Lindesbergsklubbarna LIF Lindesberg, Lindesberg Volley och Lindlövens IF gjorde alla rätt för sig och spelade hem viktiga poäng den gångna helgen.
LIF vann på bortaplan mot Uddevallalaget Kroppskultur (31-35), Linde Volley nollade serietvåan RIG Falköping i tre solklara set och Lindlöven vände underläge till vinst i hemmamatchen mot Tierp. Vi kan inte annat än lyfta på hatten för våra sportklubbar.
För matchreferat, se nedan.
OBS! LIF Lindesberg saknas
Det blev seger för Lindlöven i hemmamötet mot Tierps HK, segersiffrorna skrevs till 4-2. Segern satt långt inne då Tierp var i ledningen med 2-1 tills kvitteringen kom med 6,21 kvar av ordinarie tid.
Det var Löven som inledde målskyttet i matchen med 1-0 efter 3.10 med Kristian Flygar som målskytt. Ett resultat som man trodde skulle stå sig till pausvilan men Tierp gjorde två snabba under de sista minuterna av perioden.
Den andra perioden var spelmässigt dålig för båda lagen och trots en del chanser i båda riktningarna så slutade perioden 0-0.
I den första delen av sista perioden skapades chanser både för Löven och Tierp men pucken ville inte in i mål. Kvitteringen för hemmalaget kom efter 13.39 och det var Patrik Säfström som kunde sätta dit den efter en rörig situation framför Tierps mål. Tierp fick en utvisning efter 17.30 och Lindlöven utnyttjade överläget på bästa sätt, Niklas Nooni styrde in ett skott från Emil Herlufsén. När sedan Tierp tog ut målvakten fastställde Kristian Flygar slutresultatet till 4-2
Styrkebesked av Lindesberg mot RIG Falköping
Lindesberg Volley slog RIG Falköping på bortaplan med klara 3-0, (25-
17, 25-21, 25-19) denna söndag. Falköping var 2:a i ligan före denna
match, och bjöd upp till en mycket välspelad föreställning. RIG gör
37 egna poäng av sina totala 57, Lindesberg gör 48 egna av sina. RIG har faktiskt en högre %-andel än Bergslaget och ändå vinner bortalaget ganska klart.
Alexandra Lazics glänste som vanligt i hemmalaget, men de andra spelarna tog Lindesberg bort på ett förtjänstfullt sätt, samtidigt som Lindesbergs breda offensiva kompetens spelade upp de flesta av sina oktaver. Lindesbergs centrar och kantspelare bidrog på ett demonstrativt sätt med poängskörden.
Vi gör hela 8 blockpoäng i matchen, vilket var ett kvitto på att blockspelet börjar sitta. Vår defensiv var stundtals fantastisk.
Kombinera det med vår breddoffensiv när den är som bäst och ni har ett
mycket svårslaget lag i vardande.
Dagens match var lagets klart bästa denna säsong, och vi har återigen
demonstrerat att vi kan vinna i raka set.
Josephine Tegenfalk och Marjorie Giordano var bägge mycket bra denna
dag, samtidigt som flera andra spelare i laget presterade på en mycket
hög nivå. Laget för jaget regerar???
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.