MoLabs styrelse fattade idag beslut om att anslutningskostnaden till Stadsnätet, för enskilda villor, läggs på en betydligt lägre nivå än på vissa andra orter i länet. Jämfört med t ex Örebro, kommer man i Lindesbergs kommun endast behöva betala hälften så mycket. Och hälften så mycket som i Örebro är alltså strax under 10 000 kr, eller 9800 kr för att vara exakt.
Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med förhandlingarna och tycker att nivån har kommit ner på en sådan nivå att det borde få den positiva respons man strävar efter: att så många som möjligt vill åt tjänsterna i nätet.
-Jag hoppas verkligen det. För det krävs ändå att tillräckligt många vill in på Stadsnätet för att ett villaområde skall kunna kopplas in, säger han.
Han förtydligar med att man nu delar upp alla bostadsområden i mindre nyckelområden. Det rör sig om mellan 20-40 villor i varje område och här krävs alltså att minst 60 % i det enskilda området vill ansluta sig för att det skall bli av.
-Det här är alltså en engångskostnad och för dessa pengar ingår allt material samt installation. Det enda som inte ingår är grävarbetet, där kabeln skall dras in på tomten. Dock finns här rotavdraget att nyttja om man anlitar en firma. Annars kan man alltid gräva själv, för det behövs ingen större insats egentligen, säger Bäckman.
Han menar att det räcker med ett djup mellan 25-30 cm, ett arbete som kan göras för hand om man har en normal villaträdgård.
Stadsnätet är draget från Fellingsbro i söder till Storå i norr och går via samhällena Frövi, Ullersäter, Lindesberg, Snuggan, Guldsmedshyttan. Snuggan är nytt sedan grävarbetet påbörjades. Anledningen till att bostäder där kan komma in på nätet, beror på att man går via vattendraget och har gjort en kopplingspunkt i närheten av Snuggan.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.