Vinnarjubel på nationaldagstravet

Nationaldagstravet på Fornaboda Travbana brukar vara en folkfest där publiken oftast klär sig i blågult, trots att folkfesten blev inställd fick tävlingarna köras och när dagen tog sitt slut så bjöd nationaldagen på flera nordiska inslag med vinnarkuskar från Norge, Finland och en dansk från Lindesberg.

För många är ett det en tradition att vara på Fornaboda Travbana i samband med de traditionella travtävlingarna som körs under nationaldagen, på grund av den rådande pandemin som befinner sig i samhället så blev det en tradition som fick avbrytas för denna gång men trots detta kunde man se ett fem-talet personer som gjorde ett tappert försök att få se sina traditionella travtävlingar utanför banområdet, detta på de stora kullarna bakom travbanans rakbana.

Trots att nationaldagstravet blev ett ovanligt firande där även den svenska nationallåten uteblev så bjöds det på höga vinnarjubel från flertalet av de tävlande där hemmaparet Marita Gustafsson och Micke Svärd bjöd på det högsta.

Bara något lopp in under dagen skulle parets egenägda Käbb’s Valente ut på tävlingsbanan, en häst som aldrig tidigare placerat sig bland de tre främsta i mål och spelades därför till skyhöga odds av spelarkåren som satt hemma framför sina datorer och tv-appareter.

När loppet gick igång laddade den danskuppväxta hemmakusken Kenneth Gorski iväg Käbb’s Valente som med lätthet tog sig till ledningen och väl där släppte han ledningen till den långvariga gästen Naomi Bo från Jägersro, väl i ledarryggen fick hemmahästen ett drömlopp där Valente fick fritt fram när upploppet återstod, något som ledde till en enkel seger.

– Tänk att han fick det att se så lätt ut, vi har haft sådan otur i stallet på sistone med snäva styrningar mot oss och trötta ryggar som för oss bakåt, äntligen fick vi lite tur med oss, på hans födelsedag dessutom, sade en glad Marita Gustafsson som lät sambon och hästens egentliga tränare Micke Svärd berätta mer om hästen samtidigt som han bläddrar igenom alla grattis-hälsningar på telefonen.

Det bjöds på vinnarglädje hos Micke Svärd och Marita Gustafsson Foto: Timmy Lundegård

– Det har inte varit någon direkt rak bakgrund, han åkte på en skada som 3-åring och vi har varit till en speciallist för att kolla upp det men det han har ändå inte gått något vidare framåt, han gick knappt under 3.00 under de första fyra månaderna men sen lossnade det efter ett tag men då när tävlingarna närmade sig så har han ju inte gått något på upploppet, berättar Micke som tränar hästen.

– Det är bara jag som kör Valente i träning, han är lite besvärlig så det har blivit min häst efter att Marita sagt ifrån, fortsätter Micke och ger även beröm till sin kusk:

– Kenneth är en mycket bra kusk, han har hjälpt till med i stort sätt allt med den här hästen och känner till honom väl, jag tror inte att det här hade gått utan honom.

Förutom en glad hemmaseger skulle kallblodsloppet Lennart Arvidssons Minneslopp avgöras, även här fick hemmakusken Kenneth Gorski chansen att styra hem en seger tillsammans med Komnes Gigant som tränas av hemmatränaren Hans Källgren.

Trots ett lopp i ledningen blev hästen för laddad när de bakre hästarna försökte ta sig förbi och med ett halvt varv kvar slog hästen på en galopp och förlusten blev ett faktum, segern gick istället till Norge där den gästande Bård Humborstad körde hem segern med sin egentränade Furderud Gulle efter att tagit ledningen efter galoppen från hemmahästen.

– Vi visste att vi kom med en häst i form, han har bara inte lyckats visa det i loppen, berättar Bård som även tränade loppets favorit som efter ett tufft upplopp slutade 3:a.

– Normalt sätt är ju min andra häst klassad som bättre, den är mer lättkörd och det var den främsta anledningen till att jag valde att köra den ”sämre” av de två, vi testade däremot att rycka bakskorna idag och eftersom det fungerade bra i värmningen så körde vi ut så även till loppet och man kan ju inte gnälla på resultatet, menar den norske gästen som är en ständig gäst under Fornabodas sommartrav.

Noterbart för dagen är att den finska kusken och tränaren Iikka Nurmonen stod för en imponerande trippel där han i det fjärde loppet inledde sitt vinnartåg med favoriten Look Complete för att sedan avsluta tävlingarna med en dubbel med Oilsheik och Gizelle Nyx.

Nationaldagens vinnare:
Lopp 1: Runaway Bride Ås – Jenny Brunzell (Patricia Gordin) – 5,83
Lopp 2: Alien Hill – Tuomas Korvenoja – 2,40
Lopp 3: Käbb’s Valente – Kenneth Gorski (Marita Gustafsson) – 55,08
Lopp 4: Look Complete – Iikka Nurmonen – 2,82
Lopp 5: Furderud Gulle – Bård Humborstad – 11,89
Lopp 6: Jonathan Bank A.B. – Ole Johan Östre – 7,48
Lopp 7: Ebba Running – Madeleine Enochsson (Joakim Eskilsson) – 5,27
Lopp 8: Oilsheik – Iikka Nurmonen – 2,72
Lopp 9: Gizelle Nyx – Iikka Nurmonen – 21,22

Namnet i parantes anger hästens tränare om inte kusk tränar själv, siffrorna efter tränaren anger hästens vinnarodds som är redovisat från banan.

Nästa tävlingsdag: Lördagen 13:e juni med första start kl. 11.10 (publikfritt)

Publicerad 6 juni 2020 klockan 23:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: Blodmåne

I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.

12 september 2025 klockan 15:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jobben borta med vinden?

INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam ...

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor

Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region...

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen

Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta ...

Nils Detlofsson (L). Foto: Liberalerna

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.

11 september 2025 klockan 11:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar...
10 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds ...
10 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord
Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad utanför Lindesberg. - Bostaden är avspärrad ...
9 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.

9 september 2025 klockan 15:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kimmo Rahkonen, VD Lindesbergs VVS & EL. Foto: Jennie Einarsson

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.

8 september 2025 klockan 17:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lå...

Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur

Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.

5 september 2025 klockan 17:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM

Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar...

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Ny regnvarning – risk för skyfall

SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid...

Trafikolycka i centrum – rörigt på platsen

Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd st...

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket

I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.

2 september 2025 klockan 16:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tunnel stängs av för underhåll
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ...
2 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rejäl förstärkning för Lindesbergs vårdcentral
Efter en turbulent tid för Lindesbergs vårdcentral med förändringar och stor omsättning av personal meddelar Region Örebro län att man inom ...
2 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågsskolans framtid
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ...
2 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-08-28

2025-08-27

2025-08-27

2025-08-27

2025-08-26

2025-09-14 04:50