Med tre raka segrar bakom sig så ser det ut som att WSK Lindesbergs damlag kommer att fortsätta nästa säsong i division 2, B-slutspelets tabelljumbo Pålsboda gästar Stadsskogsskolan under söndagen och trots den höga placeringen för Lindesberg så krävs det en seger för att hålla sig som tabelletta.
Det har varit en svår säsong för WSK Lindesbergs damlag som efter en svajig säsong med skador och sjukdomar placerade sig som 6:a i den västra Division 2-serien.
– Det har varit mycket skador som har drabbat laget under säsongen, bland skadorna har vi drabbats av allt från skador i vader och benhinnor till sjukdomar som förkylningar och flertalet halsproblem men trots skadorna så tycker jag att vi har fått ihop laget bra under säsongen, summerar lagets tränare Jörgen Dahlström.
Trots en godkänd säsong med lagets omständigheter i minnet så slutade säsongen med en 6:e plats i tabellen vilket har lett till att WSK får spela ett B-slutspel för att försöka behålla sin plats i Damtvåan.
I B-slutspelet spelar de lagen som är placerade längst ner i Division 2-seriens tabeller där de tre nedersta lagen från den östra och västra serien deltar, de två lagen som slutar sist och nästsist i slutspelets tabell får lämna Division 2 under nästkommande säsong vilket gör att det är mycket på spel.
Trots att placeringarna i tabellen nu är viktigare än någonsin så står WSK med tre raka segrar, detta med två kvarvarande matcher framför sig vilket gör det fysiskt omöjligt för damerna att åka ut ur serien inför nästa säsong, trots detta ser lagets tränare Jörgen Dahlström söndagens match som viktig:
– Vi har siktat in oss på att vinna B-slutspelets tabell så vi kommer inte att göra detta till en lugn match, vi kommer att gå in med fullt ös.
Söndagens motståndare Pålsboda slutade sist i grundspelets tabell och ligger i skrivandes stund sist även i slutspelstabellen, laget har ännu inte vunnit en enda match under säsongen men trots detta så är det inte ett lag som WSKs tränare Jörgen Dahlström underskattar.
– De är ett kämparlag och förlorade knappt mot slutspelets tabelletta Kumla med 9-7 senast vilket gör att jag tror att de är bättre än vad tabellen säjer, menar Jörgen och fortsätter om sina tankar inför matchen:
– Vi har spelat mot dem vid två tillfällen inom Division 2-serien och där visade vi att vi har ett snabbare spel än vad de har, vi kommer försöka utnyttja vårt snabba spel och på så sätt föra spelet till vår fördel, förhoppningsvis kan vi även öka målantalet för att få upp lagets målskillnad till tabellen.
Matchguide WSK Lindesberg-Pålsboda IBF
När och var: Söndag 1:a mars i Stadsskogsskolans idrottshall med matchstart kl. 12.00
Senaste mötet mot Pålsboda: Efter en jämn första period i Stadsskogsskolan så gick WSK undan med en stark ledning under den andra perioden som i sin tur utökades i den sista perioden, matchen slutade 8-5 (2-1, 2-1, 4-3)
Läget i tabellen: Efter tre segrar av tre möjliga så placerar sig WSK som 2:a i B-slutspelets tabell med 9 poäng och +12 i målskillnad, Kumla IBK är även dem obesegrade i tabellen och innehar 9 poäng men har en högre målskillnad på +21 och tar därför första platsen.
Det aktuella motståndarlaget Pålsboda placeras sist i tabellen och söker fortsatt säsongens första seger.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.