MoLabs styrelse fattade idag beslut om att anslutningskostnaden till Stadsnätet, för enskilda villor, läggs på en betydligt lägre nivå än på vissa andra orter i länet. Jämfört med t ex Örebro, kommer man i Lindesbergs kommun endast behöva betala hälften så mycket. Och hälften så mycket som i Örebro är alltså strax under 10 000 kr, eller 9800 kr för att vara exakt.
Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med förhandlingarna och tycker att nivån har kommit ner på en sådan nivå att det borde få den positiva respons man strävar efter: att så många som möjligt vill åt tjänsterna i nätet.
-Jag hoppas verkligen det. För det krävs ändå att tillräckligt många vill in på Stadsnätet för att ett villaområde skall kunna kopplas in, säger han.
Han förtydligar med att man nu delar upp alla bostadsområden i mindre nyckelområden. Det rör sig om mellan 20-40 villor i varje område och här krävs alltså att minst 60 % i det enskilda området vill ansluta sig för att det skall bli av.
-Det här är alltså en engångskostnad och för dessa pengar ingår allt material samt installation. Det enda som inte ingår är grävarbetet, där kabeln skall dras in på tomten. Dock finns här rotavdraget att nyttja om man anlitar en firma. Annars kan man alltid gräva själv, för det behövs ingen större insats egentligen, säger Bäckman.
Han menar att det räcker med ett djup mellan 25-30 cm, ett arbete som kan göras för hand om man har en normal villaträdgård.
Stadsnätet är draget från Fellingsbro i söder till Storå i norr och går via samhällena Frövi, Ullersäter, Lindesberg, Snuggan, Guldsmedshyttan. Snuggan är nytt sedan grävarbetet påbörjades. Anledningen till att bostäder där kan komma in på nätet, beror på att man går via vattendraget och har gjort en kopplingspunkt i närheten av Snuggan.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.