Tillberga var nästa motstånd för WSK Lindesberg som kom till Västerås med fem raka segrar. Tabellnian kommer från seger mot tabellettan Arboga vilket ökade respekten för en eventuell ny underdog i serien. Trots ett tvåmålsunderläge i matchens första minuter, kunde WSK visa sig starkast och gick mot lagets sjätte raka seger!
Med fem raka segrar för WSK Lindesberg och en färsk förlust för tabellettan Arboga vid månadsskiftet, så fanns en stor chans för WSK att utmana om positionen i tabelltoppen. Ett bortamöte mot Tillberga väntade under fredagen, laget som segrade över serieledaren med 5-6.
I matchens första minuter såg det ut som att tabellnian Tillberga, skulle kunna utöka sitt segertåg. Bara 42 sekunder in kom matchens första mål från hemmalaget, som tre minuter därefter utökade till 2-0.
Trots Tillbergas tidiga försprång, så var WSK däremot snabbt ikapp. William Svensson spräckte WSKs nolla och reducerade till 2-1, medan Kasper Vadsten fick in sitt första mål för säsongen vilket samtidigt kvitterade ställningen till 2-2.
Målen fortsatte och efter den första perioden höll WSK en stabil ledning med 2-4. Två minuter in i den andra halvleken kunde Pontus Hellsing fira lagets femte raka mål i matchen. Reduceringen kom från Tillberga som även fick med ett mål i powerplay. Med 4-5 på poängtavlan efter fem minuter, var matchen upplivad på nytt.
WSK stod däremot för starkt. På de nästkommande femton minuterna fick man med sig fyra mål, medan Tillberga fick in en boll i nätet på samma tid. Halvvägs in i den sista perioden kunde Pontus Hellsing låsa matchen, där lagkaptenen gav Lindelaget en tvåsiffrig summa på målantalet.
Med 5-10 stod Tillberga chanslösa och även om de fick med sig dubbla mål i slutminuterna, var det en mycket säker seger för WSK. En seger som lägger WSK på samma poängantal mot ledande Arboga i tabellen. Nästa möte är just mot tabellettan där man förutom tre poäng, kommer att spela om placeringen i toppen.
Resultat Tillberga IK Roosters-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-11 (2-4, 3-5, 2-2)
Skott: 39-39 (14-10, 14-16, 11-13)
Publik: 50 personer
Målgörare:
2-1 William Svensson (Ass: Johan Pettersson)
2-2 Kasper Vadsten (Ass: William Ardesjö)
2-3 Filip Livén (Ass: William Svensson)
2-4 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
2-5 Pontus Hellsing (Ass: Niclas Fondelius)
4-6 Johan Pettersson (Ass: Niclas Fondelius)
4-7 Niklas Carlsson (Ass: Tage Sjöberg)
4-8 Jacob Lihagen (Ass: Max Sahlén)
5-9 Johan Pettersson
5-10 Pontus Hellsing
5-11 Emil Berglin
Läget i tabellen: Med förlust för Arboga och seger för WSK Lindesberg så ligger båda lagen på 21 poäng i tabellen, där Arboga leder med +8 i målskillnad. WSK står med sex raka segrar inför toppmötet och har seriens, i nuläget, starkaste segertrend. Köping agerar tabelltrea som har spelat en match mindre och ligger fyra poäng bakom toppduon. Örebro står ännu som tabelljumbo med 0 poäng på 8 matcher.
Nästa match: Fredag 10:e december vs IFK Arboga i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.