Att få utbyta erfarenheter, tankar och funderingar med andra, är en viktig detalj i företagarens vardag. Dock är det alldeles för få företagare som har tid för sådant till vardags. Just därför vill Företagarna i Lindesberg i samarbete med kommunens avdelning Utvecklings och tillväxt i Bergslagen, skapa en mötesplats och möjlighet just för dem. Och satsningen riktar sig endast till kvinnliga företagare.
I Lindesberg finns 327 registrerade, kvinnliga företagare. Om man åtminstone lyckas nå ut till hälften av dessa, och samlar dem på en och samma plats, så råder ingen tvekan om att man skapat ett centra där företagserfarenheter utbytts som aldrig tidigare skådat. Initiativtagarna till detta företagsseminarium hoppas och tror att det är just den här effekten man får ut av arrangemanget.
På onsdag i nästa vecka är det ”kick off” för ”företagarträffen”, som hålles i Lindesbergs Stadshotell. En inbjudan har redan skickats ut till alla kvinnliga företagare och nu håller arrangörerna tummarna för ett stort deltagande.
-Ja, vi hoppas verkligen att det blir många som kommer. Kortfattat kan man nog säga att syftet med det här är att stärka banden mellan våra kvinnliga företagare, vilket naturligtvis gynnar näringslivet, säger Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg.
Seminariet är ordnat helt utan strikta riktlinjer, bland annat finns utrymme att mingla med andra likasinnade och med gemensamma krafter ge en stor taco-buffé vad den tål. Men det är just detta man ser som något mycket bra: Friheten – eller möjligheten snarare – att spontant få träffa och samtala med andra, det är detta som länkar samman olika företag men också stärker tidigare kontakter.
Men deltagarna kommer också få chansen att sitta ner och lyssna till olika föredrag. Nästa veckas premiär kommer att följas upp med ytterligare tre företagsseminarier av samma slag, vilka kommer arrangeras efter årsskiftet.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.