Den ovanligt kalla och långa vintern har bokstavligen tagit knäcken på Kyrkbryggan. Promenerande på Strandpromenaden har kunnat se hur bryggan sjunkit mer och mer under vinterns gång. Nu har det gått så långt, eller djupt rättare sagt, att man tvingas påla upp bryggan för att undvika att den tar mer skada än vad redan skett. På onsdageftermiddagen påbörjades arbetet med att rädda bryggan. Botten är nådd, kommenterade man. Och nu var uppgiften att lyfta den ur sjöns dyiga famn igen.
Bengt Krönström och Jorma Laasanen har precis sågat sig igenom den drygt 30 cm tjocka isen när man konstaterar att bryggan inte tagit allt för mycket skada och att det trots allt går att rädda den relativt enkelt.
-Orsaken till det här är att isen är väldigt tjock och i kombination med extremt lågt vatten och en dyig bottnen har pålarna en bit ut på bryggan helt enkelt dragits ned i dyn, säger Bengt Krönström.
Och resultatet av vädrets makter har blivit att bryggan sjunkit ner ordentligt på det yttre partiet. Närmast land står den högt och intakt, medan den några meter ut sjunkit 30-50 cm.
-Det här har inte hänt tidigare vad jag känner till. Men så har vi ju inte heller haft några riktiga vintrar. Att det nu kom en kall vinter samtidigt som vi fick ett lågt vattenstånd i sjön var ju lite oturligt. Men det blir ett intressant arbete jag inte varit med om tidigare, säger Jorma leende innan han och Lennart Berg tillsammans med Bengt Krönström fortsätter sitt arbete nere vid sjön.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.