Den ovanligt kalla och långa vintern har bokstavligen tagit knäcken på Kyrkbryggan. Promenerande på Strandpromenaden har kunnat se hur bryggan sjunkit mer och mer under vinterns gång. Nu har det gått så långt, eller djupt rättare sagt, att man tvingas påla upp bryggan för att undvika att den tar mer skada än vad redan skett. På onsdageftermiddagen påbörjades arbetet med att rädda bryggan. Botten är nådd, kommenterade man. Och nu var uppgiften att lyfta den ur sjöns dyiga famn igen.
Bengt Krönström och Jorma Laasanen har precis sågat sig igenom den drygt 30 cm tjocka isen när man konstaterar att bryggan inte tagit allt för mycket skada och att det trots allt går att rädda den relativt enkelt.
-Orsaken till det här är att isen är väldigt tjock och i kombination med extremt lågt vatten och en dyig bottnen har pålarna en bit ut på bryggan helt enkelt dragits ned i dyn, säger Bengt Krönström.
Och resultatet av vädrets makter har blivit att bryggan sjunkit ner ordentligt på det yttre partiet. Närmast land står den högt och intakt, medan den några meter ut sjunkit 30-50 cm.
-Det här har inte hänt tidigare vad jag känner till. Men så har vi ju inte heller haft några riktiga vintrar. Att det nu kom en kall vinter samtidigt som vi fick ett lågt vattenstånd i sjön var ju lite oturligt. Men det blir ett intressant arbete jag inte varit med om tidigare, säger Jorma leende innan han och Lennart Berg tillsammans med Bengt Krönström fortsätter sitt arbete nere vid sjön.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.