I helgen arrangeras musikfestivalen Vårskrik för andra året i rad. Drygt 30 band/artister är bokade att uppträda under festivaldagarna två, som går av stapeln i Musikhuset på Kullgatan.
Upphovsmännen Christer Pilblad och Daniel Lindmark samt ordföranden Anders Blanc, verkar synnerligen nöjda med arrangemanget, som i mycket kan jämföras med en tidig upplaga av den numera enorma festivalen Augustibuller. Men ett nytt buller vill man inte skapa, det finns ingen anledning att göra det, tycker Christer.
-Tanken är att Vårskriket ska vara en plattform för lokala band som ännu inte har fått så mycket scenvana, band som fortfarande inte kommit fram helt enkelt. Den inställningen kommer vi att ha så länge jag finns med i bilden, konstaterar Christer bestämt.
På fredag och lördag kommer alltså ett stort antal lokala musikhjältar få chansen att uppträda inför en lite större publik än den man är vana vid (2-3 bekanta i replokalen).
-Det finns bevisligen ett behov och intresse att se och lyssna på livemusik här i stan, så jag tror det kommer att gå bra i helgen.
Vinn biljetter – och en skiva
Precis som förra året kommer vi att lotta ut tre stycken biljetter till festivalen. Biljetterna ger fri entré för båda festivaldagarna. Vinnarna kommer dessutom att få en cd-skiva som är späckad med olika låtar från banden som kommer att lira i helgen. Allt ni behöver göra för att vara med i utlottningen är att svara rätt på en ”klurig” fråga.
Frågan lyder: Vilket land kammade hem segern i Eurovision förra helgen?
Vinnarna presenteras på fredag.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.