MoLabs styrelse fattade idag beslut om att anslutningskostnaden till Stadsnätet, för enskilda villor, läggs på en betydligt lägre nivå än på vissa andra orter i länet. Jämfört med t ex Örebro, kommer man i Lindesbergs kommun endast behöva betala hälften så mycket. Och hälften så mycket som i Örebro är alltså strax under 10 000 kr, eller 9800 kr för att vara exakt.
Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med förhandlingarna och tycker att nivån har kommit ner på en sådan nivå att det borde få den positiva respons man strävar efter: att så många som möjligt vill åt tjänsterna i nätet.
-Jag hoppas verkligen det. För det krävs ändå att tillräckligt många vill in på Stadsnätet för att ett villaområde skall kunna kopplas in, säger han.
Han förtydligar med att man nu delar upp alla bostadsområden i mindre nyckelområden. Det rör sig om mellan 20-40 villor i varje område och här krävs alltså att minst 60 % i det enskilda området vill ansluta sig för att det skall bli av.
-Det här är alltså en engångskostnad och för dessa pengar ingår allt material samt installation. Det enda som inte ingår är grävarbetet, där kabeln skall dras in på tomten. Dock finns här rotavdraget att nyttja om man anlitar en firma. Annars kan man alltid gräva själv, för det behövs ingen större insats egentligen, säger Bäckman.
Han menar att det räcker med ett djup mellan 25-30 cm, ett arbete som kan göras för hand om man har en normal villaträdgård.
Stadsnätet är draget från Fellingsbro i söder till Storå i norr och går via samhällena Frövi, Ullersäter, Lindesberg, Snuggan, Guldsmedshyttan. Snuggan är nytt sedan grävarbetet påbörjades. Anledningen till att bostäder där kan komma in på nätet, beror på att man går via vattendraget och har gjort en kopplingspunkt i närheten av Snuggan.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.