Förskolan Kulskolan i Karlstad är intresserade av att etablera sig i Lindesberg. I början av juni kommer man att hålla en informationskväll om förskolans verksamhet – om det nu visar sig finnas tillräckligt stort intresse bland Lindesbergs småbarnsföräldrar vill säga.
Namnet Kulskolan antyder på förskolans inriktning. Förskolechef Madelene Gavazzeni menar att man tar hänsyn till barnens unika personligheter och smak när det handlar om att lära sig nya saker – och att man samtidigt strävar efter att ha så roligt som möjligt.
-Det är ju inte alla barn som gillar språk, men de som gör det ska inte hindras från att utvecklas på det planet. Tvärtom, menar förskolechefen och förklarar vidare:
-Vi tittar ju hela tiden på hur barnen reagerar på olika saker som vi gör, vad som får just det här barnet att lysa av glädje i ögonen. Vissa tycker ju väldigt mycket om att prata engelska, andra gillar att hålla med på siffror och räkna. Vi låter barnen leva ut mycket mer på det personliga planet. Och vi gör det samtidigt som vi strävar efter att barnet ska ha väldigt roligt också. Det stimulerar dem att fortsätta, säger Madelene.
Var i Lindesbergs en eventuell etablering skulle tänkas ske är fortfarande en öppen fråga. Det finns dock ett önskemål att ha ett centralt läge.
-Det känns mest lämpligt så, men det skadar inte ett dugg om man har närhet till naturen eftersom vi ofta vistas utomhus med barnen, säger hon.
Informationsmötet kommer att hållas tisdag 3 juni mellan klockan 17:30-18:30. Men man har inte bestämt en plats för mötet ännu, detta på grund av att man ännu inte vet hur många som kommer. Därför går man nu ut med en inbjudan till alla som är intresserade.
Kontakt med Kulskolan och Madelene Gavazzeni:
Telefon
054-560 650
070-604 12 58
E-post
kulskolan@hotmail.com
Kulskolans websida
www.kulskolan.se
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.