Volleybolltävlingen, i vilken två säsongsbiljetter fanns i potten, är nu avgjord. Vi gratulerar Åke Larsson och Ida Sander som bägge kunde det rätta svaret på frågan ”Vilket land kommer Barbara Lovas ifrån”? Rätt svar är Ungern.
Premiärmatchen mot Svedala spelas i Lindeskolans idrottshall lördag 17 okt. med start kl. 14:00. Och så här uttalar sig klubben med egna ord inför vad som komma skall:
Lindesberg Volley är redo för sin tredje elitseriesäsong. Imorgon spelar det hårdsatsande Lindesberg säsongspremiär hemma mot Svedala.
Stadens volleybollag har inför kommande säsong gjort en rad spännande värvningar, för att nu på allvar utmana tabellens topplag. Nya för säsongen är bland andra spikern Marcie Hampton med erfarenhet från det amerikanska landslaget, och passaren Josephine Tegenfalk från Norsjö som utsågs till ”Årets genombrott” efter förra säsongens elitserie. Även amerikanskan Crystal Palmer och ukrainskan Nadiia Greseva tillhör de intressanta nytillskotten. Som tränare för Lindesberg har klubben anlitat den meriterade Barbara Lovas, med bakgrund som ungersk landslagsspelare och tränare i USA. På lördag finns alla på plan när laget tar emot skånska Svedala i Lindeskolans idrottshall.
-Äntligen drar det igång, det ska bli spännande att se hur de gamla och nya spelarna klickar med varandra under match, fastslår den nye tränaren.
Klockan 14.00 på lördag den 17 oktober drar matchen igång. Kom och heja fram vårt hemmalag till seger, uppmanar klubben.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.