertygad om att en flytt skulle innebära en större publik.
– Vi har haft 800 personer som bäst på en kväll. Om vi får arrangera festen på Loppholmarna tror jag vi når över 1000 personer på en kväll, säger Einarsson.
VTB Event kommer redan i höst att söka tillstånd för Linde Stadsfest på Loppholmarna.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.