Sommarens första stora fest i Lindesberg är avklarad och betyget som arrangören har fått är mycket, mycket gott. Linde Stadsfest slog inte bara nytt rekord i antal gäster, utan verkar också vara i topp vad gäller ordning och reda. Polisens bedömning är att festdagarna fortlöpt helt utan stök.
Trots en kalldusch på fredagskvällen, när regnmolnen svepte in över nejden, var det högtryck på festområdet under 2012 års Linde Stadsfest. Precis som arrangören siade om dagarna inför, slog man nytt rekord vad gäller antal besökare under de två dagarna. Förra året stannade räkneverket på 1000-strecket och nu passerades detta. Ett nytt rekord bäddar för en fortsättning?
-Ja, nu när det här blev så väldigt lyckat så är det självklart att vi vill fortsätta och inte minst fortsätta jobba med att flytta festen till Loppholmarna som vi tidigare berättat om, förklarar Kenth Persson.
Den goda stämningen på festområdet, som även polisen berömmer, tror arrangören beror på konceptet som sådant. Beröm fick man också från dansbandet Martinez som spelade på lördagen. De var mycket positivt överraskade över arrangemanget.
-Det är ju sådan enorm blandning av människor, från 18 år och upp till 80 år. Jag tror den äldsta var 87 om jag inte minns fel. Det är nog mixen av åldrar som skapar den härliga stämningen, säger Kenth.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.