Helt plötsligt kan man tvingas väja för ett rådjur som hoppar ut framför bilen. Och vill det sig riktigt illa så är det inte bara ett ensamt djur som dyker upp framför strålkastarna, utan ett helt följe på en och samma gång. Detta scenario kanske inte är mycket att höja på ögonbrynen över – om vi pratar landsbygd. Men i stan är det en annan femma.
Boende kring Kyrkberget, särskilt de på den östra sidan, löper stor risk att köra på ett rådjur. Orsaken är att någon eller några upprättat en regelrätt utfodringsplats vid sidan av vägen, i anslutning till det område som tidigare utgjorde Folkets park. Det uppdukade buffébordet har lockat många rådjur att lämna skogarna för en mer serverad tillvaro i stan. När vi besökte platsen befann sig tio individer där, nio rådjur och en skata. Skatan kanske vi kan leva med, men rådjuren har faktiskt blivit så många och orädda av sig, att de nu utgör en trafikfara för bilisterna, och djuren själva kan komma att skadas allvarligt.
Trafikpolis Pekka Kirsijärvi är måttligt road av detta faktum som råder, men konstaterar samtidigt att det inte är brottsligt att mata vilda djur. Dock får det vara någon måtta, menar han.
-Man måste vara lite eftertänksam, att lägga ut lite mat i trädgårdarna är ju inget ovanligt, det är många som gör så. I detta fall verkar man dock ha gått lite väl långt, även om det är väl menat, kommenterar Pekka.
När vi informerar om att antalet rådjur just denna dag uppgick till nio djur, så blir han mer oroad.
-Så många, säger han och fortsätter:
-Det är inte något vidare bra det här, de som matar djuren måste förstå att det kan bli farligt när så många vilda djur lockas in i stan och springer fritt över vägarna.
Fotnot: Miljökontoret i Lindesberg har underrättats av allmänheten, som tycker att utfodringsplatsen i sig är en sanitär olägenhet med anledning av att även köttprodukter dumpats där för djuren att äta.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.