Imorgon går den 26:e upplagan av Wedevågsloppet av stapeln. Så här långt är över 600 löpsugna människor i alla åldrar anmälda. Loppet är en traditionell tävling som arrangeras av Wedevågs IF, som till årets version har flera nyheter.
– Grundkonceptet är ju hela tiden samma. Men sen försöker vi utveckla tävlingen för varje år som går och hela tiden försöka göra den bättre och mer attraktiv, både för åskådare och löpare, berättar Erik Carlsson som är ordförande i Wedevågs IF.
Wedevågsloppet är en traditionell löptävling som i åratal lockat stora mängder av deltagare. Imorgon är det så dags för den 26:e upplagan av tävlingen att äga rum. I vanlig ordning är det Wedevågs IF som står som arrangör, ett uppdrag som man vill förvalta på bästa sätt.
– Vi har alltid en summering efter varje år. Där tittar vi på vad som varit bra, vad som kan bli bättre och sen försöker vi alltid göra en bättre tävling. Men samtidigt kan vi inte växa ur vår kostym, vi måste fortfarande kunna hantera det, förklarar Erik Carlsson.
För med ett så pass stort arrangemang som Wedevågsloppet följer även ett stort arbete. Tävlingen ställer stora krav på föreningens medlemmar, som inte är sen med att ställa upp för att bidra. Totalt kommer mellan 70-80 funktionärer att arbeta under lördagens tävling. Carlsson förklarar att det är ett måste för att kunna genomföra arrangemanget.
Det är nämligen ett rekordstort antal deltagare detta år. Uppemot 630 aktiva har föranmält sig, vilket är högre större siffra än något man tidigare uppnått. Det största intresset är för 9-årsklassen, där man på pojk- och flicksidan sammanlagt har över 200 föranmälda. Möjligheten till efteranmälan finns självklart och då gäller det att vara på plats senast en timme före start.
Just start och målgång sker vid Smedvallens Idrottsplats, där den första starten går klockan 9.00 och den sista 13.30. Prisutdelningen för det avslutande långa loppet äger rum 14.40 och avrundar tävlingsdagen. Att loppet detta år utvecklats ytterligare deltagarmässigt tror Erik Carlsson är ett resultat av Klasskampen.
– Många ungdomar har kommit in via Klasskampen. Det är en tävling mellan klasserna i hela kommunen, där de tävlar i vilka som kan ha störst procentuell medverkan. Vinnaren av tävlingen får 2000 kronor till klasskassan och tvåan får 1000 kronor.
– Fokus ligger inte på tävlingen. Fokus ligger på att genomföra tävlingen och det är det ju vi tycker är väldigt viktigt. Speciellt i ungdomsklassen där de inte ska känna någon press utan det ska handla om utförandet.
Men klasskampen är inte den enda punkten man koncentrerat sig på. När Wedevågsloppet imorgon öppnar upp den 26:e gången gör man det med målet att vara en familjefest.
– En annan sak vi har satsat på i år är att vi lagt extra fokus på kringevenemang. I år vill vi göra loppet till en familjefest. Oavsett om man är åskådare eller deltagare ska det finnas något som är rogivande för hela familjen, berättar Erik Carlsson.
– Vi kommer bland annat att ha en hoppborg. Dessutom är det sumobrottning för de över 12 år, en professionell styltgångare på plats, ansiktsmålning och även glass för de yngsta.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.