Den ovanligt kalla och långa vintern har bokstavligen tagit knäcken på Kyrkbryggan. Promenerande på Strandpromenaden har kunnat se hur bryggan sjunkit mer och mer under vinterns gång. Nu har det gått så långt, eller djupt rättare sagt, att man tvingas påla upp bryggan för att undvika att den tar mer skada än vad redan skett. På onsdageftermiddagen påbörjades arbetet med att rädda bryggan. Botten är nådd, kommenterade man. Och nu var uppgiften att lyfta den ur sjöns dyiga famn igen.
Bengt Krönström och Jorma Laasanen har precis sågat sig igenom den drygt 30 cm tjocka isen när man konstaterar att bryggan inte tagit allt för mycket skada och att det trots allt går att rädda den relativt enkelt.
-Orsaken till det här är att isen är väldigt tjock och i kombination med extremt lågt vatten och en dyig bottnen har pålarna en bit ut på bryggan helt enkelt dragits ned i dyn, säger Bengt Krönström.
Och resultatet av vädrets makter har blivit att bryggan sjunkit ner ordentligt på det yttre partiet. Närmast land står den högt och intakt, medan den några meter ut sjunkit 30-50 cm.
-Det här har inte hänt tidigare vad jag känner till. Men så har vi ju inte heller haft några riktiga vintrar. Att det nu kom en kall vinter samtidigt som vi fick ett lågt vattenstånd i sjön var ju lite oturligt. Men det blir ett intressant arbete jag inte varit med om tidigare, säger Jorma leende innan han och Lennart Berg tillsammans med Bengt Krönström fortsätter sitt arbete nere vid sjön.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.