Sedan upphandlingen blev klar i ärendet som mynnade i en helt ny träbro över ån i Dalkarlshyttan, har det funnits önskemål och ambition att installera samma typ av broar på annat håll. Det är broarna över Bottenån man ser lämpliga att skrota efter lång och trogen tjänst och ersätta med träbroar istället.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, anser att det är vettigt att börja tänka i dessa banor, att skrota de gamla broarna. De har helt enkelt gjort sitt och genomgått flera ansiktslyft under åren.
Larsson ser gärna att man börjar arbeta med ärendet snarast av flera skäl. Dels för att underlätta för äldre människor samt rörelsehindrade att komma fram med rullatorer och rullstolar, men också för att få bort två väldigt fula skapelser från det förgångna.
-Jag ser gärna att vi får två nya broar över till arenaområdet som vi inte behöver skämmas för. Den variant som nu finns på plats i Dalkarlshyttan, är väl ett utmärkt exempel att ersätta dagens relativt fula broar med, poängerar han.
Bron i Dalkarlshyttan fick dock inte några Socialdemokrater att jubla när beslut fattades 2009. S-lägret reserverade sig i frågan vid omröstningen.
-Vad gäller ytterligare broar, så måste vi verkligen se över vår ekonomi först. Det är klart att broarna bör ses över och eventuellt bytas ut, men vi måste ändå få klarhet i ekonomin innan vi kan börja tänka på ytterligare investeringar av detta slag, förklarar socialdemokraten Anders Ceder.
Bron i Dalkarlshyttan kostade kommunen 1,2 miljoner kronor. Vad liknande brobyggen kan tänkas landa på vid Lindesberg Arena / Loppholmarna / Tivoliplan, är dock oklart.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.