Boende på Klockaregatan i Lindesberg har reagerat på hur deras gata plötsligt bara är hälften så bred som den var häromdagen.
Igår, torsdag, smalnades Klockaregatan av med hjälp av reflexstolpar i syfte att göra det säkrare för barn och ungdomar att ta sig till Kristinaskolan. Den tidigare bredden har halverats genom att skapa tydligare gång- och cykelbanor på vardera sida. Lösningen är endast temporär då man vill utvärdera resultatet innan man gör en permanent åtgärd på gatan.
-BKT satte ut reflexstolpar för att skapa en visuell effekt av en smalare väg. Det räcker inte med att bara måla gatan, säger Mats Lidestig på BMBs trafikenhet.
Lidestig berättar att hastigheterna på Klockaregatan inte är alarmerande men det ligger på gränsen till oacceptabelt och därför måste åtgärder vidtas.
-Problemet med Klockaregatan är att det är en gammal infartsled, gatan är väldigt bred och tyvärr blir hastigheterna lite högre än önskvärt då. Det är trots allt ett villaområde där barn skall ta sig till skolan den här vägen och de måste kunna göra det så tryggt som möjligt, förklarar Mats Lidestig.
En första utvärdering av detta ”test” kommer att göras i slutet av sommaren.
-Om det här visar sig få den effekt vi hoppas på, så kommer vi att gå vidare med en permanent lösning på Klockaregatan. Istället för dagens två mindre gång- och cykelbanor så gör vi troligtvis endast en – fast bredare. Detta för att underlätta vid kommande snöröjning, avslutar Lidestig.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.