Förskolan Kulskolan i Karlstad är intresserade av att etablera sig i Lindesberg. I början av juni kommer man att hålla en informationskväll om förskolans verksamhet – om det nu visar sig finnas tillräckligt stort intresse bland Lindesbergs småbarnsföräldrar vill säga.
Namnet Kulskolan antyder på förskolans inriktning. Förskolechef Madelene Gavazzeni menar att man tar hänsyn till barnens unika personligheter och smak när det handlar om att lära sig nya saker – och att man samtidigt strävar efter att ha så roligt som möjligt.
-Det är ju inte alla barn som gillar språk, men de som gör det ska inte hindras från att utvecklas på det planet. Tvärtom, menar förskolechefen och förklarar vidare:
-Vi tittar ju hela tiden på hur barnen reagerar på olika saker som vi gör, vad som får just det här barnet att lysa av glädje i ögonen. Vissa tycker ju väldigt mycket om att prata engelska, andra gillar att hålla med på siffror och räkna. Vi låter barnen leva ut mycket mer på det personliga planet. Och vi gör det samtidigt som vi strävar efter att barnet ska ha väldigt roligt också. Det stimulerar dem att fortsätta, säger Madelene.
Var i Lindesbergs en eventuell etablering skulle tänkas ske är fortfarande en öppen fråga. Det finns dock ett önskemål att ha ett centralt läge.
-Det känns mest lämpligt så, men det skadar inte ett dugg om man har närhet till naturen eftersom vi ofta vistas utomhus med barnen, säger hon.
Informationsmötet kommer att hållas tisdag 3 juni mellan klockan 17:30-18:30. Men man har inte bestämt en plats för mötet ännu, detta på grund av att man ännu inte vet hur många som kommer. Därför går man nu ut med en inbjudan till alla som är intresserade.
Kontakt med Kulskolan och Madelene Gavazzeni:
Telefon
054-560 650
070-604 12 58
E-post
kulskolan@hotmail.com
Kulskolans websida
www.kulskolan.se
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.