Att spela musik och prata i mobiltelefon är inte lämpligt i ett bibliotek. Att alkoholpåverkade personer uppehåller sig i lokalerna, är inte heller särskilt bra. Detta menar Sverigedemokraternas Virosa Viberg i en motion i vilken hon föreslår kommunstyrelsen åtgärder för att skapa en lugnare miljö för alla i Lindesbergs stadsbibliotek.
Virosa Viberg anser att biblioteket inhyser många olika aktiviteter som skapar störande inslag. I en motion skriver hon att ljudnivån många gånger är likt vad man kan förvänta sig i en ungdomsgård.
Hon föreslår nu att dessa aktiviteter flyttas till ”lämpligare lokaler”.
Med anledning av ett polisärende i höstas, då en biblioteksanställd blev jagad och hotad av en påtagligt berusad besökare, ser Virosa Viberg även anledning att införa hårdare krav på den som besöker stadsbiblioteket.
”Det har även kommit till min kännedom att alkoholpåverkade personer idag får uppehålla sig inne i biblioteket utan några som helst restriktioner från personalen och att det vid minst ett tillfälle uppstått en hotfull situation varvid polis tillkallas” skriver Viberg som nu föreslår kommunstyrelsen att inte ge alkoholpåverkade människor tillträde till biblioteket.
”Barnfamiljer ska kunna röra sig fritt inom bibliotekets väggar utan att känna sig otrygga”, skriver Virosa Viberg, Sverigedemokraterna.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.