Att få utbyta erfarenheter, tankar och funderingar med andra, är en viktig detalj i företagarens vardag. Dock är det alldeles för få företagare som har tid för sådant till vardags. Just därför vill Företagarna i Lindesberg i samarbete med kommunens avdelning Utvecklings och tillväxt i Bergslagen, skapa en mötesplats och möjlighet just för dem. Och satsningen riktar sig endast till kvinnliga företagare.
I Lindesberg finns 327 registrerade, kvinnliga företagare. Om man åtminstone lyckas nå ut till hälften av dessa, och samlar dem på en och samma plats, så råder ingen tvekan om att man skapat ett centra där företagserfarenheter utbytts som aldrig tidigare skådat. Initiativtagarna till detta företagsseminarium hoppas och tror att det är just den här effekten man får ut av arrangemanget.
På onsdag i nästa vecka är det ”kick off” för ”företagarträffen”, som hålles i Lindesbergs Stadshotell. En inbjudan har redan skickats ut till alla kvinnliga företagare och nu håller arrangörerna tummarna för ett stort deltagande.
-Ja, vi hoppas verkligen att det blir många som kommer. Kortfattat kan man nog säga att syftet med det här är att stärka banden mellan våra kvinnliga företagare, vilket naturligtvis gynnar näringslivet, säger Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg.
Seminariet är ordnat helt utan strikta riktlinjer, bland annat finns utrymme att mingla med andra likasinnade och med gemensamma krafter ge en stor taco-buffé vad den tål. Men det är just detta man ser som något mycket bra: Friheten – eller möjligheten snarare – att spontant få träffa och samtala med andra, det är detta som länkar samman olika företag men också stärker tidigare kontakter.
Men deltagarna kommer också få chansen att sitta ner och lyssna till olika föredrag. Nästa veckas premiär kommer att följas upp med ytterligare tre företagsseminarier av samma slag, vilka kommer arrangeras efter årsskiftet.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.