Nästa år firar Linde Stadsfest 5-årsjubileum och om allt går enligt arrangörens planer och önskemål, så blir det också starten på en ny era.- Vi har bestämt oss för att flytta festen till Loppholmarna, så får vi bara tillstånd från kommunen så kör vi, berättar Håkan Einarsson och Kenth Persson på VTB Event.
Stadsfesten har arrangerats i Flugparken sedan starten 2010. Nu vill arrangören avsluta detta kapitel och påbörja nästa. Man anser att den nuvarande platsen har alldeles för många begränsningar och är dessutom väldigt olämplig för festens höjdpunkt: dansen.
– Det är många som påpekat att det inte är något vidare att dansa på det underlag som finns i parken och det förstår vi, säger Kenth Persson.
På Loppholmarna är det tänkt att dansen arrangeras på ett dansgolv som läggs i norra delen av parkområdet.
Linde Stadsfest var från början tänkt att vara mer av en fest för hela familjen. Flugparken har inte riktigt utrymme att göra det till en familjefest på dagarna.
– På Loppholmarna har vi ju en stor parkyta, stranden och sjön. Där kan man ju hitta på hur mycket roligt som helst för barn och ungdomar dagtid. Och på kvällen köra livemusik och dans precis som tidigare, säger Persson.
Håkan Einarsson berättar också att man har planer för andra ”kringarrangemang” till Linde Stadsfest 2014. Det handlar bland annat om att arrangera tävlingar, eventuellt mellan företag. Det kan exempelvis handla om enkla tävlingsmoment som dragkamper, kubbspel eller paddla kanot.
– Vår ambition är att Linde Stadsfest inte bara är ett kvällsevenemang. För det är så det har blivit och jag är övertygad om att det är platsen som motarbetar oss, för det har varit väldigt svårt att locka folk till Flugparken dagtid, säger Håkan Einarsson.
Arrangören är övertygad om att en flytt skulle innebära en större publik.
– Vi har haft 800 personer som bäst på en kväll. Om vi får arrangera festen på Loppholmarna tror jag vi når över 1000 personer på en kväll, säger Einarsson.
VTB Event kommer redan i höst att söka tillstånd för Linde Stadsfest på Loppholmarna.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.