Helt plötsligt kan man tvingas väja för ett rådjur som hoppar ut framför bilen. Och vill det sig riktigt illa så är det inte bara ett ensamt djur som dyker upp framför strålkastarna, utan ett helt följe på en och samma gång. Detta scenario kanske inte är mycket att höja på ögonbrynen över – om vi pratar landsbygd. Men i stan är det en annan femma.
Boende kring Kyrkberget, särskilt de på den östra sidan, löper stor risk att köra på ett rådjur. Orsaken är att någon eller några upprättat en regelrätt utfodringsplats vid sidan av vägen, i anslutning till det område som tidigare utgjorde Folkets park. Det uppdukade buffébordet har lockat många rådjur att lämna skogarna för en mer serverad tillvaro i stan. När vi besökte platsen befann sig tio individer där, nio rådjur och en skata. Skatan kanske vi kan leva med, men rådjuren har faktiskt blivit så många och orädda av sig, att de nu utgör en trafikfara för bilisterna, och djuren själva kan komma att skadas allvarligt.
Trafikpolis Pekka Kirsijärvi är måttligt road av detta faktum som råder, men konstaterar samtidigt att det inte är brottsligt att mata vilda djur. Dock får det vara någon måtta, menar han.
-Man måste vara lite eftertänksam, att lägga ut lite mat i trädgårdarna är ju inget ovanligt, det är många som gör så. I detta fall verkar man dock ha gått lite väl långt, även om det är väl menat, kommenterar Pekka.
När vi informerar om att antalet rådjur just denna dag uppgick till nio djur, så blir han mer oroad.
-Så många, säger han och fortsätter:
-Det är inte något vidare bra det här, de som matar djuren måste förstå att det kan bli farligt när så många vilda djur lockas in i stan och springer fritt över vägarna.
Fotnot: Miljökontoret i Lindesberg har underrättats av allmänheten, som tycker att utfodringsplatsen i sig är en sanitär olägenhet med anledning av att även köttprodukter dumpats där för djuren att äta.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.