I helgen arrangeras musikfestivalen Vårskrik för andra året i rad. Drygt 30 band/artister är bokade att uppträda under festivaldagarna två, som går av stapeln i Musikhuset på Kullgatan.
Upphovsmännen Christer Pilblad och Daniel Lindmark samt ordföranden Anders Blanc, verkar synnerligen nöjda med arrangemanget, som i mycket kan jämföras med en tidig upplaga av den numera enorma festivalen Augustibuller. Men ett nytt buller vill man inte skapa, det finns ingen anledning att göra det, tycker Christer.
-Tanken är att Vårskriket ska vara en plattform för lokala band som ännu inte har fått så mycket scenvana, band som fortfarande inte kommit fram helt enkelt. Den inställningen kommer vi att ha så länge jag finns med i bilden, konstaterar Christer bestämt.
På fredag och lördag kommer alltså ett stort antal lokala musikhjältar få chansen att uppträda inför en lite större publik än den man är vana vid (2-3 bekanta i replokalen).
-Det finns bevisligen ett behov och intresse att se och lyssna på livemusik här i stan, så jag tror det kommer att gå bra i helgen.
Vinn biljetter – och en skiva
Precis som förra året kommer vi att lotta ut tre stycken biljetter till festivalen. Biljetterna ger fri entré för båda festivaldagarna. Vinnarna kommer dessutom att få en cd-skiva som är späckad med olika låtar från banden som kommer att lira i helgen. Allt ni behöver göra för att vara med i utlottningen är att svara rätt på en ”klurig” fråga.
Frågan lyder: Vilket land kammade hem segern i Eurovision förra helgen?
Vinnarna presenteras på fredag.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.