För drygt en vecka sedan gjorde Lindesbergs två bidrag i Studiefrämjandets musiktävling, Livekarusellen, jättesuccé och knep såväl guld som silver i distriktsfinalen som arrangerades i Örebro. Guldgossarna i Walker gick därmed vidare till riksfinalen i Stockholm som går av stapeln i början av juni, men dessförinnan får fansen chansen att se dem live på hemmaplan under musikfestivalen Vårskrik.
Vårskrik arrangeras 16-17 maj och är en musikfestival som på många sätt påminner om det gamla beprövade Augustibuller när det låg i sin vagga. Till skillnad från Augustibuller har Vårskrik stannat i vaggan och utvecklats mycket försiktigt- vilket är ett medvetet drag från arrangören. Festivalen är nämligen tänkt att stanna vid att vara tillägnad lokala oetablerade band inom två genres: punk och metal. Rickhard Nilsén berättar att festivalledningen ändå brukar släppa fram band som inte riktigt är samstämda med konceptet.
-Det brukar oftast vara festivalens ”dragplåster” som står för annan musik än den vi inriktar oss på. På så sätt får vi också lite mer bredd på festivalen utan att slå sönder punk- och metalkonceptet, förklarar Rickhard som är scentekniker på Musikhuset ”Hillstreet”.
I årets Vårskrik spelar tretton band från Lindesberg, Nora och Örebro. Det hela tar fart klockan 19:00 på onsdag kväll och avslutas efter midnatt på torsdagen – Kristi himmelfärds dag. Ett av festivalens kanske hetaste inslag, är just ett sådant som egentligen inte hör hemma där: ett rockband. Det är Walker som fått äran att försöka charma punkare och metalfans i publiken. Och det där med charm verkar ju trion i Walker veta en del om. Senast charmade man nämligen såväl publik som jury i distriktsfinalen av Livekarusellen, där de överlägset vann och fixade sig en plats i den stora riksfinalen som arrangeras i Stockholm om ett par veckor.
-Walker har visat vad de går för och har dessutom en ganska stor hemmapublik. Efter segern i distriktsfinalen är de riktigt heta och det borde dra lite extra med publik, kommenterar Nilsén.
Walker lirar under festivalens andra dag med start klockan 20:00. Se hela spelschemat nedan.
Onsdag 16 maj
19.00 – MFLB
20.00 – M.Ö.Ä.F
21.00 – Anal Revolt
22.00 – Clean Attic
23.00 – BBPO
00.00 – Taxi Driver
Torsdag 17 maj
18.00 – Villigans
19.00 – Escort the Princess
20.00 – Walker
21.00 – Rebuke
22.00 – Gulzot
23.00 – Scandinavian Hateland
00.00 – En Svensk Tiger
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.