Att få utbyta erfarenheter, tankar och funderingar med andra, är en viktig detalj i företagarens vardag. Dock är det alldeles för få företagare som har tid för sådant till vardags. Just därför vill Företagarna i Lindesberg i samarbete med kommunens avdelning Utvecklings och tillväxt i Bergslagen, skapa en mötesplats och möjlighet just för dem. Och satsningen riktar sig endast till kvinnliga företagare.
I Lindesberg finns 327 registrerade, kvinnliga företagare. Om man åtminstone lyckas nå ut till hälften av dessa, och samlar dem på en och samma plats, så råder ingen tvekan om att man skapat ett centra där företagserfarenheter utbytts som aldrig tidigare skådat. Initiativtagarna till detta företagsseminarium hoppas och tror att det är just den här effekten man får ut av arrangemanget.
På onsdag i nästa vecka är det ”kick off” för ”företagarträffen”, som hålles i Lindesbergs Stadshotell. En inbjudan har redan skickats ut till alla kvinnliga företagare och nu håller arrangörerna tummarna för ett stort deltagande.
-Ja, vi hoppas verkligen att det blir många som kommer. Kortfattat kan man nog säga att syftet med det här är att stärka banden mellan våra kvinnliga företagare, vilket naturligtvis gynnar näringslivet, säger Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg.
Seminariet är ordnat helt utan strikta riktlinjer, bland annat finns utrymme att mingla med andra likasinnade och med gemensamma krafter ge en stor taco-buffé vad den tål. Men det är just detta man ser som något mycket bra: Friheten – eller möjligheten snarare – att spontant få träffa och samtala med andra, det är detta som länkar samman olika företag men också stärker tidigare kontakter.
Men deltagarna kommer också få chansen att sitta ner och lyssna till olika föredrag. Nästa veckas premiär kommer att följas upp med ytterligare tre företagsseminarier av samma slag, vilka kommer arrangeras efter årsskiftet.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.