För drygt en vecka sedan gjorde Lindesbergs två bidrag i Studiefrämjandets musiktävling, Livekarusellen, jättesuccé och knep såväl guld som silver i distriktsfinalen som arrangerades i Örebro. Guldgossarna i Walker gick därmed vidare till riksfinalen i Stockholm som går av stapeln i början av juni, men dessförinnan får fansen chansen att se dem live på hemmaplan under musikfestivalen Vårskrik.
Vårskrik arrangeras 16-17 maj och är en musikfestival som på många sätt påminner om det gamla beprövade Augustibuller när det låg i sin vagga. Till skillnad från Augustibuller har Vårskrik stannat i vaggan och utvecklats mycket försiktigt- vilket är ett medvetet drag från arrangören. Festivalen är nämligen tänkt att stanna vid att vara tillägnad lokala oetablerade band inom två genres: punk och metal. Rickhard Nilsén berättar att festivalledningen ändå brukar släppa fram band som inte riktigt är samstämda med konceptet.
-Det brukar oftast vara festivalens ”dragplåster” som står för annan musik än den vi inriktar oss på. På så sätt får vi också lite mer bredd på festivalen utan att slå sönder punk- och metalkonceptet, förklarar Rickhard som är scentekniker på Musikhuset ”Hillstreet”.
I årets Vårskrik spelar tretton band från Lindesberg, Nora och Örebro. Det hela tar fart klockan 19:00 på onsdag kväll och avslutas efter midnatt på torsdagen – Kristi himmelfärds dag. Ett av festivalens kanske hetaste inslag, är just ett sådant som egentligen inte hör hemma där: ett rockband. Det är Walker som fått äran att försöka charma punkare och metalfans i publiken. Och det där med charm verkar ju trion i Walker veta en del om. Senast charmade man nämligen såväl publik som jury i distriktsfinalen av Livekarusellen, där de överlägset vann och fixade sig en plats i den stora riksfinalen som arrangeras i Stockholm om ett par veckor.
-Walker har visat vad de går för och har dessutom en ganska stor hemmapublik. Efter segern i distriktsfinalen är de riktigt heta och det borde dra lite extra med publik, kommenterar Nilsén.
Walker lirar under festivalens andra dag med start klockan 20:00. Se hela spelschemat nedan.
Onsdag 16 maj
19.00 – MFLB
20.00 – M.Ö.Ä.F
21.00 – Anal Revolt
22.00 – Clean Attic
23.00 – BBPO
00.00 – Taxi Driver
Torsdag 17 maj
18.00 – Villigans
19.00 – Escort the Princess
20.00 – Walker
21.00 – Rebuke
22.00 – Gulzot
23.00 – Scandinavian Hateland
00.00 – En Svensk Tiger
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.