Föreningen HBKR i Lindesberg vill återskapa det som rasade när Augustibuller gick i konkurs och festivalen lades i malpåse. Sedan i slutet av förra året, har diskussioner pågått med bland annat Lindesbergs kommun om detta.-Vi hoppas få besked från kommunen angående en del frågor snarast möjligt, för vi bör komma igång med förberedelserna omedelbart om vi ska lyckas med det här, säger Daniel Lindmark, informatör för HBKR.
Det är fortfarande bara en dröm – men det var även Augustibuller när det drog igång för många herrans år sedan. Daniel Lindmark var själv med i arbetet när det började småbullra på Kyrkberget och drömmen om en stor festival blev verklighet. Inom ett par års tid hade namnet Augustibuller etablerat sig på Sveriges festivalkarta och evenemanget hade vuxit rejält i publiksiffror under samma tid.
Nu vill HBKR återinföra Lindesberg på festivalkartan. Idén är ganska enkel, menar man. Det handlar bara om att damma av ett tidigare beprövat koncept och köra det på liknande sätt som när det var som mest framgångsrikt.
-Det kommer alltså inte bli en gratisfestival. Det funkar inte om man ska göra det rejält från början. Vi kan inte kommentera detaljerna riktigt ännu, dels för att vi väntar på besked från Lindesbergs kommun angående eventuell plats osv. Det vi kan säga, är att namnet på festivalen kommer kännas bekant, säger Daniel Lindmark och småler.
För att råda bot på spekulationer, avslöjas att det inte är något Augustibuller 2 eller dylikt man har tänkt sig på den punkten.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.