Elittjejerna i Lindesberg Volley verkar ha fått ordning på bortaspelet efter jul- och nyårsuppehållet. I helgen vann de matchen mot RIG Falköping i tre raka, övertygande set. Och i division 1-hockeyn hade killarna i Löven allmänt roligt när Bålsta gästade ”hovet” och fick storstryk.
Lindesberg Volley kopplade greppet om RIG Falköping redan i första setet och vägrade sedan att släppa taget. Matchbilden i siffror sett, talar sitt tydliga språk: 14p-25p – 14p-25p – 13p-25p (41-75 totalt). Lindesberg ligger kvar på femte plats i tabellen (21 p) strax efter Sollentuna (24 p). Nu på onsdag spelar Linde mot serietrean Katrineholm. En tuff och mycket spännande hemmamatch för Lindesberg. Matchen spelas i Lindeskolans idrottshall med start kl 19.
Hemsida: www.lindesbergvolley.se
Lindlövens IF vs. Bålsta HC. Söndagens match i division 1-hockeyn hade varit given ”måltipset” med den kaskad av mål som publiken fick glädjas åt. Totalt 13 mål blev det – och inte gjorde det saken sämre när det var hemmalaget ”Löven” som stod för 9 av dem. Lindlöven har visat ett betydligt vassare och aggressivare spel de senaste matcherna. Kommer formen att hålla hela vägen…
Hemsida: www.lindloven.com
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.