På lördag mellan kl. 09.00-16.00 arrangeras den (v)årliga mönstringen av entusiastfordon på Lindeskolans grönområde. Konceptet följer tidigare upplagor och den enda stora förändring som nu gjorts, rör den efterföljande cruisingen. Nu blir det nämligen avgiftsbelagt att delta i den.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan, förklarar Gun Ehnvik, ordförande för SHRA Lindesberg.
Samtidigt avslöjar SHRA att man vill försöka förlänga cruisingtiden till nästa år.
Omkring 1000 utställare förväntas komma till Lindesberg och den stora Vårmönstringen nu på lördag. Prognoserna inför helgen är fortsatt goda, att man slipper uppleva fjolårets bakslagsväder och istället får avnjuta utställningen och folkfesten i ljummen temperatur. Arrangören har all anledning att mysa åt den solprognos som målats upp av meteorologerna.
– Det ser bra ut, så det känns bra också, ler Gun Ehnvik på SHRA med knappt 24 timmar kvar till då begivenheterna drar igång.
Så här ser cruisingslingan ut i år. Bild: SHRA Lindesberg
I samma stund som utställningen stänger för den här gången, öppnar man för den sedvanliga cruisingen i centrala Lindesberg. SHRA har i år infört en avgift för cruisingen, som gäller fordon som inte har deltagit i utställningen.
– Det här gäller inte för de fordon som har varit med på utställningen, utan endast de som kommer hit enbart för att åka runt på stan. Det handlar inte om någon större kostnad och är man flera i bilen så blir det ju inte många kronor per person, säger Gun.
Att lösa en ”cruisingbiljett” kostar 50 kronor och görs vid infarten till cruisingslingan.
– Det kostar en hel del med tillstånd och allt som måste till för att det hela skall kunna arrangeras. Därför har vi valt att införa den här avgiften för de fordon som inte deltagit i Vårmönstringen tidigare på dagen, berättar Ehnvik.
Faller detta ut väl, kommer SHRA göra ett försök att utöka cruisingen nästa år.
– Det är något vi skulle vilja göra och kommer arbeta för. Det vore roligt om man kunde få köra ett par timmar längre än vad som är aktuellt nu.
Cruisingen stänger kl. 22.00.
Festplats under uppbyggnad. Foto: Lasse-Maja
Även om motorfesten ebbar ut när kvällen är ung, har den lokala krogen Lasse-Maja Bar & Kök valt att hålla festligheterna vid liv långt in på natten. Även denna ”Vårmönstringslördag” bygger man upp ett festområde på parkeringen utanför restaurangen.
Precis som SHRA led av aprilvädret i fjol, kände Lasse-Maja att svalkan blev för mycket och publikmassorna uteblev den gången. Nu gör man alltså ett nytt försök.
– Det är jätteroligt att det lokala restauranglivet fångar upp folkfesten och håller publiken kvar nere i staden när vi har gjort vårt. Det tycker jag är positivt, säger Gun Ehnvik, SHRA.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...