Trots mycket fina insatser från både Ida Eriksson och Anna Bernholm blev VM-äventyret i Doha ett alldeles för kort sådant. Två matcher som gick in i förlängning, Golden Score, blev boven för de båda.
Anna Bernholm var först ut av Frövi judos talanger på VM-mattan under torsdagen, där hon i den inledande matchen mötte kinesiskan Feng. Trots att Anna hade greppet om matchen tog Feng ledningen, och det såg ut som att Bernholm var illa ute. Men med 11 sekunder kvar innan slutsignalen lyckades Anna få in ett armlås som gav henne segern.
Knappt 40 minuter senare var det dags för Ida Eriksson att försöka ta sig vidare i tävlingen, då hon ställdes mot Nazarova från Uzbekistan. Eriksson såg länge ut som den klart starkaste av de två och matchen gick till förlängning via Golden Score. Där tog det dock slut för Ida som dessvärre fick se sig besegrad.
Strax därefter klev Anna åter in på mattan för den andra tävlingsomgången, där polskan Wroblewska stod för motståndet. Bernholm hade länge övertaget, men i den avgörande förlängningen visade det sig bli för tufft.
Den svenska VM-truppen vänder dock inte hemåt helt tomhänta, Marcus Nyman, från SPIF, lyckades knipa en bronsmedalj under eftermiddagens finalpass.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.