Tillberga var nästa motstånd för WSK Lindesberg som kom till Västerås med fem raka segrar. Tabellnian kommer från seger mot tabellettan Arboga vilket ökade respekten för en eventuell ny underdog i serien. Trots ett tvåmålsunderläge i matchens första minuter, kunde WSK visa sig starkast och gick mot lagets sjätte raka seger!
Med fem raka segrar för WSK Lindesberg och en färsk förlust för tabellettan Arboga vid månadsskiftet, så fanns en stor chans för WSK att utmana om positionen i tabelltoppen. Ett bortamöte mot Tillberga väntade under fredagen, laget som segrade över serieledaren med 5-6.
I matchens första minuter såg det ut som att tabellnian Tillberga, skulle kunna utöka sitt segertåg. Bara 42 sekunder in kom matchens första mål från hemmalaget, som tre minuter därefter utökade till 2-0.
Trots Tillbergas tidiga försprång, så var WSK däremot snabbt ikapp. William Svensson spräckte WSKs nolla och reducerade till 2-1, medan Kasper Vadsten fick in sitt första mål för säsongen vilket samtidigt kvitterade ställningen till 2-2.
Målen fortsatte och efter den första perioden höll WSK en stabil ledning med 2-4. Två minuter in i den andra halvleken kunde Pontus Hellsing fira lagets femte raka mål i matchen. Reduceringen kom från Tillberga som även fick med ett mål i powerplay. Med 4-5 på poängtavlan efter fem minuter, var matchen upplivad på nytt.
WSK stod däremot för starkt. På de nästkommande femton minuterna fick man med sig fyra mål, medan Tillberga fick in en boll i nätet på samma tid. Halvvägs in i den sista perioden kunde Pontus Hellsing låsa matchen, där lagkaptenen gav Lindelaget en tvåsiffrig summa på målantalet.
Med 5-10 stod Tillberga chanslösa och även om de fick med sig dubbla mål i slutminuterna, var det en mycket säker seger för WSK. En seger som lägger WSK på samma poängantal mot ledande Arboga i tabellen. Nästa möte är just mot tabellettan där man förutom tre poäng, kommer att spela om placeringen i toppen.
Resultat Tillberga IK Roosters-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-11 (2-4, 3-5, 2-2)
Skott: 39-39 (14-10, 14-16, 11-13)
Publik: 50 personer
Målgörare:
2-1 William Svensson (Ass: Johan Pettersson)
2-2 Kasper Vadsten (Ass: William Ardesjö)
2-3 Filip Livén (Ass: William Svensson)
2-4 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
2-5 Pontus Hellsing (Ass: Niclas Fondelius)
4-6 Johan Pettersson (Ass: Niclas Fondelius)
4-7 Niklas Carlsson (Ass: Tage Sjöberg)
4-8 Jacob Lihagen (Ass: Max Sahlén)
5-9 Johan Pettersson
5-10 Pontus Hellsing
5-11 Emil Berglin
Läget i tabellen: Med förlust för Arboga och seger för WSK Lindesberg så ligger båda lagen på 21 poäng i tabellen, där Arboga leder med +8 i målskillnad. WSK står med sex raka segrar inför toppmötet och har seriens, i nuläget, starkaste segertrend. Köping agerar tabelltrea som har spelat en match mindre och ligger fyra poäng bakom toppduon. Örebro står ännu som tabelljumbo med 0 poäng på 8 matcher.
Nästa match: Fredag 10:e december vs IFK Arboga i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.