Lindesbergsklubbarna LIF Lindesberg, Lindesberg Volley och Lindlövens IF gjorde alla rätt för sig och spelade hem viktiga poäng den gångna helgen.
LIF vann på bortaplan mot Uddevallalaget Kroppskultur (31-35), Linde Volley nollade serietvåan RIG Falköping i tre solklara set och Lindlöven vände underläge till vinst i hemmamatchen mot Tierp. Vi kan inte annat än lyfta på hatten för våra sportklubbar.
För matchreferat, se nedan.
OBS! LIF Lindesberg saknas
Det blev seger för Lindlöven i hemmamötet mot Tierps HK, segersiffrorna skrevs till 4-2. Segern satt långt inne då Tierp var i ledningen med 2-1 tills kvitteringen kom med 6,21 kvar av ordinarie tid.
Det var Löven som inledde målskyttet i matchen med 1-0 efter 3.10 med Kristian Flygar som målskytt. Ett resultat som man trodde skulle stå sig till pausvilan men Tierp gjorde två snabba under de sista minuterna av perioden.
Den andra perioden var spelmässigt dålig för båda lagen och trots en del chanser i båda riktningarna så slutade perioden 0-0.
I den första delen av sista perioden skapades chanser både för Löven och Tierp men pucken ville inte in i mål. Kvitteringen för hemmalaget kom efter 13.39 och det var Patrik Säfström som kunde sätta dit den efter en rörig situation framför Tierps mål. Tierp fick en utvisning efter 17.30 och Lindlöven utnyttjade överläget på bästa sätt, Niklas Nooni styrde in ett skott från Emil Herlufsén. När sedan Tierp tog ut målvakten fastställde Kristian Flygar slutresultatet till 4-2
Styrkebesked av Lindesberg mot RIG Falköping
Lindesberg Volley slog RIG Falköping på bortaplan med klara 3-0, (25-
17, 25-21, 25-19) denna söndag. Falköping var 2:a i ligan före denna
match, och bjöd upp till en mycket välspelad föreställning. RIG gör
37 egna poäng av sina totala 57, Lindesberg gör 48 egna av sina. RIG har faktiskt en högre %-andel än Bergslaget och ändå vinner bortalaget ganska klart.
Alexandra Lazics glänste som vanligt i hemmalaget, men de andra spelarna tog Lindesberg bort på ett förtjänstfullt sätt, samtidigt som Lindesbergs breda offensiva kompetens spelade upp de flesta av sina oktaver. Lindesbergs centrar och kantspelare bidrog på ett demonstrativt sätt med poängskörden.
Vi gör hela 8 blockpoäng i matchen, vilket var ett kvitto på att blockspelet börjar sitta. Vår defensiv var stundtals fantastisk.
Kombinera det med vår breddoffensiv när den är som bäst och ni har ett
mycket svårslaget lag i vardande.
Dagens match var lagets klart bästa denna säsong, och vi har återigen
demonstrerat att vi kan vinna i raka set.
Josephine Tegenfalk och Marjorie Giordano var bägge mycket bra denna
dag, samtidigt som flera andra spelare i laget presterade på en mycket
hög nivå. Laget för jaget regerar???
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.