Framtiden för det lokala metalbandet Maramon ser väldigt ljus ut. Mycket har hänt på kort tid och mer är att vänta om puzzelbitarna faller på plats. Sedan i augusti förra året har Maramon nämligen blivit uppringda vid flera tillfällen av ett skivbolag i Amerika som är väldigt tända på gruppens material.
Maramon grundades 2001 och har hunnit med två ombyten sedan dess: Först bytte man musikstil och därefter ett par bandmedlemmar. Idag levererar bandet visserligen fortfarande den blytunga metal man inledde karriären med, men man har utvecklats mycket de sista två åren och tar gärna åt sig influenser från andra musikstilar numera. Resultatet har blivit en mer melodiös metal – blytung men lättsmält även för kräsna magar.
-Vi har försökt att blanda in lite pop och rock i grundstilen metal. Jag tror att vår musik är lite lättare att uppskatta för den bredare publiken nu, alltså även för de som i regel inte lyssnar på de tyngre musikstilarna, säger Peter Ristiharju, Maramons sångare.
Visst verkar konceptet mer hållbart. Repertoaren breddas, de har hunnit med att spela in en musikvideo och har eventuellt ytterligare ett videoprojekt på gång. De har turnerat utomlands och har ytterligare en konsert utanför landsgränserna nu i vår. Men kanske är det ändå samtalen med en kontakt i USA som är det allra största just nu.
-De tog kontakt med oss och förklarade att bolaget ville höra mer av oss för ett eventuellt samarbete och skivkontrakt framöver. Men först ska vi spela in en promoplatta med fyra låtar, enbart i syfte att visa upp oss för olika skivbolag, säger Peter.
Blir denna platta en fullträff så kan Maramon eventuellt få kontrakt med det amerikanska bolag man haft täta kontakter med sedan i fjol.
18 minusgraders gruv-video
”Me, Myself, I”. Så lyder titeln på en av gruppens starkare spår som man dessutom gjort en musikvideo till. Mitt i ett tokkallt januari förra året, så blev Maramon kallade att infinna sig i den karga gruvmiljön i Stripa. Utan några fuskiga hjälpmedel som t ex vinterkläder eller värmekällor, så spelades videon in under ledning av duon Martin Jernberg och Robin Andersson. Kvicksilvret visade ca 18 minus när kameran rullade.
-Det var väldigt kallt, men det var bara att bita ihop, förklarar Peter när han tänker tillbaka på inspelningsdagen.
Videon har man använt ganska flitigt för att ”göra reklam” för sig och tydligen har den marknadsföringen fungerat.
-Vi är mycket nöjda med videon och de spelningar vi bokats tack vare den.
Fotnot: Nu på fredag spelar Maramon i Västerås och sedan väntar Finland. Senare i sommar kommer man att göra en trehelgersturné i Sverige. Nästa spelning i Lindesberg är spikad att ske i oktober.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.