Boende på Klockaregatan i Lindesberg har reagerat på hur deras gata plötsligt bara är hälften så bred som den var häromdagen.
Igår, torsdag, smalnades Klockaregatan av med hjälp av reflexstolpar i syfte att göra det säkrare för barn och ungdomar att ta sig till Kristinaskolan. Den tidigare bredden har halverats genom att skapa tydligare gång- och cykelbanor på vardera sida. Lösningen är endast temporär då man vill utvärdera resultatet innan man gör en permanent åtgärd på gatan.
-BKT satte ut reflexstolpar för att skapa en visuell effekt av en smalare väg. Det räcker inte med att bara måla gatan, säger Mats Lidestig på BMBs trafikenhet.
Lidestig berättar att hastigheterna på Klockaregatan inte är alarmerande men det ligger på gränsen till oacceptabelt och därför måste åtgärder vidtas.
-Problemet med Klockaregatan är att det är en gammal infartsled, gatan är väldigt bred och tyvärr blir hastigheterna lite högre än önskvärt då. Det är trots allt ett villaområde där barn skall ta sig till skolan den här vägen och de måste kunna göra det så tryggt som möjligt, förklarar Mats Lidestig.
En första utvärdering av detta ”test” kommer att göras i slutet av sommaren.
-Om det här visar sig få den effekt vi hoppas på, så kommer vi att gå vidare med en permanent lösning på Klockaregatan. Istället för dagens två mindre gång- och cykelbanor så gör vi troligtvis endast en – fast bredare. Detta för att underlätta vid kommande snöröjning, avslutar Lidestig.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.