Lindlöven vann fredagens hemmamatch mot Valbo – men förlorade söndagens bortamatch mot Uppsala med 3-6. Orsaken till gårdagens förlust är kanske lätt att spekulera i – men betydligt svårare är att dra några konkreta slutsatser. En förklaring kan dock vara det mycket tajta spelschemat.
Löven har spelat tre matcher per vecka med reducerat manskap. Flera lättare skador har satt en handfull spelare på bänken och detta har naturligtvis satt högre press på de skadefria som fått mer istid.
Tränare Göran Sjöö är ändå lite besviken efter gårdagens förlust. Han vet att hans Löven har mer att ge och speciellt som man dagarna innan lyckats ta poäng från betydligt hårdare motstånd.
-Vi kom inte alls upp till den nivå vi normalt spelar på. Jag vet faktiskt inte varför, men visst kan det delvis bero på att vi haft många matcher på schemat, säger han.
Söndagsmatchen mot Uppsala blev därför en direkt upprepning av tidigare möten med laget. Lindlöven har bevisligen lite svårt att överlista just Uppsala.
-Om jag inte minns fel så förlorade vi samtliga matcher mot Uppsala under förra säsongen. Men den trenden ska vi vända.
<b<Hemmamatch mot Valbo HC
Precis som vanligt öppnade Lindlöven starkt och gav inte motståndarna särskilt mycket fria ytor att göra något vettigt på. Pressen fick gästerna att dra på sig flera utvisningar i rad och Löven förvaltade detta på ett ganska blygsamt men framåtsträvande vis. 1-0 satt långt inne men kom till slut via Thom Nordins klubba. Matchens kanske mest minnesvärda ögonblick kom strax efter ledningsmålet, då Löven drog på sig två utvisningar inom loppet av 18 sekunder. Spel med endast tre man väntade och många förväntade sig nog en kvittering här.
Löven har dock gång på gång visat att deras boxplay inte enbart går ut på att hålla tätt runt egen kasse. Så även denna afton, då Gabriel Vaahto fick läge att kontra och drygade ut ledningen till 2-0. Smack! Troligtvis kändes detta lika härligt för Valbo som en klapp på solbränd rygg. Men gästerna deppade inte ihop helt av smällen och fick till ett hyfsat powerplay till slut. Reduceringen hängde i luften och kom med bara sekunder kvar innan Löven fick in en fjärde man på isen igen.
Andra perioden gick helt och hållet i Lindesbergs färger. Valbo fick inte mycket att säga till om och Löven drygade ut ledningen till 4-1. Tremålsledning inför sista perioden som blev en riktig urladdning från båda sidor där Valbo såg något starkare ut. Gästerna fick två ganska snabba mål och den övertygande ledningen 4-1 hade krympt till 4-3. Göran Sjöö tog timeout och samlade laget. Detta gav Löven nytt krut i bössan. Gabriel Vaahto drygade ut ledningen igen, till 5-3. Valbo fortsatte att jaga och fick ännu en gång skicka pucken bakom Lövens målvakt. 5-4 stod sig sedan matchen ut.
Lindlöven möter Linden i nästa match. Denna spelas på onsdag.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.