I onsdags kväll spelade Lindlövens IF bortamatch mot Surahammar. Efter en bedrövlig inledning fick Löven äntligen fart på skrillorna och började att skapa målchanser, och fick utdelning på mer än en handfull av dessa. Laget fortsätter att överraska – och vinna i svåra lägen.
Skadeläget i Lindesbergslaget är verkligen ett dystert kapitel. Dock verkar den fina insatsen mot Linden senast ha höjt självförtroendet i laget ett par snäpp. Det behövdes verkligen igår kväll när resan gick till Surahammar.
Löven inledde matchen något trevande – eller för att citera löven själva: ”bedrövligt”. Surahammar fick stora ytor att röra sig på, var alltid ett steg före och kunde mer eller mindre leka bort Lindlövens spelare. Hade det inte varit för Sammy Gustafssons fina målvaktsinsatser så hade matchen varit avgjord redan efter en period.
Men den eventuella oro som fanns i spelarna släppte längre in i matchen. Det var tur det, för annars hade det varit Löven som hade varit sura efteråt.
Innan Löven fick till spelet så tvingades tränare Göran Sjöö ta timeout och samla laget. Sjöös beslut visade sig bli ett snilledrag. Och vad han än sa till grabbarna, så var det helt rätt sagt: Löven vände på steken och rollerna blev som ombytta. Nu var Sura verkligen sura. Löven tog över matchen mer och mer och tog ledningen – och drygade ut ledningen därefter. Sura kunde inte hålla jämna steg med Löven, matchen slutade 4-7.
Matchens 3 bästa lirare:
Sammy Gustafsson, Patrik Fagerlund och Thom Nordin.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.