På fredag arrangeras den årliga kräftfesten där man sedvanligt inte enbart lockar publiken med dukat bord, utan även med stora artister också. Något av en tradition har det också blivit att vi lottar ut ett antal gratisbiljetter till våra läsare, som får gå på festen helt gratis. I år görs inget undantag.
I fjol slogs alla tidigare rekord. Ett halvt ton kräftor och ca 1500 gäster minglade under några gemytliga timmar medan herrarna i Larz Kristerz underhöll dem från scenen. Nu hoppas arrangörerna, Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK, att man toppar, eller åtminstone kan tangera, fjolårets succéartade kräftkalas.
Som dragplåster har man bjudit in ett av landets starkaste och mest produktiva dansband: Sten & Stanley.
I vanlig ordning arrangerar vi en utlottning av biljetter till kräftfesten, vilket innefattar såväl matbiljett som bussbiljett till och från Råsshallen i Guldsmedshyttan.
Tävla och vinn
Sten & Stanley bildades som popgrupp i början av 60-talet och har under åren levererat många hits inom genren dansband. Som många andra kända dansband, kommer Sten & Stanley från landskapet… Ja, vilket är landskapet vi söker?
OBS!
Det går inte längre att delta i tävlingen.
Rätt svar: Värmland.
(Uppdaterat onsdag kl 14:25)
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com