Lindlöven vann fredagens hemmamatch mot Valbo – men förlorade söndagens bortamatch mot Uppsala med 3-6. Orsaken till gårdagens förlust är kanske lätt att spekulera i – men betydligt svårare är att dra några konkreta slutsatser. En förklaring kan dock vara det mycket tajta spelschemat.
Löven har spelat tre matcher per vecka med reducerat manskap. Flera lättare skador har satt en handfull spelare på bänken och detta har naturligtvis satt högre press på de skadefria som fått mer istid.
Tränare Göran Sjöö är ändå lite besviken efter gårdagens förlust. Han vet att hans Löven har mer att ge och speciellt som man dagarna innan lyckats ta poäng från betydligt hårdare motstånd.
-Vi kom inte alls upp till den nivå vi normalt spelar på. Jag vet faktiskt inte varför, men visst kan det delvis bero på att vi haft många matcher på schemat, säger han.
Söndagsmatchen mot Uppsala blev därför en direkt upprepning av tidigare möten med laget. Lindlöven har bevisligen lite svårt att överlista just Uppsala.
-Om jag inte minns fel så förlorade vi samtliga matcher mot Uppsala under förra säsongen. Men den trenden ska vi vända.
<b<Hemmamatch mot Valbo HC
Precis som vanligt öppnade Lindlöven starkt och gav inte motståndarna särskilt mycket fria ytor att göra något vettigt på. Pressen fick gästerna att dra på sig flera utvisningar i rad och Löven förvaltade detta på ett ganska blygsamt men framåtsträvande vis. 1-0 satt långt inne men kom till slut via Thom Nordins klubba. Matchens kanske mest minnesvärda ögonblick kom strax efter ledningsmålet, då Löven drog på sig två utvisningar inom loppet av 18 sekunder. Spel med endast tre man väntade och många förväntade sig nog en kvittering här.
Löven har dock gång på gång visat att deras boxplay inte enbart går ut på att hålla tätt runt egen kasse. Så även denna afton, då Gabriel Vaahto fick läge att kontra och drygade ut ledningen till 2-0. Smack! Troligtvis kändes detta lika härligt för Valbo som en klapp på solbränd rygg. Men gästerna deppade inte ihop helt av smällen och fick till ett hyfsat powerplay till slut. Reduceringen hängde i luften och kom med bara sekunder kvar innan Löven fick in en fjärde man på isen igen.
Andra perioden gick helt och hållet i Lindesbergs färger. Valbo fick inte mycket att säga till om och Löven drygade ut ledningen till 4-1. Tremålsledning inför sista perioden som blev en riktig urladdning från båda sidor där Valbo såg något starkare ut. Gästerna fick två ganska snabba mål och den övertygande ledningen 4-1 hade krympt till 4-3. Göran Sjöö tog timeout och samlade laget. Detta gav Löven nytt krut i bössan. Gabriel Vaahto drygade ut ledningen igen, till 5-3. Valbo fortsatte att jaga och fick ännu en gång skicka pucken bakom Lövens målvakt. 5-4 stod sig sedan matchen ut.
Lindlöven möter Linden i nästa match. Denna spelas på onsdag.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.