Tillberga var nästa motstånd för WSK Lindesberg som kom till Västerås med fem raka segrar. Tabellnian kommer från seger mot tabellettan Arboga vilket ökade respekten för en eventuell ny underdog i serien. Trots ett tvåmålsunderläge i matchens första minuter, kunde WSK visa sig starkast och gick mot lagets sjätte raka seger!
Med fem raka segrar för WSK Lindesberg och en färsk förlust för tabellettan Arboga vid månadsskiftet, så fanns en stor chans för WSK att utmana om positionen i tabelltoppen. Ett bortamöte mot Tillberga väntade under fredagen, laget som segrade över serieledaren med 5-6.
I matchens första minuter såg det ut som att tabellnian Tillberga, skulle kunna utöka sitt segertåg. Bara 42 sekunder in kom matchens första mål från hemmalaget, som tre minuter därefter utökade till 2-0.
Trots Tillbergas tidiga försprång, så var WSK däremot snabbt ikapp. William Svensson spräckte WSKs nolla och reducerade till 2-1, medan Kasper Vadsten fick in sitt första mål för säsongen vilket samtidigt kvitterade ställningen till 2-2.
Målen fortsatte och efter den första perioden höll WSK en stabil ledning med 2-4. Två minuter in i den andra halvleken kunde Pontus Hellsing fira lagets femte raka mål i matchen. Reduceringen kom från Tillberga som även fick med ett mål i powerplay. Med 4-5 på poängtavlan efter fem minuter, var matchen upplivad på nytt.
WSK stod däremot för starkt. På de nästkommande femton minuterna fick man med sig fyra mål, medan Tillberga fick in en boll i nätet på samma tid. Halvvägs in i den sista perioden kunde Pontus Hellsing låsa matchen, där lagkaptenen gav Lindelaget en tvåsiffrig summa på målantalet.
Med 5-10 stod Tillberga chanslösa och även om de fick med sig dubbla mål i slutminuterna, var det en mycket säker seger för WSK. En seger som lägger WSK på samma poängantal mot ledande Arboga i tabellen. Nästa möte är just mot tabellettan där man förutom tre poäng, kommer att spela om placeringen i toppen.
Resultat Tillberga IK Roosters-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-11 (2-4, 3-5, 2-2)
Skott: 39-39 (14-10, 14-16, 11-13)
Publik: 50 personer
Målgörare:
2-1 William Svensson (Ass: Johan Pettersson)
2-2 Kasper Vadsten (Ass: William Ardesjö)
2-3 Filip Livén (Ass: William Svensson)
2-4 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
2-5 Pontus Hellsing (Ass: Niclas Fondelius)
4-6 Johan Pettersson (Ass: Niclas Fondelius)
4-7 Niklas Carlsson (Ass: Tage Sjöberg)
4-8 Jacob Lihagen (Ass: Max Sahlén)
5-9 Johan Pettersson
5-10 Pontus Hellsing
5-11 Emil Berglin
Läget i tabellen: Med förlust för Arboga och seger för WSK Lindesberg så ligger båda lagen på 21 poäng i tabellen, där Arboga leder med +8 i målskillnad. WSK står med sex raka segrar inför toppmötet och har seriens, i nuläget, starkaste segertrend. Köping agerar tabelltrea som har spelat en match mindre och ligger fyra poäng bakom toppduon. Örebro står ännu som tabelljumbo med 0 poäng på 8 matcher.
Nästa match: Fredag 10:e december vs IFK Arboga i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.