Sedan upphandlingen blev klar i ärendet som mynnade i en helt ny träbro över ån i Dalkarlshyttan, har det funnits önskemål och ambition att installera samma typ av broar på annat håll. Det är broarna över Bottenån man ser lämpliga att skrota efter lång och trogen tjänst och ersätta med träbroar istället.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, anser att det är vettigt att börja tänka i dessa banor, att skrota de gamla broarna. De har helt enkelt gjort sitt och genomgått flera ansiktslyft under åren.
Larsson ser gärna att man börjar arbeta med ärendet snarast av flera skäl. Dels för att underlätta för äldre människor samt rörelsehindrade att komma fram med rullatorer och rullstolar, men också för att få bort två väldigt fula skapelser från det förgångna.
-Jag ser gärna att vi får två nya broar över till arenaområdet som vi inte behöver skämmas för. Den variant som nu finns på plats i Dalkarlshyttan, är väl ett utmärkt exempel att ersätta dagens relativt fula broar med, poängerar han.
Bron i Dalkarlshyttan fick dock inte några Socialdemokrater att jubla när beslut fattades 2009. S-lägret reserverade sig i frågan vid omröstningen.
-Vad gäller ytterligare broar, så måste vi verkligen se över vår ekonomi först. Det är klart att broarna bör ses över och eventuellt bytas ut, men vi måste ändå få klarhet i ekonomin innan vi kan börja tänka på ytterligare investeringar av detta slag, förklarar socialdemokraten Anders Ceder.
Bron i Dalkarlshyttan kostade kommunen 1,2 miljoner kronor. Vad liknande brobyggen kan tänkas landa på vid Lindesberg Arena / Loppholmarna / Tivoliplan, är dock oklart.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.