För drygt en vecka sedan gjorde Lindesbergs två bidrag i Studiefrämjandets musiktävling, Livekarusellen, jättesuccé och knep såväl guld som silver i distriktsfinalen som arrangerades i Örebro. Guldgossarna i Walker gick därmed vidare till riksfinalen i Stockholm som går av stapeln i början av juni, men dessförinnan får fansen chansen att se dem live på hemmaplan under musikfestivalen Vårskrik.
Vårskrik arrangeras 16-17 maj och är en musikfestival som på många sätt påminner om det gamla beprövade Augustibuller när det låg i sin vagga. Till skillnad från Augustibuller har Vårskrik stannat i vaggan och utvecklats mycket försiktigt- vilket är ett medvetet drag från arrangören. Festivalen är nämligen tänkt att stanna vid att vara tillägnad lokala oetablerade band inom två genres: punk och metal. Rickhard Nilsén berättar att festivalledningen ändå brukar släppa fram band som inte riktigt är samstämda med konceptet.
-Det brukar oftast vara festivalens ”dragplåster” som står för annan musik än den vi inriktar oss på. På så sätt får vi också lite mer bredd på festivalen utan att slå sönder punk- och metalkonceptet, förklarar Rickhard som är scentekniker på Musikhuset ”Hillstreet”.
I årets Vårskrik spelar tretton band från Lindesberg, Nora och Örebro. Det hela tar fart klockan 19:00 på onsdag kväll och avslutas efter midnatt på torsdagen – Kristi himmelfärds dag. Ett av festivalens kanske hetaste inslag, är just ett sådant som egentligen inte hör hemma där: ett rockband. Det är Walker som fått äran att försöka charma punkare och metalfans i publiken. Och det där med charm verkar ju trion i Walker veta en del om. Senast charmade man nämligen såväl publik som jury i distriktsfinalen av Livekarusellen, där de överlägset vann och fixade sig en plats i den stora riksfinalen som arrangeras i Stockholm om ett par veckor.
-Walker har visat vad de går för och har dessutom en ganska stor hemmapublik. Efter segern i distriktsfinalen är de riktigt heta och det borde dra lite extra med publik, kommenterar Nilsén.
Walker lirar under festivalens andra dag med start klockan 20:00. Se hela spelschemat nedan.
Onsdag 16 maj
19.00 – MFLB
20.00 – M.Ö.Ä.F
21.00 – Anal Revolt
22.00 – Clean Attic
23.00 – BBPO
00.00 – Taxi Driver
Torsdag 17 maj
18.00 – Villigans
19.00 – Escort the Princess
20.00 – Walker
21.00 – Rebuke
22.00 – Gulzot
23.00 – Scandinavian Hateland
00.00 – En Svensk Tiger
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.