På lördag mellan kl. 09.00-16.00 arrangeras den (v)årliga mönstringen av entusiastfordon på Lindeskolans grönområde. Konceptet följer tidigare upplagor och den enda stora förändring som nu gjorts, rör den efterföljande cruisingen. Nu blir det nämligen avgiftsbelagt att delta i den.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan, förklarar Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Samtidigt avslöjar SHRA att man vill försöka förlänga cruisingtiden till nästa år.
Omkring 1000 utställare förväntas komma till Lindesberg och den stora Vårmönstringen nu på lördag. Prognoserna inför helgen är fortsatt goda, att man slipper uppleva fjolårets bakslagsväder och istället får avnjuta utställningen och folkfesten i ljummen temperatur. Arrangören har all anledning att mysa åt den solprognos som målats upp av meteorologerna.
– Det ser bra ut, så det känns bra också, ler Gun Ehnvik på SHRA med knappt 24 timmar kvar till då begivenheterna drar igång.
Så här ser cruisingslingan ut i år. Bild: SHRA Lindesberg
I samma stund som utställningen stänger för den här gången, öppnar man för den sedvanliga cruisingen i centrala Lindesberg. SHRA har i år infört en avgift för cruisingen, som gäller fordon som inte har deltagit i utställningen.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan. Det handlar inte om någon större kostnad och är man flera i bilen så blir det ju inte många kronor per person, säger Gun.
Att lösa en ”cruisingbiljett” kostar 50 kronor och görs vid infarten till cruisingslingan.
– Det kostar en hel del med tillstånd och allt som måste till för att det hela skall kunna arrangeras. Därför har vi valt att införa den här avgiften för de fordon som inte deltagit i Vårmönstringen tidigare på dagen, berättar Ehnvik.
Faller detta ut väl, kommer SHRA göra ett försök att utöka cruisingen nästa år.
– Det är något vi skulle vilja göra och kommer arbeta för. Det vore roligt om man kunde få köra ett par timmar längre än vad som är aktuellt nu.
Cruisingen stänger kl. 22.00.
Festplats under uppbyggnad. Foto: Lasse-Maja
Även om motorfesten ebbar ut när kvällen är ung, har den lokala krogen Lasse-Maja Bar & Kök valt att hålla festligheterna vid liv långt in på natten. Även denna ”Vårmönstringslördag” bygger man upp ett festområde på parkeringen utanför restaurangen.
Precis som SHRA led av aprilvädret i fjol, kände Lasse-Maja att svalkan blev för mycket och publikmassorna uteblev den gången. Nu gör man alltså ett nytt försök.
– Det är jätteroligt att det lokala restauranglivet fångar upp folkfesten och håller publiken kvar nere i staden när vi har gjort vårt. Det tycker jag är positivt, säger Gun Ehnvik, SHRA.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...