I onsdags kväll spelade Lindlövens IF bortamatch mot Surahammar. Efter en bedrövlig inledning fick Löven äntligen fart på skrillorna och började att skapa målchanser, och fick utdelning på mer än en handfull av dessa. Laget fortsätter att överraska – och vinna i svåra lägen.
Skadeläget i Lindesbergslaget är verkligen ett dystert kapitel. Dock verkar den fina insatsen mot Linden senast ha höjt självförtroendet i laget ett par snäpp. Det behövdes verkligen igår kväll när resan gick till Surahammar.
Löven inledde matchen något trevande – eller för att citera löven själva: ”bedrövligt”. Surahammar fick stora ytor att röra sig på, var alltid ett steg före och kunde mer eller mindre leka bort Lindlövens spelare. Hade det inte varit för Sammy Gustafssons fina målvaktsinsatser så hade matchen varit avgjord redan efter en period.
Men den eventuella oro som fanns i spelarna släppte längre in i matchen. Det var tur det, för annars hade det varit Löven som hade varit sura efteråt.
Innan Löven fick till spelet så tvingades tränare Göran Sjöö ta timeout och samla laget. Sjöös beslut visade sig bli ett snilledrag. Och vad han än sa till grabbarna, så var det helt rätt sagt: Löven vände på steken och rollerna blev som ombytta. Nu var Sura verkligen sura. Löven tog över matchen mer och mer och tog ledningen – och drygade ut ledningen därefter. Sura kunde inte hålla jämna steg med Löven, matchen slutade 4-7.
Matchens 3 bästa lirare:
Sammy Gustafsson, Patrik Fagerlund och Thom Nordin.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.