Vad tycker du saknas nere vid sjön? Vad tycker du man kan göra för att förbättra motionsspåret runt sjön? Nu vill kommunen satsa på fortsatt utveckling av Lindessjön runt – och det är tillsammans med invånarna man vill driva på utvecklingen framåt.
För en tid sedan kunde LindeNytt berätta att kommunchef Christer Lenke initierat arbetet att forma ett projekt i vilket Lindessjön som resurs skall användas för fortsatt utveckling av motionsspåret samt områden i sjöns direkta närhet. Läs tidigare artikel.
På tisdagen hade tillväxtutskottet ärendet på agendan och i slutet av april skall ärendet synas av kommunstyrelsen. Kommunchefens förhoppning är att det inte stöter på några hinder i detta skede.
– Jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet omgående, det skulle inte vara bra om det skjuts på framtiden. Det här arbetet bör komma igång innan sommaren, annars tappar vi så mycket tid på grund av semestern, kommenterar Christer Lenke.
Det är Tillväxtförvaltningens chef, Merit Israelsson, som i samråd med kommunchefen har format projektbeskrivningen, där man bland annat lägger mycket vikt på invånarnas delaktighet och möjlighet att vara med i processen. Detta kommer att ske på flera sätt, bland annat genom ett webbverktyg som gör det möjligt att medverka hemifrån.
– Vi vill skapa ett webbverktyg där invånarna kan vara med i utvecklingen av Lindessjön, genom att föreslå egna idéer och ta del av andras. En öppen medborgardialog är mycket viktig, kommenterar Merit Israelsson.
Man vill även bilda en referensgrupp bestående av medborgare i blandade åldrar, vars gemensamma nämnare är att de vurmar för Lindesbergs utveckling och framtid.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.