Lindesbergsklubbarna LIF Lindesberg, Lindesberg Volley och Lindlövens IF gjorde alla rätt för sig och spelade hem viktiga poäng den gångna helgen.
LIF vann på bortaplan mot Uddevallalaget Kroppskultur (31-35), Linde Volley nollade serietvåan RIG Falköping i tre solklara set och Lindlöven vände underläge till vinst i hemmamatchen mot Tierp. Vi kan inte annat än lyfta på hatten för våra sportklubbar.
För matchreferat, se nedan.
OBS! LIF Lindesberg saknas
Det blev seger för Lindlöven i hemmamötet mot Tierps HK, segersiffrorna skrevs till 4-2. Segern satt långt inne då Tierp var i ledningen med 2-1 tills kvitteringen kom med 6,21 kvar av ordinarie tid.
Det var Löven som inledde målskyttet i matchen med 1-0 efter 3.10 med Kristian Flygar som målskytt. Ett resultat som man trodde skulle stå sig till pausvilan men Tierp gjorde två snabba under de sista minuterna av perioden.
Den andra perioden var spelmässigt dålig för båda lagen och trots en del chanser i båda riktningarna så slutade perioden 0-0.
I den första delen av sista perioden skapades chanser både för Löven och Tierp men pucken ville inte in i mål. Kvitteringen för hemmalaget kom efter 13.39 och det var Patrik Säfström som kunde sätta dit den efter en rörig situation framför Tierps mål. Tierp fick en utvisning efter 17.30 och Lindlöven utnyttjade överläget på bästa sätt, Niklas Nooni styrde in ett skott från Emil Herlufsén. När sedan Tierp tog ut målvakten fastställde Kristian Flygar slutresultatet till 4-2
Styrkebesked av Lindesberg mot RIG Falköping
Lindesberg Volley slog RIG Falköping på bortaplan med klara 3-0, (25-
17, 25-21, 25-19) denna söndag. Falköping var 2:a i ligan före denna
match, och bjöd upp till en mycket välspelad föreställning. RIG gör
37 egna poäng av sina totala 57, Lindesberg gör 48 egna av sina. RIG har faktiskt en högre %-andel än Bergslaget och ändå vinner bortalaget ganska klart.
Alexandra Lazics glänste som vanligt i hemmalaget, men de andra spelarna tog Lindesberg bort på ett förtjänstfullt sätt, samtidigt som Lindesbergs breda offensiva kompetens spelade upp de flesta av sina oktaver. Lindesbergs centrar och kantspelare bidrog på ett demonstrativt sätt med poängskörden.
Vi gör hela 8 blockpoäng i matchen, vilket var ett kvitto på att blockspelet börjar sitta. Vår defensiv var stundtals fantastisk.
Kombinera det med vår breddoffensiv när den är som bäst och ni har ett
mycket svårslaget lag i vardande.
Dagens match var lagets klart bästa denna säsong, och vi har återigen
demonstrerat att vi kan vinna i raka set.
Josephine Tegenfalk och Marjorie Giordano var bägge mycket bra denna
dag, samtidigt som flera andra spelare i laget presterade på en mycket
hög nivå. Laget för jaget regerar???
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.