Med tre raka segrar bakom sig så ser det ut som att WSK Lindesbergs damlag kommer att fortsätta nästa säsong i division 2, B-slutspelets tabelljumbo Pålsboda gästar Stadsskogsskolan under söndagen och trots den höga placeringen för Lindesberg så krävs det en seger för att hålla sig som tabelletta.
Det har varit en svår säsong för WSK Lindesbergs damlag som efter en svajig säsong med skador och sjukdomar placerade sig som 6:a i den västra Division 2-serien.
– Det har varit mycket skador som har drabbat laget under säsongen, bland skadorna har vi drabbats av allt från skador i vader och benhinnor till sjukdomar som förkylningar och flertalet halsproblem men trots skadorna så tycker jag att vi har fått ihop laget bra under säsongen, summerar lagets tränare Jörgen Dahlström.
Trots en godkänd säsong med lagets omständigheter i minnet så slutade säsongen med en 6:e plats i tabellen vilket har lett till att WSK får spela ett B-slutspel för att försöka behålla sin plats i Damtvåan.
I B-slutspelet spelar de lagen som är placerade längst ner i Division 2-seriens tabeller där de tre nedersta lagen från den östra och västra serien deltar, de två lagen som slutar sist och nästsist i slutspelets tabell får lämna Division 2 under nästkommande säsong vilket gör att det är mycket på spel.
Trots att placeringarna i tabellen nu är viktigare än någonsin så står WSK med tre raka segrar, detta med två kvarvarande matcher framför sig vilket gör det fysiskt omöjligt för damerna att åka ut ur serien inför nästa säsong, trots detta ser lagets tränare Jörgen Dahlström söndagens match som viktig:
– Vi har siktat in oss på att vinna B-slutspelets tabell så vi kommer inte att göra detta till en lugn match, vi kommer att gå in med fullt ös.
Söndagens motståndare Pålsboda slutade sist i grundspelets tabell och ligger i skrivandes stund sist även i slutspelstabellen, laget har ännu inte vunnit en enda match under säsongen men trots detta så är det inte ett lag som WSKs tränare Jörgen Dahlström underskattar.
– De är ett kämparlag och förlorade knappt mot slutspelets tabelletta Kumla med 9-7 senast vilket gör att jag tror att de är bättre än vad tabellen säjer, menar Jörgen och fortsätter om sina tankar inför matchen:
– Vi har spelat mot dem vid två tillfällen inom Division 2-serien och där visade vi att vi har ett snabbare spel än vad de har, vi kommer försöka utnyttja vårt snabba spel och på så sätt föra spelet till vår fördel, förhoppningsvis kan vi även öka målantalet för att få upp lagets målskillnad till tabellen.
Matchguide WSK Lindesberg-Pålsboda IBF
När och var: Söndag 1:a mars i Stadsskogsskolans idrottshall med matchstart kl. 12.00
Senaste mötet mot Pålsboda: Efter en jämn första period i Stadsskogsskolan så gick WSK undan med en stark ledning under den andra perioden som i sin tur utökades i den sista perioden, matchen slutade 8-5 (2-1, 2-1, 4-3)
Läget i tabellen: Efter tre segrar av tre möjliga så placerar sig WSK som 2:a i B-slutspelets tabell med 9 poäng och +12 i målskillnad, Kumla IBK är även dem obesegrade i tabellen och innehar 9 poäng men har en högre målskillnad på +21 och tar därför första platsen.
Det aktuella motståndarlaget Pålsboda placeras sist i tabellen och söker fortsatt säsongens första seger.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.