Arkivbild Foto: Timmy Lundegård

WSK utmanar om serieledningen!

Tillberga var nästa motstånd för WSK Lindesberg som kom till Västerås med fem raka segrar. Tabellnian kommer från seger mot tabellettan Arboga vilket ökade respekten för en eventuell ny underdog i serien. Trots ett tvåmålsunderläge i matchens första minuter, kunde WSK visa sig starkast och gick mot lagets sjätte raka seger!

Med fem raka segrar för WSK Lindesberg och en färsk förlust för tabellettan Arboga vid månadsskiftet, så fanns en stor chans för WSK att utmana om positionen i tabelltoppen. Ett bortamöte mot Tillberga väntade under fredagen, laget som segrade över serieledaren med 5-6.

I matchens första minuter såg det ut som att tabellnian Tillberga, skulle kunna utöka sitt segertåg. Bara 42 sekunder in kom matchens första mål från hemmalaget, som tre minuter därefter utökade till 2-0.

Trots Tillbergas tidiga försprång, så var WSK däremot snabbt ikapp. William Svensson spräckte WSKs nolla och reducerade till 2-1, medan Kasper Vadsten fick in sitt första mål för säsongen vilket samtidigt kvitterade ställningen till 2-2.

Målen fortsatte och efter den första perioden höll WSK en stabil ledning med 2-4. Två minuter in i den andra halvleken kunde Pontus Hellsing fira lagets femte raka mål i matchen. Reduceringen kom från Tillberga som även fick med ett mål i powerplay. Med 4-5 på poängtavlan efter fem minuter, var matchen upplivad på nytt.

WSK stod däremot för starkt. På de nästkommande femton minuterna fick man med sig fyra mål, medan Tillberga fick in en boll i nätet på samma tid. Halvvägs in i den sista perioden kunde Pontus Hellsing låsa matchen, där lagkaptenen gav Lindelaget en tvåsiffrig summa på målantalet.

Med 5-10 stod Tillberga chanslösa och även om de fick med sig dubbla mål i slutminuterna, var det en mycket säker seger för WSK. En seger som lägger WSK på samma poängantal mot ledande Arboga i tabellen. Nästa möte är just mot tabellettan där man förutom tre poäng, kommer att spela om placeringen i toppen.

Resultat Tillberga IK Roosters-WSK Lindesberg
Slutresultat
: 7-11 (2-4, 3-5, 2-2)
Skott: 39-39 (14-10, 14-16, 11-13)
Publik: 50 personer

Målgörare:
2-1 William Svensson (Ass: Johan Pettersson)
2-2 Kasper Vadsten (Ass: William Ardesjö)
2-3 Filip Livén (Ass: William Svensson)
2-4 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
2-5 Pontus Hellsing (Ass: Niclas Fondelius)
4-6 Johan Pettersson (Ass: Niclas Fondelius)
4-7 Niklas Carlsson (Ass: Tage Sjöberg)
4-8 Jacob Lihagen (Ass: Max Sahlén)
5-9 Johan Pettersson
5-10 Pontus Hellsing
5-11 Emil Berglin

Läget i tabellen: Med förlust för Arboga och seger för WSK Lindesberg så ligger båda lagen på 21 poäng i tabellen, där Arboga leder med +8 i målskillnad. WSK står med sex raka segrar inför toppmötet och har seriens, i nuläget, starkaste segertrend. Köping agerar tabelltrea som har spelat en match mindre och ligger fyra poäng bakom toppduon. Örebro står ännu som tabelljumbo med 0 poäng på 8 matcher.

Nästa match: Fredag 10:e december vs IFK Arboga i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30

Publicerad 3 december 2021 klockan 22:10

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-13 20:46