Nästa år firar Linde Stadsfest 5-årsjubileum och om allt går enligt arrangörens planer och önskemål, så blir det också starten på en ny era.- Vi har bestämt oss för att flytta festen till Loppholmarna, så får vi bara tillstånd från kommunen så kör vi, berättar Håkan Einarsson och Kenth Persson på VTB Event.
Stadsfesten har arrangerats i Flugparken sedan starten 2010. Nu vill arrangören avsluta detta kapitel och påbörja nästa. Man anser att den nuvarande platsen har alldeles för många begränsningar och är dessutom väldigt olämplig för festens höjdpunkt: dansen.
– Det är många som påpekat att det inte är något vidare att dansa på det underlag som finns i parken och det förstår vi, säger Kenth Persson.
På Loppholmarna är det tänkt att dansen arrangeras på ett dansgolv som läggs i norra delen av parkområdet.
Linde Stadsfest var från början tänkt att vara mer av en fest för hela familjen. Flugparken har inte riktigt utrymme att göra det till en familjefest på dagarna.
– På Loppholmarna har vi ju en stor parkyta, stranden och sjön. Där kan man ju hitta på hur mycket roligt som helst för barn och ungdomar dagtid. Och på kvällen köra livemusik och dans precis som tidigare, säger Persson.
Håkan Einarsson berättar också att man har planer för andra ”kringarrangemang” till Linde Stadsfest 2014. Det handlar bland annat om att arrangera tävlingar, eventuellt mellan företag. Det kan exempelvis handla om enkla tävlingsmoment som dragkamper, kubbspel eller paddla kanot.
– Vår ambition är att Linde Stadsfest inte bara är ett kvällsevenemang. För det är så det har blivit och jag är övertygad om att det är platsen som motarbetar oss, för det har varit väldigt svårt att locka folk till Flugparken dagtid, säger Håkan Einarsson.
Arrangören är övertygad om att en flytt skulle innebära en större publik.
– Vi har haft 800 personer som bäst på en kväll. Om vi får arrangera festen på Loppholmarna tror jag vi når över 1000 personer på en kväll, säger Einarsson.
VTB Event kommer redan i höst att söka tillstånd för Linde Stadsfest på Loppholmarna.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.