En av Sveriges allra färskaste världsmästare heter Fredrik Persson och bor i Nederhyttan, strax norr om Storå.
Natten mellan onsdag och torsdag åkte Fredrik och hans hundspann i mål i Särna, och säkrade därmed ett VM-guld.
I onsdags gick starten för den 16 mil långa Polardistansen, som i år också var en VM-gren.
För Fredrik Persson från Nederhyttan och hans sex hundar stora hundspann var detta VM-debut, en debut som blev väldigt lyckad.
I ca 10 år har han kört hundspann, men det är först under de senaste åren som han har börjat tävla med sina Grönlandshundar.
– Fyra av hundarna är mina egna, och sedan hade jag turen att få låna in två hundar från uppfödaren, eftersom en av mina blev skadad och tyvärr inte kunde tävla, berättar en mycket glad Fredrik.
Totalt körde de den 16 mil långa sträckan på 15,5 timmar, innan de slutligen kom i mål klockan tre på natten.
– Vi körde över tre fjäll, över myrmarker och genom skog, men det var tuffast upp på fjällen där det blåste ordentligt. Så där gick det trögt.
Men hundarna var ändå piggare än jag trodde de skulle vara när vi kom i mål, de var nog mest trötta i huvudet eftersom det var så sent på natten, säger Fredrik med ett skratt.
Men hur klarar man av att köra 16 mil i ett sträck?
– Vi stannade korta stunder, för ge hundarna vatten och lite energibars. Själv passade jag på att äta i farten, vill man satsa på att vinna får man göra allt i farten, skrattar Fredrik.
Hur ska ni fira att ni är världsmästare?
– Ikväll är det en stor bankett i Särna där det kommer vara prisutdelning.
Sen när vi kommer hem ska hundarna få sig något riktigt gott att äta! avslutar Fredrik.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.