WSK Lindesberg verkar stortrivas i nya Lindbackahallen. Under torsdagen spelade laget sin tredje hemmamatch, vilket slutade med säsongens tredje hemmaseger. Köping gästade stadens kanske fräschaste idrottshall och även om ställningen var kvitterad inför avslutningen, visade WSK sin styrka.
Efter torsdagens hemmamatch mot Köping, står WSK Lindesberg fortsatt obesegrade på hemmaplan. Efter två matcher i Lindbackahallen stod WSK med lika många segrar och under veckan kunde man utöka den härliga hemmatrenden.
Redan efter 25 sekunder kunde Noah Karlsson få in matchens första mål till hemmalaget. Köping var däremot snabba i vändningarna och kunde kvittera efter sju minuters speltid, två minuter därefter ökade man till 1-2.
Med två minuter kvar av första perioden lyckades Jacob Lihagen kvittera till 2-2, vilket såg ut att jämna ut siffrorna inför nästa period. Lagkapten Pontus Hellsing ville däremot annat. Med två sekunder kvar av perioden kom en hjälpsam passning från Emil Berglin, vilket hjälpte lagkaptenen att utöka till 3-2.
WSK fortsatte att utöka till 4-2 i den tredje perioden men fick tuffa minuter i perioden. Köping tog in tappad mark och kunde så småningom kvittera till 5-5 inför matchens sista tjugo minuter.
Hemmalaget var däremot för starkt på hemmaplan. Bara fem minuter in i sista perioden fick man med sig tre raka mål, vilket praktiskt taget tvingade Köping till en tidig timeout. Bara sekunder därefter kom WSKs fjärde mål i perioden. 9-5 med femton minuter kvar på matchklockan.
Köping kämpade sig tillbaka men fick också med sig två utvisningar, vilket hjälpte WSK att stänga målet.
En härlig seger för WSK Lindesberg som klättrar i tabellen. En härlig match blev det även för duon Jacob Lihagen och Isac Eriksson, som båda var till hjälp bakom fem mål vardera.
Resultat WSK Lindeberg-IBK Köping
Slutresultat: 10-7 (3-2, 2-3, 5-2)
Skott: 25-31 (8-10, 5-10, 12-11)
Målgörare:
1-0 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
2-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
3-2 Pontus Hellsing (Ass: Emil Berglin)
4-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
5-3 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
6-5 Jacob Lihagen
7-5 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
8-5 Isac Eriksson
9-5 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
10-6 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng klättrar WSK Lindesberg till tabellens andra plats. Köpings förlust i Lindbackahallen var lagets första för säsongen, där de står kvar som tabelletta med enbart en poängs marginal. Arboga och Sala innehar även de nio poäng vardera. Örebro är enda laget i tabellen utan poäng.
Nästa match: Söndagen 7:e november vs Skälby IBK Ung i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 13.00
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.