Föreningen HBKR i Lindesberg vill återskapa det som rasade när Augustibuller gick i konkurs och festivalen lades i malpåse. Sedan i slutet av förra året, har diskussioner pågått med bland annat Lindesbergs kommun om detta.-Vi hoppas få besked från kommunen angående en del frågor snarast möjligt, för vi bör komma igång med förberedelserna omedelbart om vi ska lyckas med det här, säger Daniel Lindmark, informatör för HBKR.
Det är fortfarande bara en dröm – men det var även Augustibuller när det drog igång för många herrans år sedan. Daniel Lindmark var själv med i arbetet när det började småbullra på Kyrkberget och drömmen om en stor festival blev verklighet. Inom ett par års tid hade namnet Augustibuller etablerat sig på Sveriges festivalkarta och evenemanget hade vuxit rejält i publiksiffror under samma tid.
Nu vill HBKR återinföra Lindesberg på festivalkartan. Idén är ganska enkel, menar man. Det handlar bara om att damma av ett tidigare beprövat koncept och köra det på liknande sätt som när det var som mest framgångsrikt.
-Det kommer alltså inte bli en gratisfestival. Det funkar inte om man ska göra det rejält från början. Vi kan inte kommentera detaljerna riktigt ännu, dels för att vi väntar på besked från Lindesbergs kommun angående eventuell plats osv. Det vi kan säga, är att namnet på festivalen kommer kännas bekant, säger Daniel Lindmark och småler.
För att råda bot på spekulationer, avslöjas att det inte är något Augustibuller 2 eller dylikt man har tänkt sig på den punkten.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.