En av Sveriges allra färskaste världsmästare heter Fredrik Persson och bor i Nederhyttan, strax norr om Storå.
Natten mellan onsdag och torsdag åkte Fredrik och hans hundspann i mål i Särna, och säkrade därmed ett VM-guld.
I onsdags gick starten för den 16 mil långa Polardistansen, som i år också var en VM-gren.
För Fredrik Persson från Nederhyttan och hans sex hundar stora hundspann var detta VM-debut, en debut som blev väldigt lyckad.
I ca 10 år har han kört hundspann, men det är först under de senaste åren som han har börjat tävla med sina Grönlandshundar.
– Fyra av hundarna är mina egna, och sedan hade jag turen att få låna in två hundar från uppfödaren, eftersom en av mina blev skadad och tyvärr inte kunde tävla, berättar en mycket glad Fredrik.
Totalt körde de den 16 mil långa sträckan på 15,5 timmar, innan de slutligen kom i mål klockan tre på natten.
– Vi körde över tre fjäll, över myrmarker och genom skog, men det var tuffast upp på fjällen där det blåste ordentligt. Så där gick det trögt.
Men hundarna var ändå piggare än jag trodde de skulle vara när vi kom i mål, de var nog mest trötta i huvudet eftersom det var så sent på natten, säger Fredrik med ett skratt.
Men hur klarar man av att köra 16 mil i ett sträck?
– Vi stannade korta stunder, för ge hundarna vatten och lite energibars. Själv passade jag på att äta i farten, vill man satsa på att vinna får man göra allt i farten, skrattar Fredrik.
Hur ska ni fira att ni är världsmästare?
– Ikväll är det en stor bankett i Särna där det kommer vara prisutdelning.
Sen när vi kommer hem ska hundarna få sig något riktigt gott att äta! avslutar Fredrik.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.