Stadskörning brukar på sin höjd vara förenat med risker för lättare påkörningar och kanske en och annan stackars katt som råkar komma ut i körbanan. Men vem kunde tro att rådjursolyckor kunde ske inne i stan? Det gör det.
Den senaste tiden har viltolyckor rapporterats i stort sett varje dag. Så har det sett ut sedan i slutet av förra året och polisen har gång på gång varnat för riskerna ute på de mindre vägarna i kommunen. Dock har det nu börjat ske olyckor även inne i tätorten.
Den senaste helgen fick ett rådjur sätta livet till i Bergslagsbacken och tidigare har olyckor inträffat bland annat på Bondskogsvägen och i trakterna kring Lindeskolan.
För bara någon vecka sedan kunde LindeNytt konstatera att många djur rör sig i Lindesbergs centrala delar även mitt på dagen. Vid ett besök på Kyrkbergets västra sida sågs sammanlagt fyra djur röra sig i området. Relativt oskygga för människor.
Att riskerna för trafikolyckor med vilt inblandat ökat kraftigt råder det inget tvivel om. Dock har ”problemet” ännu inte diskuterats särskilt mycket. Och med tanke på hur snabbt det hela har utvecklat sig kanske det snart är lika vanligt att se huvudledsskyltar som varningsskylt med rådjur på. Den som bilar får se…
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.