Förskolan Kulskolan i Karlstad är intresserade av att etablera sig i Lindesberg. I början av juni kommer man att hålla en informationskväll om förskolans verksamhet – om det nu visar sig finnas tillräckligt stort intresse bland Lindesbergs småbarnsföräldrar vill säga.
Namnet Kulskolan antyder på förskolans inriktning. Förskolechef Madelene Gavazzeni menar att man tar hänsyn till barnens unika personligheter och smak när det handlar om att lära sig nya saker – och att man samtidigt strävar efter att ha så roligt som möjligt.
-Det är ju inte alla barn som gillar språk, men de som gör det ska inte hindras från att utvecklas på det planet. Tvärtom, menar förskolechefen och förklarar vidare:
-Vi tittar ju hela tiden på hur barnen reagerar på olika saker som vi gör, vad som får just det här barnet att lysa av glädje i ögonen. Vissa tycker ju väldigt mycket om att prata engelska, andra gillar att hålla med på siffror och räkna. Vi låter barnen leva ut mycket mer på det personliga planet. Och vi gör det samtidigt som vi strävar efter att barnet ska ha väldigt roligt också. Det stimulerar dem att fortsätta, säger Madelene.
Var i Lindesbergs en eventuell etablering skulle tänkas ske är fortfarande en öppen fråga. Det finns dock ett önskemål att ha ett centralt läge.
-Det känns mest lämpligt så, men det skadar inte ett dugg om man har närhet till naturen eftersom vi ofta vistas utomhus med barnen, säger hon.
Informationsmötet kommer att hållas tisdag 3 juni mellan klockan 17:30-18:30. Men man har inte bestämt en plats för mötet ännu, detta på grund av att man ännu inte vet hur många som kommer. Därför går man nu ut med en inbjudan till alla som är intresserade.
Kontakt med Kulskolan och Madelene Gavazzeni:
Telefon
054-560 650
070-604 12 58
E-post
kulskolan@hotmail.com
Kulskolans websida
www.kulskolan.se
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.