I onsdags kväll spelade Lindlövens IF bortamatch mot Surahammar. Efter en bedrövlig inledning fick Löven äntligen fart på skrillorna och började att skapa målchanser, och fick utdelning på mer än en handfull av dessa. Laget fortsätter att överraska – och vinna i svåra lägen.
Skadeläget i Lindesbergslaget är verkligen ett dystert kapitel. Dock verkar den fina insatsen mot Linden senast ha höjt självförtroendet i laget ett par snäpp. Det behövdes verkligen igår kväll när resan gick till Surahammar.
Löven inledde matchen något trevande – eller för att citera löven själva: ”bedrövligt”. Surahammar fick stora ytor att röra sig på, var alltid ett steg före och kunde mer eller mindre leka bort Lindlövens spelare. Hade det inte varit för Sammy Gustafssons fina målvaktsinsatser så hade matchen varit avgjord redan efter en period.
Men den eventuella oro som fanns i spelarna släppte längre in i matchen. Det var tur det, för annars hade det varit Löven som hade varit sura efteråt.
Innan Löven fick till spelet så tvingades tränare Göran Sjöö ta timeout och samla laget. Sjöös beslut visade sig bli ett snilledrag. Och vad han än sa till grabbarna, så var det helt rätt sagt: Löven vände på steken och rollerna blev som ombytta. Nu var Sura verkligen sura. Löven tog över matchen mer och mer och tog ledningen – och drygade ut ledningen därefter. Sura kunde inte hålla jämna steg med Löven, matchen slutade 4-7.
Matchens 3 bästa lirare:
Sammy Gustafsson, Patrik Fagerlund och Thom Nordin.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.