En av Sveriges allra färskaste världsmästare heter Fredrik Persson och bor i Nederhyttan, strax norr om Storå.
Natten mellan onsdag och torsdag åkte Fredrik och hans hundspann i mål i Särna, och säkrade därmed ett VM-guld.
I onsdags gick starten för den 16 mil långa Polardistansen, som i år också var en VM-gren.
För Fredrik Persson från Nederhyttan och hans sex hundar stora hundspann var detta VM-debut, en debut som blev väldigt lyckad.
I ca 10 år har han kört hundspann, men det är först under de senaste åren som han har börjat tävla med sina Grönlandshundar.
– Fyra av hundarna är mina egna, och sedan hade jag turen att få låna in två hundar från uppfödaren, eftersom en av mina blev skadad och tyvärr inte kunde tävla, berättar en mycket glad Fredrik.
Totalt körde de den 16 mil långa sträckan på 15,5 timmar, innan de slutligen kom i mål klockan tre på natten.
– Vi körde över tre fjäll, över myrmarker och genom skog, men det var tuffast upp på fjällen där det blåste ordentligt. Så där gick det trögt.
Men hundarna var ändå piggare än jag trodde de skulle vara när vi kom i mål, de var nog mest trötta i huvudet eftersom det var så sent på natten, säger Fredrik med ett skratt.
Men hur klarar man av att köra 16 mil i ett sträck?
– Vi stannade korta stunder, för ge hundarna vatten och lite energibars. Själv passade jag på att äta i farten, vill man satsa på att vinna får man göra allt i farten, skrattar Fredrik.
Hur ska ni fira att ni är världsmästare?
– Ikväll är det en stor bankett i Särna där det kommer vara prisutdelning.
Sen när vi kommer hem ska hundarna få sig något riktigt gott att äta! avslutar Fredrik.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.