Lindesbergsbandet Walker landade på en åttondeplacering när 16 band från hela landet gjorde upp i den stora riksfinalen av 2012 års Livekarusellen i lördags. (Se Walkers uppträdande på Youtube-länken i slutet av artikeln)
Livekarusellen är landets största musiktävling för oetablerade band och artister. Närmare 600 band ställde upp i år och Walker från Lindesberg var ett av namnen som tidigt stack ut i mängden. I deltävlingarna säkrade de en plats i distriktsfinalen. I distriktsfinalen krossade de konkurrensen med en jordskredsseger. Framgången gav dem en biljett till den mycket prestigefyllda riksfinalen i Stockholm. Även där visade de alltså att man är ett band på G. Visserligen blev det ingen seger, men en plats i finalen är en vinst i sig och inte minst genom den klart godkända åttondeplats man fick att lägga till meritlistan. Vinnare av riksfinalen blev Cupid Kidz från Lund.
LindeNytt har sökt medlemmarna för en kommentar, men dessvärre utan framgång. Vi vill dock passa på att lyfta på hatten för killarna i Walker som säkerligen kommer att ”gå” långt.
Video: Walker i riksfinalen
Fotnot: Walker spelar bland annat på årets Linde Stadsfest (29-30 juni).
Se hela slutställningen nedan:
1. Cupid Kidz (Lund)
2. System Annihilated (Umeå)
3. B.S.T (Växjö)
4. Rosvo Rockers (Överkalix)
5. Grand Slap Strutters (Sundsvall)
6. Adriana Claims (Norberg)
7. Auburns (Söderhamn)
8. Walker (Lindesberg)
9. Quotes (Östersund)
10. Laydown (Eskilstuna)
11. Skanky Fred (Norrköping)
12. Spectra (Stockholm)
13. Backboons (Falun)
14. Frozen Iller (Falköping)
15. Sound of Desperation (Tierp)
16. Anton & Fredrik (Tingstäde)
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.