I onsdags kväll spelade Lindlövens IF bortamatch mot Surahammar. Efter en bedrövlig inledning fick Löven äntligen fart på skrillorna och började att skapa målchanser, och fick utdelning på mer än en handfull av dessa. Laget fortsätter att överraska – och vinna i svåra lägen.
Skadeläget i Lindesbergslaget är verkligen ett dystert kapitel. Dock verkar den fina insatsen mot Linden senast ha höjt självförtroendet i laget ett par snäpp. Det behövdes verkligen igår kväll när resan gick till Surahammar.
Löven inledde matchen något trevande – eller för att citera löven själva: ”bedrövligt”. Surahammar fick stora ytor att röra sig på, var alltid ett steg före och kunde mer eller mindre leka bort Lindlövens spelare. Hade det inte varit för Sammy Gustafssons fina målvaktsinsatser så hade matchen varit avgjord redan efter en period.
Men den eventuella oro som fanns i spelarna släppte längre in i matchen. Det var tur det, för annars hade det varit Löven som hade varit sura efteråt.
Innan Löven fick till spelet så tvingades tränare Göran Sjöö ta timeout och samla laget. Sjöös beslut visade sig bli ett snilledrag. Och vad han än sa till grabbarna, så var det helt rätt sagt: Löven vände på steken och rollerna blev som ombytta. Nu var Sura verkligen sura. Löven tog över matchen mer och mer och tog ledningen – och drygade ut ledningen därefter. Sura kunde inte hålla jämna steg med Löven, matchen slutade 4-7.
Matchens 3 bästa lirare:
Sammy Gustafsson, Patrik Fagerlund och Thom Nordin.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.