Tillberga var nästa motstånd för WSK Lindesberg som kom till Västerås med fem raka segrar. Tabellnian kommer från seger mot tabellettan Arboga vilket ökade respekten för en eventuell ny underdog i serien. Trots ett tvåmålsunderläge i matchens första minuter, kunde WSK visa sig starkast och gick mot lagets sjätte raka seger!
Med fem raka segrar för WSK Lindesberg och en färsk förlust för tabellettan Arboga vid månadsskiftet, så fanns en stor chans för WSK att utmana om positionen i tabelltoppen. Ett bortamöte mot Tillberga väntade under fredagen, laget som segrade över serieledaren med 5-6.
I matchens första minuter såg det ut som att tabellnian Tillberga, skulle kunna utöka sitt segertåg. Bara 42 sekunder in kom matchens första mål från hemmalaget, som tre minuter därefter utökade till 2-0.
Trots Tillbergas tidiga försprång, så var WSK däremot snabbt ikapp. William Svensson spräckte WSKs nolla och reducerade till 2-1, medan Kasper Vadsten fick in sitt första mål för säsongen vilket samtidigt kvitterade ställningen till 2-2.
Målen fortsatte och efter den första perioden höll WSK en stabil ledning med 2-4. Två minuter in i den andra halvleken kunde Pontus Hellsing fira lagets femte raka mål i matchen. Reduceringen kom från Tillberga som även fick med ett mål i powerplay. Med 4-5 på poängtavlan efter fem minuter, var matchen upplivad på nytt.
WSK stod däremot för starkt. På de nästkommande femton minuterna fick man med sig fyra mål, medan Tillberga fick in en boll i nätet på samma tid. Halvvägs in i den sista perioden kunde Pontus Hellsing låsa matchen, där lagkaptenen gav Lindelaget en tvåsiffrig summa på målantalet.
Med 5-10 stod Tillberga chanslösa och även om de fick med sig dubbla mål i slutminuterna, var det en mycket säker seger för WSK. En seger som lägger WSK på samma poängantal mot ledande Arboga i tabellen. Nästa möte är just mot tabellettan där man förutom tre poäng, kommer att spela om placeringen i toppen.
Resultat Tillberga IK Roosters-WSK Lindesberg
Slutresultat: 7-11 (2-4, 3-5, 2-2)
Skott: 39-39 (14-10, 14-16, 11-13)
Publik: 50 personer
Målgörare:
2-1 William Svensson (Ass: Johan Pettersson)
2-2 Kasper Vadsten (Ass: William Ardesjö)
2-3 Filip Livén (Ass: William Svensson)
2-4 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
2-5 Pontus Hellsing (Ass: Niclas Fondelius)
4-6 Johan Pettersson (Ass: Niclas Fondelius)
4-7 Niklas Carlsson (Ass: Tage Sjöberg)
4-8 Jacob Lihagen (Ass: Max Sahlén)
5-9 Johan Pettersson
5-10 Pontus Hellsing
5-11 Emil Berglin
Läget i tabellen: Med förlust för Arboga och seger för WSK Lindesberg så ligger båda lagen på 21 poäng i tabellen, där Arboga leder med +8 i målskillnad. WSK står med sex raka segrar inför toppmötet och har seriens, i nuläget, starkaste segertrend. Köping agerar tabelltrea som har spelat en match mindre och ligger fyra poäng bakom toppduon. Örebro står ännu som tabelljumbo med 0 poäng på 8 matcher.
Nästa match: Fredag 10:e december vs IFK Arboga i Lindbackahallen med matchstart kl. 19.30
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.