Boende på Klockaregatan i Lindesberg har reagerat på hur deras gata plötsligt bara är hälften så bred som den var häromdagen.
Igår, torsdag, smalnades Klockaregatan av med hjälp av reflexstolpar i syfte att göra det säkrare för barn och ungdomar att ta sig till Kristinaskolan. Den tidigare bredden har halverats genom att skapa tydligare gång- och cykelbanor på vardera sida. Lösningen är endast temporär då man vill utvärdera resultatet innan man gör en permanent åtgärd på gatan.
-BKT satte ut reflexstolpar för att skapa en visuell effekt av en smalare väg. Det räcker inte med att bara måla gatan, säger Mats Lidestig på BMBs trafikenhet.
Lidestig berättar att hastigheterna på Klockaregatan inte är alarmerande men det ligger på gränsen till oacceptabelt och därför måste åtgärder vidtas.
-Problemet med Klockaregatan är att det är en gammal infartsled, gatan är väldigt bred och tyvärr blir hastigheterna lite högre än önskvärt då. Det är trots allt ett villaområde där barn skall ta sig till skolan den här vägen och de måste kunna göra det så tryggt som möjligt, förklarar Mats Lidestig.
En första utvärdering av detta ”test” kommer att göras i slutet av sommaren.
-Om det här visar sig få den effekt vi hoppas på, så kommer vi att gå vidare med en permanent lösning på Klockaregatan. Istället för dagens två mindre gång- och cykelbanor så gör vi troligtvis endast en – fast bredare. Detta för att underlätta vid kommande snöröjning, avslutar Lidestig.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.