Sedan 2008 har kulturevenemanget Vinterspår varit ett enormt uppskattat inslag i februarimörkret, men dessvärre blir 2021 ett undantag.
– Det är med sorg i hjärtat som vi blir tvungna att meddela att Vinterspår 2021 ställs in. Det går inte att arrangera ett sånt evenemang under rådande förhållanden, säger Sara Sporre, kultursekreterare i Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, anordnas alltid den första helgen i februari, men nu ställs 2021 års upplaga in. Anledningen är coronapandemin och de skärpta nationella föreskrifter och allmänna råd som gäller fram till slutet av juni.
– Med tanke på den smittspridningen som är i samhället och de direktiv som kommer från FHM och Regeringen är det inte längre möjligt att genomföra Vinterspår 2021. Vi hade planerat att göra ett mindre Vinterspår med några få platser, under utspridda helger men även det får vi ställa in, säger Sara Sporre i ett pressmeddelande.
Vinterspår 2020 slog rekord med hela 140 utställare från norr till söder i kommunen, och varje år lockas tusentals kulturälskare till evenemanget. Nu får man istället satsa på att göra 2022 till ett minst lika lyckat år.
– Det är tråkigt eftersom vi vet att det är många som ser fram emot Vinterspår, både att besöka och ställa ut. Det är kommunens största kulturevenemang. Vi hoppas att pandemin snart når ett slut och att vi kan genomföra Vinterspår 2022, säger Sara Sporre.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.