För drygt en vecka sedan gjorde Lindesbergs två bidrag i Studiefrämjandets musiktävling, Livekarusellen, jättesuccé och knep såväl guld som silver i distriktsfinalen som arrangerades i Örebro. Guldgossarna i Walker gick därmed vidare till riksfinalen i Stockholm som går av stapeln i början av juni, men dessförinnan får fansen chansen att se dem live på hemmaplan under musikfestivalen Vårskrik.
Vårskrik arrangeras 16-17 maj och är en musikfestival som på många sätt påminner om det gamla beprövade Augustibuller när det låg i sin vagga. Till skillnad från Augustibuller har Vårskrik stannat i vaggan och utvecklats mycket försiktigt- vilket är ett medvetet drag från arrangören. Festivalen är nämligen tänkt att stanna vid att vara tillägnad lokala oetablerade band inom två genres: punk och metal. Rickhard Nilsén berättar att festivalledningen ändå brukar släppa fram band som inte riktigt är samstämda med konceptet.
-Det brukar oftast vara festivalens ”dragplåster” som står för annan musik än den vi inriktar oss på. På så sätt får vi också lite mer bredd på festivalen utan att slå sönder punk- och metalkonceptet, förklarar Rickhard som är scentekniker på Musikhuset ”Hillstreet”.
I årets Vårskrik spelar tretton band från Lindesberg, Nora och Örebro. Det hela tar fart klockan 19:00 på onsdag kväll och avslutas efter midnatt på torsdagen – Kristi himmelfärds dag. Ett av festivalens kanske hetaste inslag, är just ett sådant som egentligen inte hör hemma där: ett rockband. Det är Walker som fått äran att försöka charma punkare och metalfans i publiken. Och det där med charm verkar ju trion i Walker veta en del om. Senast charmade man nämligen såväl publik som jury i distriktsfinalen av Livekarusellen, där de överlägset vann och fixade sig en plats i den stora riksfinalen som arrangeras i Stockholm om ett par veckor.
-Walker har visat vad de går för och har dessutom en ganska stor hemmapublik. Efter segern i distriktsfinalen är de riktigt heta och det borde dra lite extra med publik, kommenterar Nilsén.
Walker lirar under festivalens andra dag med start klockan 20:00. Se hela spelschemat nedan.
Onsdag 16 maj
19.00 – MFLB
20.00 – M.Ö.Ä.F
21.00 – Anal Revolt
22.00 – Clean Attic
23.00 – BBPO
00.00 – Taxi Driver
Torsdag 17 maj
18.00 – Villigans
19.00 – Escort the Princess
20.00 – Walker
21.00 – Rebuke
22.00 – Gulzot
23.00 – Scandinavian Hateland
00.00 – En Svensk Tiger
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.