Från och med den första maj är Mäklarhuset Wijkströms ett minne blott. Vid månadsskiftet övergår firman till Länsförsäkringar Fastighetsförmedling där Erik Wijkström får huvudansvar som mäklare.-Det känns jättebra, jag ser verkligen fram emot det här, säger Erik Wijkström.
Namnet Wijkström har varit enhetligt med Mäklarhuset i Lindesberg sedan 90-talet. Men nu är dagarna räknade. Från och med första maj kommer Erik Wijkström att arbeta under ny flagg och ingen verkar gladare över detta än han själv.
-Det här kommer att bli fantastiskt roligt, kommenterar han.
Uppgörelsen mellan Mäklarhuset Wijkström och Länsförsäkringar Fastighetsförmedling blev officiellt klart igår, måndag. Nu återstår egentligen bara att flytta ut bohaget från lokalen på Kungsgatan.
Fastighetsmarknaden i Lindesberg har upplevt lite av en tjällossning i år. Det är inte alls lika fruset läge och det innebär att mäklaruppdragen har varit betydligt fler. Erik Wijkström menar att den här uppgörelsen kom i rättan tid för nu får han större resurser än tidigare.
-Fastighetsmarknaden är ju ganska het just nu, det är betydligt bättre än i fjol samma tid. Det kommer också att innebära betydligt fler fastighetsaffärer och genom min nya arbetsplats får jag ett bredare servicepaket att erbjuda kunderna. Här ligger allt under ett och samma tak: mäklare, försäkringsbolag och bank. Det här bli kanon, säger Erik.
Men det är för kundens bästa det. Mellan raderna påpekar han att det finns anledning för honom själv att se fram emot den nya arbetsplatsen.
-Nu får jag ju massor av arbetskamrater också, det blir väldigt roligt att jobba. Det blir helt klart en nytändning, nu kan jag köra på i många år till, ler han.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.