För drygt en vecka sedan gjorde Lindesbergs två bidrag i Studiefrämjandets musiktävling, Livekarusellen, jättesuccé och knep såväl guld som silver i distriktsfinalen som arrangerades i Örebro. Guldgossarna i Walker gick därmed vidare till riksfinalen i Stockholm som går av stapeln i början av juni, men dessförinnan får fansen chansen att se dem live på hemmaplan under musikfestivalen Vårskrik.
Vårskrik arrangeras 16-17 maj och är en musikfestival som på många sätt påminner om det gamla beprövade Augustibuller när det låg i sin vagga. Till skillnad från Augustibuller har Vårskrik stannat i vaggan och utvecklats mycket försiktigt- vilket är ett medvetet drag från arrangören. Festivalen är nämligen tänkt att stanna vid att vara tillägnad lokala oetablerade band inom två genres: punk och metal. Rickhard Nilsén berättar att festivalledningen ändå brukar släppa fram band som inte riktigt är samstämda med konceptet.
-Det brukar oftast vara festivalens ”dragplåster” som står för annan musik än den vi inriktar oss på. På så sätt får vi också lite mer bredd på festivalen utan att slå sönder punk- och metalkonceptet, förklarar Rickhard som är scentekniker på Musikhuset ”Hillstreet”.
I årets Vårskrik spelar tretton band från Lindesberg, Nora och Örebro. Det hela tar fart klockan 19:00 på onsdag kväll och avslutas efter midnatt på torsdagen – Kristi himmelfärds dag. Ett av festivalens kanske hetaste inslag, är just ett sådant som egentligen inte hör hemma där: ett rockband. Det är Walker som fått äran att försöka charma punkare och metalfans i publiken. Och det där med charm verkar ju trion i Walker veta en del om. Senast charmade man nämligen såväl publik som jury i distriktsfinalen av Livekarusellen, där de överlägset vann och fixade sig en plats i den stora riksfinalen som arrangeras i Stockholm om ett par veckor.
-Walker har visat vad de går för och har dessutom en ganska stor hemmapublik. Efter segern i distriktsfinalen är de riktigt heta och det borde dra lite extra med publik, kommenterar Nilsén.
Walker lirar under festivalens andra dag med start klockan 20:00. Se hela spelschemat nedan.
Onsdag 16 maj
19.00 – MFLB
20.00 – M.Ö.Ä.F
21.00 – Anal Revolt
22.00 – Clean Attic
23.00 – BBPO
00.00 – Taxi Driver
Torsdag 17 maj
18.00 – Villigans
19.00 – Escort the Princess
20.00 – Walker
21.00 – Rebuke
22.00 – Gulzot
23.00 – Scandinavian Hateland
00.00 – En Svensk Tiger
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.