Vinylkvällarna på Lindesbergs bibliotek ser nu ut att få efterföljare i Örebro.- Vi vill starta något liknande i Örebro, säger Pernilla Wedin på Vuxenskolan.
Hon berättar att de försökt dra igång i Örebro, men att det varit trögt och efter artikeln i LindeNytt i torsdags (läs här) blev hon inspirerad och tog kontakt. Precis som i Lindesberg skulle det kunna bli en s k kamratcirkel – d v s utan cirkelledare – och att Vuxenskolan kan ge ett litet bidrag och ställa upp med lokal.
– Vi som studieförbund skulle kunna gå in och stötta en sådan här aktivitet, säger Pernilla Wedin som är verksamhetsutvecklare på studieförbundet Vuxenskolan i Örebro.
Hon är inriktad på folkhälsa och det är säkert extra roligt för Arne Johnsson och Per Andersson på Lindesbergs bibliotek som håller i vinylaftnarna. Det började med att Arne Johnsson tog med sig skivor från sin egen samling och så gör också deltagarna. Träffarna fylls av musiknjutning, musikminnen och samtal om musik. Nästa gång blir det i september.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.