I höst öppnar Willys Hemma i Lindesberg. Det är nu klart att butiken tar över lokalerna efter Coop som lämnade orten i våras.- Ja, det stämmer att vi öppnar en butik i Lindesberg. Coops gamla lokaler kommer snarast anpassas för den butik på 1600 kvm som skall öppnas där, berättar Johanna Eurén som är kommunikationsansvarig på Willys.
Som LindeNytt kunde rapportera redan i våras, fanns ett starkt intresse från Axfood att titta närmare på en etablering i Lindesberg, utöver Hemköp, i samband med att Coopbutiken lämnade orten. Idag, fredag, meddelas att det blev just Axfood som drog det längsta strået bland dem som visat intresse för lokalerna och fastigheten som sådan. Det blir alltså en Willys Hemma-butik som öppnar i Cooplokalerna.
Johanna Eurén, Willys, berättar att man nu bara inväntar att lokalerna anpassas efter deras behov och sedan slår man upp portarna. Det innebär att öppningsdatumet blir satt så tidigt som i höst.
– Butiken blir på 1600 kvm och är en Willys Hemma, det vill säga Willys koncept för något mindre butiker men med samma låga priser och breda sortiment av färskvaror, säger Johanna.
På Willys resonerar man att marknaden i Lindesberg är av intresse då Örebro länge har varit den stora och närmaste etableringsorten för dem, även om det nu faktiskt finns Willys Hemma i Nora.
– Vi förstår att många i Lindesberg har passat på att handla när de besökt Örebro. Etableringen i Lindesberg kommer förhoppningsvis vara till hjälp att bryta den vanan, att man då istället handlar mer på hemmaplan, förklarar Johanna Eurén.
På Hemköp ser man positivt på att Willys breddar utbudet i Lindesberg, trots att det naturligtvis handlar om tuffare konkurens om kunderna från och med i höst.
– Jag vet att konkurrens är bra och att handel föder handel. Därför tycker jag det här är väldigt positivt för Lindesberg, det kan jag säga både som handlare och i egenskap som medlem i Linde City, kommenterar Johan Eriksson, Hemköp.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.