Förskolan Kulskolan i Karlstad är intresserade av att etablera sig i Lindesberg. I början av juni kommer man att hålla en informationskväll om förskolans verksamhet – om det nu visar sig finnas tillräckligt stort intresse bland Lindesbergs småbarnsföräldrar vill säga.
Namnet Kulskolan antyder på förskolans inriktning. Förskolechef Madelene Gavazzeni menar att man tar hänsyn till barnens unika personligheter och smak när det handlar om att lära sig nya saker – och att man samtidigt strävar efter att ha så roligt som möjligt.
-Det är ju inte alla barn som gillar språk, men de som gör det ska inte hindras från att utvecklas på det planet. Tvärtom, menar förskolechefen och förklarar vidare:
-Vi tittar ju hela tiden på hur barnen reagerar på olika saker som vi gör, vad som får just det här barnet att lysa av glädje i ögonen. Vissa tycker ju väldigt mycket om att prata engelska, andra gillar att hålla med på siffror och räkna. Vi låter barnen leva ut mycket mer på det personliga planet. Och vi gör det samtidigt som vi strävar efter att barnet ska ha väldigt roligt också. Det stimulerar dem att fortsätta, säger Madelene.
Var i Lindesbergs en eventuell etablering skulle tänkas ske är fortfarande en öppen fråga. Det finns dock ett önskemål att ha ett centralt läge.
-Det känns mest lämpligt så, men det skadar inte ett dugg om man har närhet till naturen eftersom vi ofta vistas utomhus med barnen, säger hon.
Informationsmötet kommer att hållas tisdag 3 juni mellan klockan 17:30-18:30. Men man har inte bestämt en plats för mötet ännu, detta på grund av att man ännu inte vet hur många som kommer. Därför går man nu ut med en inbjudan till alla som är intresserade.
Kontakt med Kulskolan och Madelene Gavazzeni:
Telefon
054-560 650
070-604 12 58
E-post
kulskolan@hotmail.com
Kulskolans websida
www.kulskolan.se
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.