Vinnarjubel på nationaldagstravet

Nationaldagstravet på Fornaboda Travbana brukar vara en folkfest där publiken oftast klär sig i blågult, trots att folkfesten blev inställd fick tävlingarna köras och när dagen tog sitt slut så bjöd nationaldagen på flera nordiska inslag med vinnarkuskar från Norge, Finland och en dansk från Lindesberg.

Annons

För många är ett det en tradition att vara på Fornaboda Travbana i samband med de traditionella travtävlingarna som körs under nationaldagen, på grund av den rådande pandemin som befinner sig i samhället så blev det en tradition som fick avbrytas för denna gång men trots detta kunde man se ett fem-talet personer som gjorde ett tappert försök att få se sina traditionella travtävlingar utanför banområdet, detta på de stora kullarna bakom travbanans rakbana.

Trots att nationaldagstravet blev ett ovanligt firande där även den svenska nationallåten uteblev så bjöds det på höga vinnarjubel från flertalet av de tävlande där hemmaparet Marita Gustafsson och Micke Svärd bjöd på det högsta.

Bara något lopp in under dagen skulle parets egenägda Käbb’s Valente ut på tävlingsbanan, en häst som aldrig tidigare placerat sig bland de tre främsta i mål och spelades därför till skyhöga odds av spelarkåren som satt hemma framför sina datorer och tv-appareter.

När loppet gick igång laddade den danskuppväxta hemmakusken Kenneth Gorski iväg Käbb’s Valente som med lätthet tog sig till ledningen och väl där släppte han ledningen till den långvariga gästen Naomi Bo från Jägersro, väl i ledarryggen fick hemmahästen ett drömlopp där Valente fick fritt fram när upploppet återstod, något som ledde till en enkel seger.

– Tänk att han fick det att se så lätt ut, vi har haft sådan otur i stallet på sistone med snäva styrningar mot oss och trötta ryggar som för oss bakåt, äntligen fick vi lite tur med oss, på hans födelsedag dessutom, sade en glad Marita Gustafsson som lät sambon och hästens egentliga tränare Micke Svärd berätta mer om hästen samtidigt som han bläddrar igenom alla grattis-hälsningar på telefonen.

Det bjöds på vinnarglädje hos Micke Svärd och Marita Gustafsson Foto: Timmy Lundegård

– Det har inte varit någon direkt rak bakgrund, han åkte på en skada som 3-åring och vi har varit till en speciallist för att kolla upp det men det han har ändå inte gått något vidare framåt, han gick knappt under 3.00 under de första fyra månaderna men sen lossnade det efter ett tag men då när tävlingarna närmade sig så har han ju inte gått något på upploppet, berättar Micke som tränar hästen.

– Det är bara jag som kör Valente i träning, han är lite besvärlig så det har blivit min häst efter att Marita sagt ifrån, fortsätter Micke och ger även beröm till sin kusk:

– Kenneth är en mycket bra kusk, han har hjälpt till med i stort sätt allt med den här hästen och känner till honom väl, jag tror inte att det här hade gått utan honom.

Förutom en glad hemmaseger skulle kallblodsloppet Lennart Arvidssons Minneslopp avgöras, även här fick hemmakusken Kenneth Gorski chansen att styra hem en seger tillsammans med Komnes Gigant som tränas av hemmatränaren Hans Källgren.

Trots ett lopp i ledningen blev hästen för laddad när de bakre hästarna försökte ta sig förbi och med ett halvt varv kvar slog hästen på en galopp och förlusten blev ett faktum, segern gick istället till Norge där den gästande Bård Humborstad körde hem segern med sin egentränade Furderud Gulle efter att tagit ledningen efter galoppen från hemmahästen.

– Vi visste att vi kom med en häst i form, han har bara inte lyckats visa det i loppen, berättar Bård som även tränade loppets favorit som efter ett tufft upplopp slutade 3:a.

– Normalt sätt är ju min andra häst klassad som bättre, den är mer lättkörd och det var den främsta anledningen till att jag valde att köra den ”sämre” av de två, vi testade däremot att rycka bakskorna idag och eftersom det fungerade bra i värmningen så körde vi ut så även till loppet och man kan ju inte gnälla på resultatet, menar den norske gästen som är en ständig gäst under Fornabodas sommartrav.

Noterbart för dagen är att den finska kusken och tränaren Iikka Nurmonen stod för en imponerande trippel där han i det fjärde loppet inledde sitt vinnartåg med favoriten Look Complete för att sedan avsluta tävlingarna med en dubbel med Oilsheik och Gizelle Nyx.

Nationaldagens vinnare:
Lopp 1: Runaway Bride Ås – Jenny Brunzell (Patricia Gordin) – 5,83
Lopp 2: Alien Hill – Tuomas Korvenoja – 2,40
Lopp 3: Käbb’s Valente – Kenneth Gorski (Marita Gustafsson) – 55,08
Lopp 4: Look Complete – Iikka Nurmonen – 2,82
Lopp 5: Furderud Gulle – Bård Humborstad – 11,89
Lopp 6: Jonathan Bank A.B. – Ole Johan Östre – 7,48
Lopp 7: Ebba Running – Madeleine Enochsson (Joakim Eskilsson) – 5,27
Lopp 8: Oilsheik – Iikka Nurmonen – 2,72
Lopp 9: Gizelle Nyx – Iikka Nurmonen – 21,22

Namnet i parantes anger hästens tränare om inte kusk tränar själv, siffrorna efter tränaren anger hästens vinnarodds som är redovisat från banan.

Nästa tävlingsdag: Lördagen 13:e juni med första start kl. 11.10 (publikfritt)

Publicerad 6 juni 2020 klockan 23:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Granhult i Gammelbo. Foto: Privat

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).

4 november 2026 klockan 16:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora ...

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi ...

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, ...

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet...
30 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. ...
30 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 ...
29 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer...
21 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta ...
20 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-11-05 14:22