WSK Lindesberg verkar stortrivas i nya Lindbackahallen. Under torsdagen spelade laget sin tredje hemmamatch, vilket slutade med säsongens tredje hemmaseger. Köping gästade stadens kanske fräschaste idrottshall och även om ställningen var kvitterad inför avslutningen, visade WSK sin styrka.
Efter torsdagens hemmamatch mot Köping, står WSK Lindesberg fortsatt obesegrade på hemmaplan. Efter två matcher i Lindbackahallen stod WSK med lika många segrar och under veckan kunde man utöka den härliga hemmatrenden.
Redan efter 25 sekunder kunde Noah Karlsson få in matchens första mål till hemmalaget. Köping var däremot snabba i vändningarna och kunde kvittera efter sju minuters speltid, två minuter därefter ökade man till 1-2.
Med två minuter kvar av första perioden lyckades Jacob Lihagen kvittera till 2-2, vilket såg ut att jämna ut siffrorna inför nästa period. Lagkapten Pontus Hellsing ville däremot annat. Med två sekunder kvar av perioden kom en hjälpsam passning från Emil Berglin, vilket hjälpte lagkaptenen att utöka till 3-2.
WSK fortsatte att utöka till 4-2 i den tredje perioden men fick tuffa minuter i perioden. Köping tog in tappad mark och kunde så småningom kvittera till 5-5 inför matchens sista tjugo minuter.
Hemmalaget var däremot för starkt på hemmaplan. Bara fem minuter in i sista perioden fick man med sig tre raka mål, vilket praktiskt taget tvingade Köping till en tidig timeout. Bara sekunder därefter kom WSKs fjärde mål i perioden. 9-5 med femton minuter kvar på matchklockan.
Köping kämpade sig tillbaka men fick också med sig två utvisningar, vilket hjälpte WSK att stänga målet.
En härlig seger för WSK Lindesberg som klättrar i tabellen. En härlig match blev det även för duon Jacob Lihagen och Isac Eriksson, som båda var till hjälp bakom fem mål vardera.
Resultat WSK Lindeberg-IBK Köping
Slutresultat: 10-7 (3-2, 2-3, 5-2)
Skott: 25-31 (8-10, 5-10, 12-11)
Målgörare:
1-0 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
2-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
3-2 Pontus Hellsing (Ass: Emil Berglin)
4-2 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
5-3 Pontus Hellsing (Ass: Niklas Carlsson)
6-5 Jacob Lihagen
7-5 Jacob Lihagen (Ass: William Ardesjö)
8-5 Isac Eriksson
9-5 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
10-6 Jacob Lihagen (Ass: Isac Eriksson)
Läget i tabellen: Med tre nya poäng klättrar WSK Lindesberg till tabellens andra plats. Köpings förlust i Lindbackahallen var lagets första för säsongen, där de står kvar som tabelletta med enbart en poängs marginal. Arboga och Sala innehar även de nio poäng vardera. Örebro är enda laget i tabellen utan poäng.
Nästa match: Söndagen 7:e november vs Skälby IBK Ung i Mälarenergi Arena med matchstart kl. 13.00
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.