Framtiden för det lokala metalbandet Maramon ser väldigt ljus ut. Mycket har hänt på kort tid och mer är att vänta om puzzelbitarna faller på plats. Sedan i augusti förra året har Maramon nämligen blivit uppringda vid flera tillfällen av ett skivbolag i Amerika som är väldigt tända på gruppens material.
Maramon grundades 2001 och har hunnit med två ombyten sedan dess: Först bytte man musikstil och därefter ett par bandmedlemmar. Idag levererar bandet visserligen fortfarande den blytunga metal man inledde karriären med, men man har utvecklats mycket de sista två åren och tar gärna åt sig influenser från andra musikstilar numera. Resultatet har blivit en mer melodiös metal – blytung men lättsmält även för kräsna magar.
-Vi har försökt att blanda in lite pop och rock i grundstilen metal. Jag tror att vår musik är lite lättare att uppskatta för den bredare publiken nu, alltså även för de som i regel inte lyssnar på de tyngre musikstilarna, säger Peter Ristiharju, Maramons sångare.
Visst verkar konceptet mer hållbart. Repertoaren breddas, de har hunnit med att spela in en musikvideo och har eventuellt ytterligare ett videoprojekt på gång. De har turnerat utomlands och har ytterligare en konsert utanför landsgränserna nu i vår. Men kanske är det ändå samtalen med en kontakt i USA som är det allra största just nu.
-De tog kontakt med oss och förklarade att bolaget ville höra mer av oss för ett eventuellt samarbete och skivkontrakt framöver. Men först ska vi spela in en promoplatta med fyra låtar, enbart i syfte att visa upp oss för olika skivbolag, säger Peter.
Blir denna platta en fullträff så kan Maramon eventuellt få kontrakt med det amerikanska bolag man haft täta kontakter med sedan i fjol.
18 minusgraders gruv-video
”Me, Myself, I”. Så lyder titeln på en av gruppens starkare spår som man dessutom gjort en musikvideo till. Mitt i ett tokkallt januari förra året, så blev Maramon kallade att infinna sig i den karga gruvmiljön i Stripa. Utan några fuskiga hjälpmedel som t ex vinterkläder eller värmekällor, så spelades videon in under ledning av duon Martin Jernberg och Robin Andersson. Kvicksilvret visade ca 18 minus när kameran rullade.
-Det var väldigt kallt, men det var bara att bita ihop, förklarar Peter när han tänker tillbaka på inspelningsdagen.
Videon har man använt ganska flitigt för att ”göra reklam” för sig och tydligen har den marknadsföringen fungerat.
-Vi är mycket nöjda med videon och de spelningar vi bokats tack vare den.
Fotnot: Nu på fredag spelar Maramon i Västerås och sedan väntar Finland. Senare i sommar kommer man att göra en trehelgersturné i Sverige. Nästa spelning i Lindesberg är spikad att ske i oktober.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.