Det är nu bestämt att skyddsjakt på Kanadagäss kommer att ske även i år. Jakten skall verkställas i syfte att hålla Loppholmarna rent från spillning, så att området kan besökas av invånarna utan att de tvingas sicksacka sig fram mellan gässens ”visitkort”.- Vi bekostar jakten ur den egna budgeten, säger Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling som på delegation beslutar om skyddsjakt i Lindesberg.
Annat lät det tidigare i veckan då det stod klart att man inte har budgeterat för den skyddsjakt som årligen genomförs på fåglar och djur som ”bebott sig” för nära människor. Just Kanadagäss, rådjur och bäver är de huvudsakliga ”problemdjuren” som uppehåller sig i bostadsområden och i nära anslutning till stadskärnan, men även grävling är vanligt förekommande – dock fångas grävlingen i bur och kräver inte aktiv jaktinsats.
Samtidigt som gässen återvänt till Lindesbergs farvatten med besked, kom alltså ett annat negativt dito från Näringsliv och utveckling i veckan, som på delegation beslutar om skyddsjakt då en sådan insats bör verkställas av någon anledning. Problemet för förvaltningen är att det inte finns pengar avsatt för ändamålet. Jesper Almlöf, på nämnda förvaltning, berättade för LindeNytt tidigare i veckan att han jobbade för en lösning. På fredagen kunde han meddela att jakten blir av trots allt och att det kommer att ske mer eller mindre omgående också.
– Efter kontakt med Bergslagens Kommunalteknik har vi beslutat att min avdelning tar på sig kostnaden. Vi har räknat på det här och funnit att kostnaden inte blir så hög som vi trodde den kunde bli, säger Almlöf som redan har gett den så kallade stadsjägaren i uppdrag att avhysa de ovälkomna gästerna från Loppholmarna.
– Skyddsjakten kommer att påbörjas redan i helgen för att skrämma bort gässen, säger han.
Fortsatt skyddsjakt kommer att ske kontinuerligt under säsongen i syfte att hålla stranden och grönytorna rent från Kanadagässens ofog.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.