Trots mycket fina insatser från både Ida Eriksson och Anna Bernholm blev VM-äventyret i Doha ett alldeles för kort sådant. Två matcher som gick in i förlängning, Golden Score, blev boven för de båda.
Anna Bernholm var först ut av Frövi judos talanger på VM-mattan under torsdagen, där hon i den inledande matchen mötte kinesiskan Feng. Trots att Anna hade greppet om matchen tog Feng ledningen, och det såg ut som att Bernholm var illa ute. Men med 11 sekunder kvar innan slutsignalen lyckades Anna få in ett armlås som gav henne segern.
Knappt 40 minuter senare var det dags för Ida Eriksson att försöka ta sig vidare i tävlingen, då hon ställdes mot Nazarova från Uzbekistan. Eriksson såg länge ut som den klart starkaste av de två och matchen gick till förlängning via Golden Score. Där tog det dock slut för Ida som dessvärre fick se sig besegrad.
Strax därefter klev Anna åter in på mattan för den andra tävlingsomgången, där polskan Wroblewska stod för motståndet. Bernholm hade länge övertaget, men i den avgörande förlängningen visade det sig bli för tufft.
Den svenska VM-truppen vänder dock inte hemåt helt tomhänta, Marcus Nyman, från SPIF, lyckades knipa en bronsmedalj under eftermiddagens finalpass.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.