På lördag mellan kl. 09.00-16.00 arrangeras den (v)årliga mönstringen av entusiastfordon på Lindeskolans grönområde. Konceptet följer tidigare upplagor och den enda stora förändring som nu gjorts, rör den efterföljande cruisingen. Nu blir det nämligen avgiftsbelagt att delta i den.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan, förklarar Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Samtidigt avslöjar SHRA att man vill försöka förlänga cruisingtiden till nästa år.
Annons
Omkring 1000 utställare förväntas komma till Lindesberg och den stora Vårmönstringen nu på lördag. Prognoserna inför helgen är fortsatt goda, att man slipper uppleva fjolårets bakslagsväder och istället får avnjuta utställningen och folkfesten i ljummen temperatur. Arrangören har all anledning att mysa åt den solprognos som målats upp av meteorologerna.
– Det ser bra ut, så det känns bra också, ler Gun Ehnvik på SHRA med knappt 24 timmar kvar till då begivenheterna drar igång.
Så här ser cruisingslingan ut i år. Bild: SHRA Lindesberg
I samma stund som utställningen stänger för den här gången, öppnar man för den sedvanliga cruisingen i centrala Lindesberg. SHRA har i år infört en avgift för cruisingen, som gäller fordon som inte har deltagit i utställningen.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan. Det handlar inte om någon större kostnad och är man flera i bilen så blir det ju inte många kronor per person, säger Gun.
Att lösa en ”cruisingbiljett” kostar 50 kronor och görs vid infarten till cruisingslingan.
– Det kostar en hel del med tillstånd och allt som måste till för att det hela skall kunna arrangeras. Därför har vi valt att införa den här avgiften för de fordon som inte deltagit i Vårmönstringen tidigare på dagen, berättar Ehnvik.
Faller detta ut väl, kommer SHRA göra ett försök att utöka cruisingen nästa år.
– Det är något vi skulle vilja göra och kommer arbeta för. Det vore roligt om man kunde få köra ett par timmar längre än vad som är aktuellt nu.
Cruisingen stänger kl. 22.00.
Festplats under uppbyggnad. Foto: Lasse-Maja
Även om motorfesten ebbar ut när kvällen är ung, har den lokala krogen Lasse-Maja Bar & Kök valt att hålla festligheterna vid liv långt in på natten. Även denna ”Vårmönstringslördag” bygger man upp ett festområde på parkeringen utanför restaurangen.
Precis som SHRA led av aprilvädret i fjol, kände Lasse-Maja att svalkan blev för mycket och publikmassorna uteblev den gången. Nu gör man alltså ett nytt försök.
– Det är jätteroligt att det lokala restauranglivet fångar upp folkfesten och håller publiken kvar nere i staden när vi har gjort vårt. Det tycker jag är positivt, säger Gun Ehnvik, SHRA.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...