Arvin Meritor i Lindesberg har ökat volymerna ordentligt under det senaste året och prognoserna för det första kvartalet 2011 gör inte heller saken sämre.-Nästa taktökning kommer att innebära en produktionsökning med 20 procent för oss, säger platschef Birgitta Ewerlöf.
För ett år sedan tog Birgitta Ewerlöf över som platschef efter Dan Johansson. När hon tillträdde gick fabriken på sparlåga pga det mycket dystra marknadsläget i världen. Vid årsskiftet var produktionsvolymen så låg som 180 bakaxlar per dag. Under året har dessbättre marknaden tinat upp och orderingången ökat markant. Idag ligger man på en produktionstakt om 400 bakaxlar per dag. Utöver det monteras 175 framaxlar också. Under perioden har man nyanställd ca 350 personer i produktionsledet och har idag totalt 750 anställda.
-Det är naturligtvis mycket roligare idag och det känner vi alla här på fabriken, kommenterar Ewerlöf.
Och muntert är det också i prognoserna för nästkommande år. Arvin Meritor räknar med att nästa taktökning kommer tidigt i vår.
-Vi kommer att öka produktionen med ca 20 procent i mars 2011. Det är oklart hur vi gör för att möta denna ökning, om det blir tal om att anställa mer personal eller arbeta effektivare med nuvarande styrka. Det får vi återkomma till när det blir aktuellt, förklarar hon.
Fotnot: Volvokoncernens leveransrapporter visar att den totala lastbilsleveransen har ökat med 35 procent i oktober 2010 jämfört med samma period i fjol.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.