Under en längre tid har diskussioner pågått mellan företagaren och torghandlaren Sead Karaosmanovic och Lindesbergs kommun. Sead vill nämligen starta en stor handelsträdgård i Lindesberg och han har redan funnit platsen han söker för ändamålet.
Enligt kommunens mark- och exploateringsingenjör, Mats Larsson, har man inte skrivit något kontrakt ännu, men det verkar som att pennan ligger inom räckhåll för det i alla fall. Mats Larsson har tillsammans med Per Axelsson på BMBs stadsarkitektkontor, tittat på platsen som Sead Karaosmanovic önskar starta sin handelsträdgård på – och gett besked om att det är helt OK.
-Han önskar en tomt på ca 4000 kvm på ”nya industriområdet”, alldeles intill den tidigare avverkade tomten. Det är alltså i höjd med korsningen Stadsskogen 2, förklarar Mats Larsson.
Sead själv har inte gått att nå idag då han befinner sig utomlands. Men enligt de uppgifter han lämnat till kommunen, vill han starta en handelsträdgård med inriktning på att odla bland annat tulpaner.
-Ja, så har han förklarat det. Han kommer ha kvar sin torghandel i stan så jag antar att han vill sälja direkt till kund, säger Mats Larsson.
Det har talats om att handelsträdgården skall bestå av två större växthus.
-Och det finns egentligen inga hinder för honom att köra igång så snart han vill, det är ju redan planlagt och vi ser bara positivt på etableringen, poängterar Per Axelsson på stadsarkitektkontoret.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.