Att få utbyta erfarenheter, tankar och funderingar med andra, är en viktig detalj i företagarens vardag. Dock är det alldeles för få företagare som har tid för sådant till vardags. Just därför vill Företagarna i Lindesberg i samarbete med kommunens avdelning Utvecklings och tillväxt i Bergslagen, skapa en mötesplats och möjlighet just för dem. Och satsningen riktar sig endast till kvinnliga företagare.
I Lindesberg finns 327 registrerade, kvinnliga företagare. Om man åtminstone lyckas nå ut till hälften av dessa, och samlar dem på en och samma plats, så råder ingen tvekan om att man skapat ett centra där företagserfarenheter utbytts som aldrig tidigare skådat. Initiativtagarna till detta företagsseminarium hoppas och tror att det är just den här effekten man får ut av arrangemanget.
På onsdag i nästa vecka är det ”kick off” för ”företagarträffen”, som hålles i Lindesbergs Stadshotell. En inbjudan har redan skickats ut till alla kvinnliga företagare och nu håller arrangörerna tummarna för ett stort deltagande.
-Ja, vi hoppas verkligen att det blir många som kommer. Kortfattat kan man nog säga att syftet med det här är att stärka banden mellan våra kvinnliga företagare, vilket naturligtvis gynnar näringslivet, säger Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg.
Seminariet är ordnat helt utan strikta riktlinjer, bland annat finns utrymme att mingla med andra likasinnade och med gemensamma krafter ge en stor taco-buffé vad den tål. Men det är just detta man ser som något mycket bra: Friheten – eller möjligheten snarare – att spontant få träffa och samtala med andra, det är detta som länkar samman olika företag men också stärker tidigare kontakter.
Men deltagarna kommer också få chansen att sitta ner och lyssna till olika föredrag. Nästa veckas premiär kommer att följas upp med ytterligare tre företagsseminarier av samma slag, vilka kommer arrangeras efter årsskiftet.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.