Sommarens första stora fest i Lindesberg är avklarad och betyget som arrangören har fått är mycket, mycket gott. Linde Stadsfest slog inte bara nytt rekord i antal gäster, utan verkar också vara i topp vad gäller ordning och reda. Polisens bedömning är att festdagarna fortlöpt helt utan stök.
Trots en kalldusch på fredagskvällen, när regnmolnen svepte in över nejden, var det högtryck på festområdet under 2012 års Linde Stadsfest. Precis som arrangören siade om dagarna inför, slog man nytt rekord vad gäller antal besökare under de två dagarna. Förra året stannade räkneverket på 1000-strecket och nu passerades detta. Ett nytt rekord bäddar för en fortsättning?
-Ja, nu när det här blev så väldigt lyckat så är det självklart att vi vill fortsätta och inte minst fortsätta jobba med att flytta festen till Loppholmarna som vi tidigare berättat om, förklarar Kenth Persson.
Den goda stämningen på festområdet, som även polisen berömmer, tror arrangören beror på konceptet som sådant. Beröm fick man också från dansbandet Martinez som spelade på lördagen. De var mycket positivt överraskade över arrangemanget.
-Det är ju sådan enorm blandning av människor, från 18 år och upp till 80 år. Jag tror den äldsta var 87 om jag inte minns fel. Det är nog mixen av åldrar som skapar den härliga stämningen, säger Kenth.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.