Sedan upphandlingen blev klar i ärendet som mynnade i en helt ny träbro över ån i Dalkarlshyttan, har det funnits önskemål och ambition att installera samma typ av broar på annat håll. Det är broarna över Bottenån man ser lämpliga att skrota efter lång och trogen tjänst och ersätta med träbroar istället.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, anser att det är vettigt att börja tänka i dessa banor, att skrota de gamla broarna. De har helt enkelt gjort sitt och genomgått flera ansiktslyft under åren.
Larsson ser gärna att man börjar arbeta med ärendet snarast av flera skäl. Dels för att underlätta för äldre människor samt rörelsehindrade att komma fram med rullatorer och rullstolar, men också för att få bort två väldigt fula skapelser från det förgångna.
-Jag ser gärna att vi får två nya broar över till arenaområdet som vi inte behöver skämmas för. Den variant som nu finns på plats i Dalkarlshyttan, är väl ett utmärkt exempel att ersätta dagens relativt fula broar med, poängerar han.
Bron i Dalkarlshyttan fick dock inte några Socialdemokrater att jubla när beslut fattades 2009. S-lägret reserverade sig i frågan vid omröstningen.
-Vad gäller ytterligare broar, så måste vi verkligen se över vår ekonomi först. Det är klart att broarna bör ses över och eventuellt bytas ut, men vi måste ändå få klarhet i ekonomin innan vi kan börja tänka på ytterligare investeringar av detta slag, förklarar socialdemokraten Anders Ceder.
Bron i Dalkarlshyttan kostade kommunen 1,2 miljoner kronor. Vad liknande brobyggen kan tänkas landa på vid Lindesberg Arena / Loppholmarna / Tivoliplan, är dock oklart.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.