WSK Lindesberg verkar stortrivas i nya Lindbackahallen. Under torsdagen spelade laget sin tredje hemmamatch, vilket slutade med säsongens tredje hemmaseger. Köping gästade stadens kanske fräschaste idrottshall och även om ställningen var kvitterad inför avslutningen, visade WSK sin styrka.
Efter torsdagens hemmamatch mot Köping, står WSK Lindesberg fortsatt obesegrade på hemmaplan. Efter två matcher i Lindbackahallen stod WSK med lika många segrar och under veckan kunde man utöka den härliga hemmatrenden.
Redan efter 25 sekunder kunde Noah Karlsson få in matchens första mål till hemmalaget. Köping var däremot snabba i vändningarna och kunde kvittera efter sju minuters speltid, två minuter därefter ökade man till 1-2.
Med två minuter kvar av första perioden lyckades Jacob Lihagen kvittera till 2-2, vilket såg ut att jämna ut siffrorna inför nästa period. Lagkapten Pontus Hellsing ville däremot annat. Med två sekunder kvar av perioden kom en hjälpsam passning från Emil Berglin, vilket hjälpte lagkaptenen att utöka till 3-2.
WSK fortsatte att utöka till 4-2 i den tredje perioden men fick tuffa minuter i perioden. Köping tog in tappad mark och kunde så småningom kvittera till 5-5 inför matchens sista tjugo minuter.
Hemmalaget var däremot för starkt på hemmaplan. Bara fem minuter in i sista perioden fick man med sig tre raka mål, vilket praktiskt taget tvingade Köping till en tidig timeout. Bara sekunder därefter kom WSKs fjärde mål i perioden. 9-5 med femton minuter kvar på matchklockan.
Köping kämpade sig tillbaka men fick också med sig två utvisningar, vilket hjälpte WSK att stänga målet.
En härlig seger för WSK Lindesberg som klättrar i tabellen. En härlig match blev det även för duon Jacob Lihagen och Isac Eriksson, som båda var till hjälp bakom fem mål vardera.
Resultat WSK Lindeberg-IBK Köping
Slutresultat: 10-7 (3-2, 2-3, 5-2)
Skott: 25-31 (8-10, 5-10, 12-11)
Målgörare:
1-0 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
2-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
3-2 Pontus Hellsing (Ass: Emil Berglin)
4-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
5-3 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
6-5 Jacob Lihagen
7-5 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
8-5 Isac Eriksson
9-5 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
10-6 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng klättrar WSK Lindesberg till tabellens andra plats. Köpings förlust i Lindbackahallen var lagets första för säsongen, där de står kvar som tabelletta med enbart en poängs marginal. Arboga och Sala innehar även de nio poäng vardera. Örebro är enda laget i tabellen utan poäng.
Nästa match: Söndagen 7:e november vs Skälby IBK Ung i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 13.00
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.