Nästa år firar Linde Stadsfest 5-årsjubileum och om allt går enligt arrangörens planer och önskemål, så blir det också starten på en ny era.- Vi har bestämt oss för att flytta festen till Loppholmarna, så får vi bara tillstånd från kommunen så kör vi, berättar Håkan Einarsson och Kenth Persson på VTB Event.
Stadsfesten har arrangerats i Flugparken sedan starten 2010. Nu vill arrangören avsluta detta kapitel och påbörja nästa. Man anser att den nuvarande platsen har alldeles för många begränsningar och är dessutom väldigt olämplig för festens höjdpunkt: dansen.
– Det är många som påpekat att det inte är något vidare att dansa på det underlag som finns i parken och det förstår vi, säger Kenth Persson.
På Loppholmarna är det tänkt att dansen arrangeras på ett dansgolv som läggs i norra delen av parkområdet.
Linde Stadsfest var från början tänkt att vara mer av en fest för hela familjen. Flugparken har inte riktigt utrymme att göra det till en familjefest på dagarna.
– På Loppholmarna har vi ju en stor parkyta, stranden och sjön. Där kan man ju hitta på hur mycket roligt som helst för barn och ungdomar dagtid. Och på kvällen köra livemusik och dans precis som tidigare, säger Persson.
Håkan Einarsson berättar också att man har planer för andra ”kringarrangemang” till Linde Stadsfest 2014. Det handlar bland annat om att arrangera tävlingar, eventuellt mellan företag. Det kan exempelvis handla om enkla tävlingsmoment som dragkamper, kubbspel eller paddla kanot.
– Vår ambition är att Linde Stadsfest inte bara är ett kvällsevenemang. För det är så det har blivit och jag är övertygad om att det är platsen som motarbetar oss, för det har varit väldigt svårt att locka folk till Flugparken dagtid, säger Håkan Einarsson.
Arrangören är övertygad om att en flytt skulle innebära en större publik.
– Vi har haft 800 personer som bäst på en kväll. Om vi får arrangera festen på Loppholmarna tror jag vi når över 1000 personer på en kväll, säger Einarsson.
VTB Event kommer redan i höst att söka tillstånd för Linde Stadsfest på Loppholmarna.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.