Det mesta tyder nu på att det blir i kvarteret Bulten, på Banvägen, som den nya vårdcentralen skall byggas under kommande år. Det säger primärvårdsdirektör KG Bartoll.- Det är första alternativet och det som gäller i dagsläget, berättar Bartoll.
Redan 2013 informerade Landstinget om planerna på en primärvårdssatsning i Lindesberg med löfte om att bygga en ny vårdcentral. Då talade man om två ändamålsenliga platser i centrum: Kvarteret Bulten eller i anslutning till den galleria som då var i ropet. Med anledning av att något beslut ej fattats i projektet ”Bergis!”, gallerian, så tyder det mesta på att det nu blir Bulten som gäller istället.
– Det är första alternativet och just nu skriver jag en avsiktsförklaring som skall skickas till respektive parter, Lindesbergs kommun och Landstinget, säger KG Bartoll.
Om denna handling kommer att leda till ett avtal under maj månad, kan projekteringen komma igång så tidigt som i sommar.
Den nya vårdcentralens storlek är fortfarande inte bestämd. Enligt Bartoll handlar det om minst 2000 kvm verksamhetsyta, vilket är i paritet med ytan vårdcentralerna har till förfogande i dag.
– Inget är bestämt, men 2000 kvm är dagens lokalyta. Helst ser jag att vårdcentralen byggs i två plan, detta för att göra verksamheten effektivare. Det är inte bra med ett plan då avstånden blir för stora mellan avdelningarna, menar Bartoll.
Med i planerna finns också en satsning på bostäder. Det är det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, som i samråd med Landstinget tittar på denna möjlighet. Enligt VD Roger Sixtensson rör det sig om ”vanliga lägenheter”, det vill säga hyresrätter i varierad storlek, som kan tänkas bli aktuellt att bygga ovanpå den nya vårdcentralen. Bostäderna anses ej vara ett störande inslag.
– Nej, jag kan inte se att det skulle störa vår verksamhet, säger primärvårdsdirektör KG Bartoll.
Enligt Roger Sixtensson har man med sig i tanken, att vid behov kunna bygga om en eller flera lägenheter till så kallat trygghetsboende om det uppstår ett sådant behov i framtiden.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.