Sedan 2008 har kulturevenemanget Vinterspår varit ett enormt uppskattat inslag i februarimörkret, men dessvärre blir 2021 ett undantag.
– Det är med sorg i hjärtat som vi blir tvungna att meddela att Vinterspår 2021 ställs in. Det går inte att arrangera ett sånt evenemang under rådande förhållanden, säger Sara Sporre, kultursekreterare i Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, anordnas alltid den första helgen i februari, men nu ställs 2021 års upplaga in. Anledningen är coronapandemin och de skärpta nationella föreskrifter och allmänna råd som gäller fram till slutet av juni.
– Med tanke på den smittspridningen som är i samhället och de direktiv som kommer från FHM och Regeringen är det inte längre möjligt att genomföra Vinterspår 2021. Vi hade planerat att göra ett mindre Vinterspår med några få platser, under utspridda helger men även det får vi ställa in, säger Sara Sporre i ett pressmeddelande.
Vinterspår 2020 slog rekord med hela 140 utställare från norr till söder i kommunen, och varje år lockas tusentals kulturälskare till evenemanget. Nu får man istället satsa på att göra 2022 till ett minst lika lyckat år.
– Det är tråkigt eftersom vi vet att det är många som ser fram emot Vinterspår, både att besöka och ställa ut. Det är kommunens största kulturevenemang. Vi hoppas att pandemin snart når ett slut och att vi kan genomföra Vinterspår 2022, säger Sara Sporre.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.