Från och med den första maj är Mäklarhuset Wijkströms ett minne blott. Vid månadsskiftet övergår firman till Länsförsäkringar Fastighetsförmedling där Erik Wijkström får huvudansvar som mäklare.-Det känns jättebra, jag ser verkligen fram emot det här, säger Erik Wijkström.
Namnet Wijkström har varit enhetligt med Mäklarhuset i Lindesberg sedan 90-talet. Men nu är dagarna räknade. Från och med första maj kommer Erik Wijkström att arbeta under ny flagg och ingen verkar gladare över detta än han själv.
-Det här kommer att bli fantastiskt roligt, kommenterar han.
Uppgörelsen mellan Mäklarhuset Wijkström och Länsförsäkringar Fastighetsförmedling blev officiellt klart igår, måndag. Nu återstår egentligen bara att flytta ut bohaget från lokalen på Kungsgatan.
Fastighetsmarknaden i Lindesberg har upplevt lite av en tjällossning i år. Det är inte alls lika fruset läge och det innebär att mäklaruppdragen har varit betydligt fler. Erik Wijkström menar att den här uppgörelsen kom i rättan tid för nu får han större resurser än tidigare.
-Fastighetsmarknaden är ju ganska het just nu, det är betydligt bättre än i fjol samma tid. Det kommer också att innebära betydligt fler fastighetsaffärer och genom min nya arbetsplats får jag ett bredare servicepaket att erbjuda kunderna. Här ligger allt under ett och samma tak: mäklare, försäkringsbolag och bank. Det här bli kanon, säger Erik.
Men det är för kundens bästa det. Mellan raderna påpekar han att det finns anledning för honom själv att se fram emot den nya arbetsplatsen.
-Nu får jag ju massor av arbetskamrater också, det blir väldigt roligt att jobba. Det blir helt klart en nytändning, nu kan jag köra på i många år till, ler han.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.