WSK Lindesberg verkar stortrivas i nya Lindbackahallen. Under torsdagen spelade laget sin tredje hemmamatch, vilket slutade med säsongens tredje hemmaseger. Köping gästade stadens kanske fräschaste idrottshall och även om ställningen var kvitterad inför avslutningen, visade WSK sin styrka.
Efter torsdagens hemmamatch mot Köping, står WSK Lindesberg fortsatt obesegrade på hemmaplan. Efter två matcher i Lindbackahallen stod WSK med lika många segrar och under veckan kunde man utöka den härliga hemmatrenden.
Redan efter 25 sekunder kunde Noah Karlsson få in matchens första mål till hemmalaget. Köping var däremot snabba i vändningarna och kunde kvittera efter sju minuters speltid, två minuter därefter ökade man till 1-2.
Med två minuter kvar av första perioden lyckades Jacob Lihagen kvittera till 2-2, vilket såg ut att jämna ut siffrorna inför nästa period. Lagkapten Pontus Hellsing ville däremot annat. Med två sekunder kvar av perioden kom en hjälpsam passning från Emil Berglin, vilket hjälpte lagkaptenen att utöka till 3-2.
WSK fortsatte att utöka till 4-2 i den tredje perioden men fick tuffa minuter i perioden. Köping tog in tappad mark och kunde så småningom kvittera till 5-5 inför matchens sista tjugo minuter.
Hemmalaget var däremot för starkt på hemmaplan. Bara fem minuter in i sista perioden fick man med sig tre raka mål, vilket praktiskt taget tvingade Köping till en tidig timeout. Bara sekunder därefter kom WSKs fjärde mål i perioden. 9-5 med femton minuter kvar på matchklockan.
Köping kämpade sig tillbaka men fick också med sig två utvisningar, vilket hjälpte WSK att stänga målet.
En härlig seger för WSK Lindesberg som klättrar i tabellen. En härlig match blev det även för duon Jacob Lihagen och Isac Eriksson, som båda var till hjälp bakom fem mål vardera.
Resultat WSK Lindeberg-IBK Köping
Slutresultat: 10-7 (3-2, 2-3, 5-2)
Skott: 25-31 (8-10, 5-10, 12-11)
Målgörare:
1-0 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
2-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
3-2 Pontus Hellsing (Ass: Emil Berglin)
4-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
5-3 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
6-5 Jacob Lihagen
7-5 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
8-5 Isac Eriksson
9-5 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
10-6 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng klättrar WSK Lindesberg till tabellens andra plats. Köpings förlust i Lindbackahallen var lagets första för säsongen, där de står kvar som tabelletta med enbart en poängs marginal. Arboga och Sala innehar även de nio poäng vardera. Örebro är enda laget i tabellen utan poäng.
Nästa match: Söndagen 7:e november vs Skälby IBK Ung i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 13.00
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.