Den fristående jobbförmedlingen Work for you fortsätter att växa, och inom kort öppnar de ännu ett kontor, denna gången i Örebro, men med en Lindetjej vid rodret.
Arbetsförmedlingen betygsätter varje år alla företag i Sverige som arbetar med stöd och matchning, där Work for yous Lindesbergskontor får högsta betyg, det enda av företagets ca 40 kontor som har det. Nu vill man bygga vidare på framgångskonceptet och öppnar inom kort ett nytt kontor i Örebro, med Lindetjejen Emma Thegel som ansvarig.
– Det är jättespännande, och en väldigt rolig marknad att jobba med, säger Emma glatt och fortsätter:
– Jag kommer sakna Linde, det är ju hemma. Hela stan är så mysig! Men vi kommer ha ett nära samarbete mellan kontoren, så vi hjälper varandra att hitta matchningar och rätt personer för jobb både i Örebro och Lindesberg.
Emma har också några bra tips att dela med sig av till de som söker arbete.
– Stirra dig inte blind på den här ”supermänniskan” som ofta söks i platsannonserna. I slutändan är det ju arbetsgivaren som rekryterar, inte annonsen. Våga prova att söka, och var flexibel, du kanske inte har tänkt dig att arbeta inom just det yrket, men det kan öppna dörrar. Som mig till exempel, jag är utbildad inom äldreomsorgen men har jobbat både på bank och nu här! avslutar Emma.
Inom kort kommer den gröna och bruna avfallstunnan att få sällskap av en grå. Denna innebär att man utöver matavfall och restavfall snart kommer att kunna sortera tidningar samt förpackningar av papper, plast och metall på ett fastighetsnära sätt.
– Vi kommer att använda oss av ett färgsorteringssystem, man lägger först förpackningarna i påsar i olika färger innan man lägger dessa i kärlet, förklarar Michael Lindström, Avfallsstrategstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Förra helgen var jag på besök i kungariket.
Tveksam om opera är något för dig? Ta då chansen och lyssna och se på en av de mest hörvärda styckena – Aida – som nu visas på bio i Lindesberg. Kanske att just detta får operabilden att klarna något.
Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk statistik från Bioguiden. Medan biobesöken nationellt minskade med 5 procent har man i Lindesberg istället ökat med hela 18 procent!
– Det känns väldigt bra, det betyder att vi har en trogen publik, säger biografens föreståndare Björn Persson.
En ny utredning ska visa vilka förutsättningar det finns att omstrukturera förskole- och grundskoleverksamheten i den norra kommundelen. Det beslutade Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Kanske att vi kan fatta beslut i mars eller april, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionsnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Nerikes Brandkår befinner sig just i denna stund på en adress i Vedevåg med anledning av en omfattande vattenläcka i en fastighet.
– Jag har precis fått en uppdatering från platsen och det uppskattas vara cirka 10 centimeter vatten i hela källaren, uppger SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.