Liberalerna i Lindesberg vill att kommunen utreder möjligheten att starta upp en ungdomsgård i centrala Lindesberg. Partiet vill se att detta hanteras skyndsamt.
Liberalerna lutar förslaget mot en rapport som påvisar att många ungdomar efterfrågar en mötesplats att gå till på kvällarna och umgås. Enligt partiet, vittnade många av dem under fjolårets ”demokratidag” att det inte finns så många alternativ för de ungdomar som inte lockas av de traditionella aktiviteterna inom sport- och idrottsföreningarna.
Partiet lämnar i dagarna in en motion i vilken man föreslår att kommunfullmäktige ger i uppdrag åt Fritidskontoret att utreda möjligheterna och kostnaden för att starta en ungdomsgård. Man vill att utredningen presenteras före halvårsskiftet.
Följande principer bör vara vägledande för utredningen och resultatet, skriver Liberalerna:
• Ungdomsgården ska ligga centralt, ”mellan broarna.”
• Ungdomsgården ska vända sig till ”tonåringar” i första hand gymnasiet men också från högstadier.
• Medlemskort ska tillämpas.
• Gården ska självklart ha nolltolerans med avseende på alkohol, droger, etnicitet- och könsdiskriminering.
• Gården ska rymma grupprum för olika parallella aktiviteter.
• Schack, bordtennis och biljard bör finnas.
• Gården ska vara öppen extra länge på fredagar och lördagar.
• Gården ska bemannas med, hellre flera deltidsledare än få heltidsledare. Detta för att bredda
kompetensfältet hos ledarna för att bättre tillgodose ungdomarnas skiftande intressen.
• Utredningen bör samråda med det nyligen startade Ungdomsrådet i Lindesberg.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.