Sommarens första stora fest i Lindesberg är avklarad och betyget som arrangören har fått är mycket, mycket gott. Linde Stadsfest slog inte bara nytt rekord i antal gäster, utan verkar också vara i topp vad gäller ordning och reda. Polisens bedömning är att festdagarna fortlöpt helt utan stök.
Trots en kalldusch på fredagskvällen, när regnmolnen svepte in över nejden, var det högtryck på festområdet under 2012 års Linde Stadsfest. Precis som arrangören siade om dagarna inför, slog man nytt rekord vad gäller antal besökare under de två dagarna. Förra året stannade räkneverket på 1000-strecket och nu passerades detta. Ett nytt rekord bäddar för en fortsättning?
-Ja, nu när det här blev så väldigt lyckat så är det självklart att vi vill fortsätta och inte minst fortsätta jobba med att flytta festen till Loppholmarna som vi tidigare berättat om, förklarar Kenth Persson.
Den goda stämningen på festområdet, som även polisen berömmer, tror arrangören beror på konceptet som sådant. Beröm fick man också från dansbandet Martinez som spelade på lördagen. De var mycket positivt överraskade över arrangemanget.
-Det är ju sådan enorm blandning av människor, från 18 år och upp till 80 år. Jag tror den äldsta var 87 om jag inte minns fel. Det är nog mixen av åldrar som skapar den härliga stämningen, säger Kenth.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.