I höst öppnar Willys Hemma i Lindesberg. Det är nu klart att butiken tar över lokalerna efter Coop som lämnade orten i våras.- Ja, det stämmer att vi öppnar en butik i Lindesberg. Coops gamla lokaler kommer snarast anpassas för den butik på 1600 kvm som skall öppnas där, berättar Johanna Eurén som är kommunikationsansvarig på Willys.
Som LindeNytt kunde rapportera redan i våras, fanns ett starkt intresse från Axfood att titta närmare på en etablering i Lindesberg, utöver Hemköp, i samband med att Coopbutiken lämnade orten. Idag, fredag, meddelas att det blev just Axfood som drog det längsta strået bland dem som visat intresse för lokalerna och fastigheten som sådan. Det blir alltså en Willys Hemma-butik som öppnar i Cooplokalerna.
Johanna Eurén, Willys, berättar att man nu bara inväntar att lokalerna anpassas efter deras behov och sedan slår man upp portarna. Det innebär att öppningsdatumet blir satt så tidigt som i höst.
– Butiken blir på 1600 kvm och är en Willys Hemma, det vill säga Willys koncept för något mindre butiker men med samma låga priser och breda sortiment av färskvaror, säger Johanna.
På Willys resonerar man att marknaden i Lindesberg är av intresse då Örebro länge har varit den stora och närmaste etableringsorten för dem, även om det nu faktiskt finns Willys Hemma i Nora.
– Vi förstår att många i Lindesberg har passat på att handla när de besökt Örebro. Etableringen i Lindesberg kommer förhoppningsvis vara till hjälp att bryta den vanan, att man då istället handlar mer på hemmaplan, förklarar Johanna Eurén.
På Hemköp ser man positivt på att Willys breddar utbudet i Lindesberg, trots att det naturligtvis handlar om tuffare konkurens om kunderna från och med i höst.
– Jag vet att konkurrens är bra och att handel föder handel. Därför tycker jag det här är väldigt positivt för Lindesberg, det kan jag säga både som handlare och i egenskap som medlem i Linde City, kommenterar Johan Eriksson, Hemköp.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.