På fredag arrangeras den årliga kräftfesten där man sedvanligt inte enbart lockar publiken med dukat bord, utan även med stora artister också. Något av en tradition har det också blivit att vi lottar ut ett antal gratisbiljetter till våra läsare, som får gå på festen helt gratis. I år görs inget undantag.
I fjol slogs alla tidigare rekord. Ett halvt ton kräftor och ca 1500 gäster minglade under några gemytliga timmar medan herrarna i Larz Kristerz underhöll dem från scenen. Nu hoppas arrangörerna, Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK, att man toppar, eller åtminstone kan tangera, fjolårets succéartade kräftkalas.
Som dragplåster har man bjudit in ett av landets starkaste och mest produktiva dansband: Sten & Stanley.
I vanlig ordning arrangerar vi en utlottning av biljetter till kräftfesten, vilket innefattar såväl matbiljett som bussbiljett till och från Råsshallen i Guldsmedshyttan.
Tävla och vinn
Sten & Stanley bildades som popgrupp i början av 60-talet och har under åren levererat många hits inom genren dansband. Som många andra kända dansband, kommer Sten & Stanley från landskapet… Ja, vilket är landskapet vi söker?
OBS!
Det går inte längre att delta i tävlingen.
Rätt svar: Värmland.
(Uppdaterat onsdag kl 14:25)
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.