Framtiden för det lokala metalbandet Maramon ser väldigt ljus ut. Mycket har hänt på kort tid och mer är att vänta om puzzelbitarna faller på plats. Sedan i augusti förra året har Maramon nämligen blivit uppringda vid flera tillfällen av ett skivbolag i Amerika som är väldigt tända på gruppens material.
Maramon grundades 2001 och har hunnit med två ombyten sedan dess: Först bytte man musikstil och därefter ett par bandmedlemmar. Idag levererar bandet visserligen fortfarande den blytunga metal man inledde karriären med, men man har utvecklats mycket de sista två åren och tar gärna åt sig influenser från andra musikstilar numera. Resultatet har blivit en mer melodiös metal – blytung men lättsmält även för kräsna magar.
-Vi har försökt att blanda in lite pop och rock i grundstilen metal. Jag tror att vår musik är lite lättare att uppskatta för den bredare publiken nu, alltså även för de som i regel inte lyssnar på de tyngre musikstilarna, säger Peter Ristiharju, Maramons sångare.
Visst verkar konceptet mer hållbart. Repertoaren breddas, de har hunnit med att spela in en musikvideo och har eventuellt ytterligare ett videoprojekt på gång. De har turnerat utomlands och har ytterligare en konsert utanför landsgränserna nu i vår. Men kanske är det ändå samtalen med en kontakt i USA som är det allra största just nu.
-De tog kontakt med oss och förklarade att bolaget ville höra mer av oss för ett eventuellt samarbete och skivkontrakt framöver. Men först ska vi spela in en promoplatta med fyra låtar, enbart i syfte att visa upp oss för olika skivbolag, säger Peter.
Blir denna platta en fullträff så kan Maramon eventuellt få kontrakt med det amerikanska bolag man haft täta kontakter med sedan i fjol.
18 minusgraders gruv-video
”Me, Myself, I”. Så lyder titeln på en av gruppens starkare spår som man dessutom gjort en musikvideo till. Mitt i ett tokkallt januari förra året, så blev Maramon kallade att infinna sig i den karga gruvmiljön i Stripa. Utan några fuskiga hjälpmedel som t ex vinterkläder eller värmekällor, så spelades videon in under ledning av duon Martin Jernberg och Robin Andersson. Kvicksilvret visade ca 18 minus när kameran rullade.
-Det var väldigt kallt, men det var bara att bita ihop, förklarar Peter när han tänker tillbaka på inspelningsdagen.
Videon har man använt ganska flitigt för att ”göra reklam” för sig och tydligen har den marknadsföringen fungerat.
-Vi är mycket nöjda med videon och de spelningar vi bokats tack vare den.
Fotnot: Nu på fredag spelar Maramon i Västerås och sedan väntar Finland. Senare i sommar kommer man att göra en trehelgersturné i Sverige. Nästa spelning i Lindesberg är spikad att ske i oktober.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).