WSK Lindesberg verkar stortrivas i nya Lindbackahallen. Under torsdagen spelade laget sin tredje hemmamatch, vilket slutade med säsongens tredje hemmaseger. Köping gästade stadens kanske fräschaste idrottshall och även om ställningen var kvitterad inför avslutningen, visade WSK sin styrka.
Efter torsdagens hemmamatch mot Köping, står WSK Lindesberg fortsatt obesegrade på hemmaplan. Efter två matcher i Lindbackahallen stod WSK med lika många segrar och under veckan kunde man utöka den härliga hemmatrenden.
Redan efter 25 sekunder kunde Noah Karlsson få in matchens första mål till hemmalaget. Köping var däremot snabba i vändningarna och kunde kvittera efter sju minuters speltid, två minuter därefter ökade man till 1-2.
Med två minuter kvar av första perioden lyckades Jacob Lihagen kvittera till 2-2, vilket såg ut att jämna ut siffrorna inför nästa period. Lagkapten Pontus Hellsing ville däremot annat. Med två sekunder kvar av perioden kom en hjälpsam passning från Emil Berglin, vilket hjälpte lagkaptenen att utöka till 3-2.
WSK fortsatte att utöka till 4-2 i den tredje perioden men fick tuffa minuter i perioden. Köping tog in tappad mark och kunde så småningom kvittera till 5-5 inför matchens sista tjugo minuter.
Hemmalaget var däremot för starkt på hemmaplan. Bara fem minuter in i sista perioden fick man med sig tre raka mål, vilket praktiskt taget tvingade Köping till en tidig timeout. Bara sekunder därefter kom WSKs fjärde mål i perioden. 9-5 med femton minuter kvar på matchklockan.
Köping kämpade sig tillbaka men fick också med sig två utvisningar, vilket hjälpte WSK att stänga målet.
En härlig seger för WSK Lindesberg som klättrar i tabellen. En härlig match blev det även för duon Jacob Lihagen och Isac Eriksson, som båda var till hjälp bakom fem mål vardera.
Resultat WSK Lindeberg-IBK Köping
Slutresultat: 10-7 (3-2, 2-3, 5-2)
Skott: 25-31 (8-10, 5-10, 12-11)
Målgörare:
1-0 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
2-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
3-2 Pontus Hellsing (Ass: Emil Berglin)
4-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
5-3 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
6-5 Jacob Lihagen
7-5 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
8-5 Isac Eriksson
9-5 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
10-6 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng klättrar WSK Lindesberg till tabellens andra plats. Köpings förlust i Lindbackahallen var lagets första för säsongen, där de står kvar som tabelletta med enbart en poängs marginal. Arboga och Sala innehar även de nio poäng vardera. Örebro är enda laget i tabellen utan poäng.
Nästa match: Söndagen 7:e november vs Skälby IBK Ung i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 13.00
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.