Sedan 2008 har kulturevenemanget Vinterspår varit ett enormt uppskattat inslag i februarimörkret, men dessvärre blir 2021 ett undantag.
– Det är med sorg i hjärtat som vi blir tvungna att meddela att Vinterspår 2021 ställs in. Det går inte att arrangera ett sånt evenemang under rådande förhållanden, säger Sara Sporre, kultursekreterare i Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, anordnas alltid den första helgen i februari, men nu ställs 2021 års upplaga in. Anledningen är coronapandemin och de skärpta nationella föreskrifter och allmänna råd som gäller fram till slutet av juni.
– Med tanke på den smittspridningen som är i samhället och de direktiv som kommer från FHM och Regeringen är det inte längre möjligt att genomföra Vinterspår 2021. Vi hade planerat att göra ett mindre Vinterspår med några få platser, under utspridda helger men även det får vi ställa in, säger Sara Sporre i ett pressmeddelande.
Vinterspår 2020 slog rekord med hela 140 utställare från norr till söder i kommunen, och varje år lockas tusentals kulturälskare till evenemanget. Nu får man istället satsa på att göra 2022 till ett minst lika lyckat år.
– Det är tråkigt eftersom vi vet att det är många som ser fram emot Vinterspår, både att besöka och ställa ut. Det är kommunens största kulturevenemang. Vi hoppas att pandemin snart når ett slut och att vi kan genomföra Vinterspår 2022, säger Sara Sporre.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.