Det är nu bestämt att skyddsjakt på Kanadagäss kommer att ske även i år. Jakten skall verkställas i syfte att hålla Loppholmarna rent från spillning, så att området kan besökas av invånarna utan att de tvingas sicksacka sig fram mellan gässens ”visitkort”.- Vi bekostar jakten ur den egna budgeten, säger Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling som på delegation beslutar om skyddsjakt i Lindesberg.
Annat lät det tidigare i veckan då det stod klart att man inte har budgeterat för den skyddsjakt som årligen genomförs på fåglar och djur som ”bebott sig” för nära människor. Just Kanadagäss, rådjur och bäver är de huvudsakliga ”problemdjuren” som uppehåller sig i bostadsområden och i nära anslutning till stadskärnan, men även grävling är vanligt förekommande – dock fångas grävlingen i bur och kräver inte aktiv jaktinsats.
Samtidigt som gässen återvänt till Lindesbergs farvatten med besked, kom alltså ett annat negativt dito från Näringsliv och utveckling i veckan, som på delegation beslutar om skyddsjakt då en sådan insats bör verkställas av någon anledning. Problemet för förvaltningen är att det inte finns pengar avsatt för ändamålet. Jesper Almlöf, på nämnda förvaltning, berättade för LindeNytt tidigare i veckan att han jobbade för en lösning. På fredagen kunde han meddela att jakten blir av trots allt och att det kommer att ske mer eller mindre omgående också.
– Efter kontakt med Bergslagens Kommunalteknik har vi beslutat att min avdelning tar på sig kostnaden. Vi har räknat på det här och funnit att kostnaden inte blir så hög som vi trodde den kunde bli, säger Almlöf som redan har gett den så kallade stadsjägaren i uppdrag att avhysa de ovälkomna gästerna från Loppholmarna.
– Skyddsjakten kommer att påbörjas redan i helgen för att skrämma bort gässen, säger han.
Fortsatt skyddsjakt kommer att ske kontinuerligt under säsongen i syfte att hålla stranden och grönytorna rent från Kanadagässens ofog.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.