Trots mycket fina insatser från både Ida Eriksson och Anna Bernholm blev VM-äventyret i Doha ett alldeles för kort sådant. Två matcher som gick in i förlängning, Golden Score, blev boven för de båda.
Anna Bernholm var först ut av Frövi judos talanger på VM-mattan under torsdagen, där hon i den inledande matchen mötte kinesiskan Feng. Trots att Anna hade greppet om matchen tog Feng ledningen, och det såg ut som att Bernholm var illa ute. Men med 11 sekunder kvar innan slutsignalen lyckades Anna få in ett armlås som gav henne segern.
Knappt 40 minuter senare var det dags för Ida Eriksson att försöka ta sig vidare i tävlingen, då hon ställdes mot Nazarova från Uzbekistan. Eriksson såg länge ut som den klart starkaste av de två och matchen gick till förlängning via Golden Score. Där tog det dock slut för Ida som dessvärre fick se sig besegrad.
Strax därefter klev Anna åter in på mattan för den andra tävlingsomgången, där polskan Wroblewska stod för motståndet. Bernholm hade länge övertaget, men i den avgörande förlängningen visade det sig bli för tufft.
Den svenska VM-truppen vänder dock inte hemåt helt tomhänta, Marcus Nyman, från SPIF, lyckades knipa en bronsmedalj under eftermiddagens finalpass.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.