En av Sveriges allra färskaste världsmästare heter Fredrik Persson och bor i Nederhyttan, strax norr om Storå.
Natten mellan onsdag och torsdag åkte Fredrik och hans hundspann i mål i Särna, och säkrade därmed ett VM-guld.
I onsdags gick starten för den 16 mil långa Polardistansen, som i år också var en VM-gren.
För Fredrik Persson från Nederhyttan och hans sex hundar stora hundspann var detta VM-debut, en debut som blev väldigt lyckad.
I ca 10 år har han kört hundspann, men det är först under de senaste åren som han har börjat tävla med sina Grönlandshundar.
– Fyra av hundarna är mina egna, och sedan hade jag turen att få låna in två hundar från uppfödaren, eftersom en av mina blev skadad och tyvärr inte kunde tävla, berättar en mycket glad Fredrik.
Totalt körde de den 16 mil långa sträckan på 15,5 timmar, innan de slutligen kom i mål klockan tre på natten.
– Vi körde över tre fjäll, över myrmarker och genom skog, men det var tuffast upp på fjällen där det blåste ordentligt. Så där gick det trögt.
Men hundarna var ändå piggare än jag trodde de skulle vara när vi kom i mål, de var nog mest trötta i huvudet eftersom det var så sent på natten, säger Fredrik med ett skratt.
Men hur klarar man av att köra 16 mil i ett sträck?
– Vi stannade korta stunder, för ge hundarna vatten och lite energibars. Själv passade jag på att äta i farten, vill man satsa på att vinna får man göra allt i farten, skrattar Fredrik.
Hur ska ni fira att ni är världsmästare?
– Ikväll är det en stor bankett i Särna där det kommer vara prisutdelning.
Sen när vi kommer hem ska hundarna få sig något riktigt gott att äta! avslutar Fredrik.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.