Från och med den första maj är Mäklarhuset Wijkströms ett minne blott. Vid månadsskiftet övergår firman till Länsförsäkringar Fastighetsförmedling där Erik Wijkström får huvudansvar som mäklare.-Det känns jättebra, jag ser verkligen fram emot det här, säger Erik Wijkström.
Namnet Wijkström har varit enhetligt med Mäklarhuset i Lindesberg sedan 90-talet. Men nu är dagarna räknade. Från och med första maj kommer Erik Wijkström att arbeta under ny flagg och ingen verkar gladare över detta än han själv.
-Det här kommer att bli fantastiskt roligt, kommenterar han.
Uppgörelsen mellan Mäklarhuset Wijkström och Länsförsäkringar Fastighetsförmedling blev officiellt klart igår, måndag. Nu återstår egentligen bara att flytta ut bohaget från lokalen på Kungsgatan.
Fastighetsmarknaden i Lindesberg har upplevt lite av en tjällossning i år. Det är inte alls lika fruset läge och det innebär att mäklaruppdragen har varit betydligt fler. Erik Wijkström menar att den här uppgörelsen kom i rättan tid för nu får han större resurser än tidigare.
-Fastighetsmarknaden är ju ganska het just nu, det är betydligt bättre än i fjol samma tid. Det kommer också att innebära betydligt fler fastighetsaffärer och genom min nya arbetsplats får jag ett bredare servicepaket att erbjuda kunderna. Här ligger allt under ett och samma tak: mäklare, försäkringsbolag och bank. Det här bli kanon, säger Erik.
Men det är för kundens bästa det. Mellan raderna påpekar han att det finns anledning för honom själv att se fram emot den nya arbetsplatsen.
-Nu får jag ju massor av arbetskamrater också, det blir väldigt roligt att jobba. Det blir helt klart en nytändning, nu kan jag köra på i många år till, ler han.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.