Sedan upphandlingen blev klar i ärendet som mynnade i en helt ny träbro över ån i Dalkarlshyttan, har det funnits önskemål och ambition att installera samma typ av broar på annat håll. Det är broarna över Bottenån man ser lämpliga att skrota efter lång och trogen tjänst och ersätta med träbroar istället.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, anser att det är vettigt att börja tänka i dessa banor, att skrota de gamla broarna. De har helt enkelt gjort sitt och genomgått flera ansiktslyft under åren.
Larsson ser gärna att man börjar arbeta med ärendet snarast av flera skäl. Dels för att underlätta för äldre människor samt rörelsehindrade att komma fram med rullatorer och rullstolar, men också för att få bort två väldigt fula skapelser från det förgångna.
-Jag ser gärna att vi får två nya broar över till arenaområdet som vi inte behöver skämmas för. Den variant som nu finns på plats i Dalkarlshyttan, är väl ett utmärkt exempel att ersätta dagens relativt fula broar med, poängerar han.
Bron i Dalkarlshyttan fick dock inte några Socialdemokrater att jubla när beslut fattades 2009. S-lägret reserverade sig i frågan vid omröstningen.
-Vad gäller ytterligare broar, så måste vi verkligen se över vår ekonomi först. Det är klart att broarna bör ses över och eventuellt bytas ut, men vi måste ändå få klarhet i ekonomin innan vi kan börja tänka på ytterligare investeringar av detta slag, förklarar socialdemokraten Anders Ceder.
Bron i Dalkarlshyttan kostade kommunen 1,2 miljoner kronor. Vad liknande brobyggen kan tänkas landa på vid Lindesberg Arena / Loppholmarna / Tivoliplan, är dock oklart.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.