I helgen arrangeras musikfestivalen Vårskrik för andra året i rad. Drygt 30 band/artister är bokade att uppträda under festivaldagarna två, som går av stapeln i Musikhuset på Kullgatan.
Upphovsmännen Christer Pilblad och Daniel Lindmark samt ordföranden Anders Blanc, verkar synnerligen nöjda med arrangemanget, som i mycket kan jämföras med en tidig upplaga av den numera enorma festivalen Augustibuller. Men ett nytt buller vill man inte skapa, det finns ingen anledning att göra det, tycker Christer.
-Tanken är att Vårskriket ska vara en plattform för lokala band som ännu inte har fått så mycket scenvana, band som fortfarande inte kommit fram helt enkelt. Den inställningen kommer vi att ha så länge jag finns med i bilden, konstaterar Christer bestämt.
På fredag och lördag kommer alltså ett stort antal lokala musikhjältar få chansen att uppträda inför en lite större publik än den man är vana vid (2-3 bekanta i replokalen).
-Det finns bevisligen ett behov och intresse att se och lyssna på livemusik här i stan, så jag tror det kommer att gå bra i helgen.
Vinn biljetter – och en skiva
Precis som förra året kommer vi att lotta ut tre stycken biljetter till festivalen. Biljetterna ger fri entré för båda festivaldagarna. Vinnarna kommer dessutom att få en cd-skiva som är späckad med olika låtar från banden som kommer att lira i helgen. Allt ni behöver göra för att vara med i utlottningen är att svara rätt på en ”klurig” fråga.
Frågan lyder: Vilket land kammade hem segern i Eurovision förra helgen?
Vinnarna presenteras på fredag.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.