Den ovanligt kalla och långa vintern har bokstavligen tagit knäcken på Kyrkbryggan. Promenerande på Strandpromenaden har kunnat se hur bryggan sjunkit mer och mer under vinterns gång. Nu har det gått så långt, eller djupt rättare sagt, att man tvingas påla upp bryggan för att undvika att den tar mer skada än vad redan skett. På onsdageftermiddagen påbörjades arbetet med att rädda bryggan. Botten är nådd, kommenterade man. Och nu var uppgiften att lyfta den ur sjöns dyiga famn igen.
Bengt Krönström och Jorma Laasanen har precis sågat sig igenom den drygt 30 cm tjocka isen när man konstaterar att bryggan inte tagit allt för mycket skada och att det trots allt går att rädda den relativt enkelt.
-Orsaken till det här är att isen är väldigt tjock och i kombination med extremt lågt vatten och en dyig bottnen har pålarna en bit ut på bryggan helt enkelt dragits ned i dyn, säger Bengt Krönström.
Och resultatet av vädrets makter har blivit att bryggan sjunkit ner ordentligt på det yttre partiet. Närmast land står den högt och intakt, medan den några meter ut sjunkit 30-50 cm.
-Det här har inte hänt tidigare vad jag känner till. Men så har vi ju inte heller haft några riktiga vintrar. Att det nu kom en kall vinter samtidigt som vi fick ett lågt vattenstånd i sjön var ju lite oturligt. Men det blir ett intressant arbete jag inte varit med om tidigare, säger Jorma leende innan han och Lennart Berg tillsammans med Bengt Krönström fortsätter sitt arbete nere vid sjön.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.