Nästa år firar Linde Stadsfest 5-årsjubileum och om allt går enligt arrangörens planer och önskemål, så blir det också starten på en ny era.- Vi har bestämt oss för att flytta festen till Loppholmarna, så får vi bara tillstånd från kommunen så kör vi, berättar Håkan Einarsson och Kenth Persson på VTB Event.
Stadsfesten har arrangerats i Flugparken sedan starten 2010. Nu vill arrangören avsluta detta kapitel och påbörja nästa. Man anser att den nuvarande platsen har alldeles för många begränsningar och är dessutom väldigt olämplig för festens höjdpunkt: dansen.
– Det är många som påpekat att det inte är något vidare att dansa på det underlag som finns i parken och det förstår vi, säger Kenth Persson.
På Loppholmarna är det tänkt att dansen arrangeras på ett dansgolv som läggs i norra delen av parkområdet.
Linde Stadsfest var från början tänkt att vara mer av en fest för hela familjen. Flugparken har inte riktigt utrymme att göra det till en familjefest på dagarna.
– På Loppholmarna har vi ju en stor parkyta, stranden och sjön. Där kan man ju hitta på hur mycket roligt som helst för barn och ungdomar dagtid. Och på kvällen köra livemusik och dans precis som tidigare, säger Persson.
Håkan Einarsson berättar också att man har planer för andra ”kringarrangemang” till Linde Stadsfest 2014. Det handlar bland annat om att arrangera tävlingar, eventuellt mellan företag. Det kan exempelvis handla om enkla tävlingsmoment som dragkamper, kubbspel eller paddla kanot.
– Vår ambition är att Linde Stadsfest inte bara är ett kvällsevenemang. För det är så det har blivit och jag är övertygad om att det är platsen som motarbetar oss, för det har varit väldigt svårt att locka folk till Flugparken dagtid, säger Håkan Einarsson.
Arrangören är övertygad om att en flytt skulle innebära en större publik.
– Vi har haft 800 personer som bäst på en kväll. Om vi får arrangera festen på Loppholmarna tror jag vi når över 1000 personer på en kväll, säger Einarsson.
VTB Event kommer redan i höst att söka tillstånd för Linde Stadsfest på Loppholmarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.