Vinnarjubel på nationaldagstravet

Nationaldagstravet på Fornaboda Travbana brukar vara en folkfest där publiken oftast klär sig i blågult, trots att folkfesten blev inställd fick tävlingarna köras och när dagen tog sitt slut så bjöd nationaldagen på flera nordiska inslag med vinnarkuskar från Norge, Finland och en dansk från Lindesberg.

Annons

För många är ett det en tradition att vara på Fornaboda Travbana i samband med de traditionella travtävlingarna som körs under nationaldagen, på grund av den rådande pandemin som befinner sig i samhället så blev det en tradition som fick avbrytas för denna gång men trots detta kunde man se ett fem-talet personer som gjorde ett tappert försök att få se sina traditionella travtävlingar utanför banområdet, detta på de stora kullarna bakom travbanans rakbana.

Trots att nationaldagstravet blev ett ovanligt firande där även den svenska nationallåten uteblev så bjöds det på höga vinnarjubel från flertalet av de tävlande där hemmaparet Marita Gustafsson och Micke Svärd bjöd på det högsta.

Bara något lopp in under dagen skulle parets egenägda Käbb’s Valente ut på tävlingsbanan, en häst som aldrig tidigare placerat sig bland de tre främsta i mål och spelades därför till skyhöga odds av spelarkåren som satt hemma framför sina datorer och tv-appareter.

När loppet gick igång laddade den danskuppväxta hemmakusken Kenneth Gorski iväg Käbb’s Valente som med lätthet tog sig till ledningen och väl där släppte han ledningen till den långvariga gästen Naomi Bo från Jägersro, väl i ledarryggen fick hemmahästen ett drömlopp där Valente fick fritt fram när upploppet återstod, något som ledde till en enkel seger.

– Tänk att han fick det att se så lätt ut, vi har haft sådan otur i stallet på sistone med snäva styrningar mot oss och trötta ryggar som för oss bakåt, äntligen fick vi lite tur med oss, på hans födelsedag dessutom, sade en glad Marita Gustafsson som lät sambon och hästens egentliga tränare Micke Svärd berätta mer om hästen samtidigt som han bläddrar igenom alla grattis-hälsningar på telefonen.

Det bjöds på vinnarglädje hos Micke Svärd och Marita Gustafsson Foto: Timmy Lundegård

– Det har inte varit någon direkt rak bakgrund, han åkte på en skada som 3-åring och vi har varit till en speciallist för att kolla upp det men det han har ändå inte gått något vidare framåt, han gick knappt under 3.00 under de första fyra månaderna men sen lossnade det efter ett tag men då när tävlingarna närmade sig så har han ju inte gått något på upploppet, berättar Micke som tränar hästen.

– Det är bara jag som kör Valente i träning, han är lite besvärlig så det har blivit min häst efter att Marita sagt ifrån, fortsätter Micke och ger även beröm till sin kusk:

– Kenneth är en mycket bra kusk, han har hjälpt till med i stort sätt allt med den här hästen och känner till honom väl, jag tror inte att det här hade gått utan honom.

Förutom en glad hemmaseger skulle kallblodsloppet Lennart Arvidssons Minneslopp avgöras, även här fick hemmakusken Kenneth Gorski chansen att styra hem en seger tillsammans med Komnes Gigant som tränas av hemmatränaren Hans Källgren.

Trots ett lopp i ledningen blev hästen för laddad när de bakre hästarna försökte ta sig förbi och med ett halvt varv kvar slog hästen på en galopp och förlusten blev ett faktum, segern gick istället till Norge där den gästande Bård Humborstad körde hem segern med sin egentränade Furderud Gulle efter att tagit ledningen efter galoppen från hemmahästen.

– Vi visste att vi kom med en häst i form, han har bara inte lyckats visa det i loppen, berättar Bård som även tränade loppets favorit som efter ett tufft upplopp slutade 3:a.

– Normalt sätt är ju min andra häst klassad som bättre, den är mer lättkörd och det var den främsta anledningen till att jag valde att köra den ”sämre” av de två, vi testade däremot att rycka bakskorna idag och eftersom det fungerade bra i värmningen så körde vi ut så även till loppet och man kan ju inte gnälla på resultatet, menar den norske gästen som är en ständig gäst under Fornabodas sommartrav.

Noterbart för dagen är att den finska kusken och tränaren Iikka Nurmonen stod för en imponerande trippel där han i det fjärde loppet inledde sitt vinnartåg med favoriten Look Complete för att sedan avsluta tävlingarna med en dubbel med Oilsheik och Gizelle Nyx.

Nationaldagens vinnare:
Lopp 1: Runaway Bride Ås – Jenny Brunzell (Patricia Gordin) – 5,83
Lopp 2: Alien Hill – Tuomas Korvenoja – 2,40
Lopp 3: Käbb’s Valente – Kenneth Gorski (Marita Gustafsson) – 55,08
Lopp 4: Look Complete – Iikka Nurmonen – 2,82
Lopp 5: Furderud Gulle – Bård Humborstad – 11,89
Lopp 6: Jonathan Bank A.B. – Ole Johan Östre – 7,48
Lopp 7: Ebba Running – Madeleine Enochsson (Joakim Eskilsson) – 5,27
Lopp 8: Oilsheik – Iikka Nurmonen – 2,72
Lopp 9: Gizelle Nyx – Iikka Nurmonen – 21,22

Namnet i parantes anger hästens tränare om inte kusk tränar själv, siffrorna efter tränaren anger hästens vinnarodds som är redovisat från banan.

Nästa tävlingsdag: Lördagen 13:e juni med första start kl. 11.10 (publikfritt)

Publicerad 6 juni 2020 klockan 23:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg

30 oktober 2026 klockan 10:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var ...

Anita Norling. PRO och Raija Glatz, Lions Kristina är engagerade i insamlingen. Foto: Camilla Lagerman

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.

28 oktober 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

28 oktober 2026 klockan 09:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fö...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
25 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.

16 oktober 2026 klockan 15:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
15 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan...
15 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-30 14:07