En av Sveriges allra färskaste världsmästare heter Fredrik Persson och bor i Nederhyttan, strax norr om Storå.
Natten mellan onsdag och torsdag åkte Fredrik och hans hundspann i mål i Särna, och säkrade därmed ett VM-guld.
I onsdags gick starten för den 16 mil långa Polardistansen, som i år också var en VM-gren.
För Fredrik Persson från Nederhyttan och hans sex hundar stora hundspann var detta VM-debut, en debut som blev väldigt lyckad.
I ca 10 år har han kört hundspann, men det är först under de senaste åren som han har börjat tävla med sina Grönlandshundar.
– Fyra av hundarna är mina egna, och sedan hade jag turen att få låna in två hundar från uppfödaren, eftersom en av mina blev skadad och tyvärr inte kunde tävla, berättar en mycket glad Fredrik.
Totalt körde de den 16 mil långa sträckan på 15,5 timmar, innan de slutligen kom i mål klockan tre på natten.
– Vi körde över tre fjäll, över myrmarker och genom skog, men det var tuffast upp på fjällen där det blåste ordentligt. Så där gick det trögt.
Men hundarna var ändå piggare än jag trodde de skulle vara när vi kom i mål, de var nog mest trötta i huvudet eftersom det var så sent på natten, säger Fredrik med ett skratt.
Men hur klarar man av att köra 16 mil i ett sträck?
– Vi stannade korta stunder, för ge hundarna vatten och lite energibars. Själv passade jag på att äta i farten, vill man satsa på att vinna får man göra allt i farten, skrattar Fredrik.
Hur ska ni fira att ni är världsmästare?
– Ikväll är det en stor bankett i Särna där det kommer vara prisutdelning.
Sen när vi kommer hem ska hundarna få sig något riktigt gott att äta! avslutar Fredrik.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.