Det är nu bestämt att skyddsjakt på Kanadagäss kommer att ske även i år. Jakten skall verkställas i syfte att hålla Loppholmarna rent från spillning, så att området kan besökas av invånarna utan att de tvingas sicksacka sig fram mellan gässens ”visitkort”.- Vi bekostar jakten ur den egna budgeten, säger Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling som på delegation beslutar om skyddsjakt i Lindesberg.
Annat lät det tidigare i veckan då det stod klart att man inte har budgeterat för den skyddsjakt som årligen genomförs på fåglar och djur som ”bebott sig” för nära människor. Just Kanadagäss, rådjur och bäver är de huvudsakliga ”problemdjuren” som uppehåller sig i bostadsområden och i nära anslutning till stadskärnan, men även grävling är vanligt förekommande – dock fångas grävlingen i bur och kräver inte aktiv jaktinsats.
Samtidigt som gässen återvänt till Lindesbergs farvatten med besked, kom alltså ett annat negativt dito från Näringsliv och utveckling i veckan, som på delegation beslutar om skyddsjakt då en sådan insats bör verkställas av någon anledning. Problemet för förvaltningen är att det inte finns pengar avsatt för ändamålet. Jesper Almlöf, på nämnda förvaltning, berättade för LindeNytt tidigare i veckan att han jobbade för en lösning. På fredagen kunde han meddela att jakten blir av trots allt och att det kommer att ske mer eller mindre omgående också.
– Efter kontakt med Bergslagens Kommunalteknik har vi beslutat att min avdelning tar på sig kostnaden. Vi har räknat på det här och funnit att kostnaden inte blir så hög som vi trodde den kunde bli, säger Almlöf som redan har gett den så kallade stadsjägaren i uppdrag att avhysa de ovälkomna gästerna från Loppholmarna.
– Skyddsjakten kommer att påbörjas redan i helgen för att skrämma bort gässen, säger han.
Fortsatt skyddsjakt kommer att ske kontinuerligt under säsongen i syfte att hålla stranden och grönytorna rent från Kanadagässens ofog.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.