I ett pressmeddelande från Liberalerna framgår att partiet vill att rivningen av den gamla brandstationen stoppas omedelbart och att man istället låter göra boende för ensamkommande i fastigheten.
PRESSMEDDELANDE:
Utred möjligheten till boplatser för ensamkommande barn i gamla brandstationen
På ett frukostmöte 24 mars konstaterade kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson att Lindesbergs kommun inte får tag på boplatser för ensamkommande barn och att det för närvarande saknas 80 boplatser. Liberalerna i Lindesberg har genom Carl-Henrik Ling lämnat in ett medborgarförslag till kommunfullmäktige med ett förslag till lösning på den uppkomna situationen.
– Jag föreslår att Lindesbergs kommun beordrar LIBO att omedelbart göra time out för rivningen av gamla brandstationen, säger Carl-Henrik Ling, medlem i Liberalerna Lindesberg.
– LIBO ska istället snabbutreda möjligheten att iordningsställa ett antal platser för ensamkommande barn i brandstationen. Där finns plats för sängar och där finns redan toaletter, dusch, värme och säkert också ett pentry. Förslaget skulle kunna utgöra ett snabbt och kostnadseffektivt sätt till att temporärt eller på lite längre sikt, helt eller delvis lösa kommunens boendeproblem för ensamkommande barn, avslutar Carl-Henrik Ling.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.