Det är nu bestämt att skyddsjakt på Kanadagäss kommer att ske även i år. Jakten skall verkställas i syfte att hålla Loppholmarna rent från spillning, så att området kan besökas av invånarna utan att de tvingas sicksacka sig fram mellan gässens ”visitkort”.- Vi bekostar jakten ur den egna budgeten, säger Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling som på delegation beslutar om skyddsjakt i Lindesberg.
Annat lät det tidigare i veckan då det stod klart att man inte har budgeterat för den skyddsjakt som årligen genomförs på fåglar och djur som ”bebott sig” för nära människor. Just Kanadagäss, rådjur och bäver är de huvudsakliga ”problemdjuren” som uppehåller sig i bostadsområden och i nära anslutning till stadskärnan, men även grävling är vanligt förekommande – dock fångas grävlingen i bur och kräver inte aktiv jaktinsats.
Samtidigt som gässen återvänt till Lindesbergs farvatten med besked, kom alltså ett annat negativt dito från Näringsliv och utveckling i veckan, som på delegation beslutar om skyddsjakt då en sådan insats bör verkställas av någon anledning. Problemet för förvaltningen är att det inte finns pengar avsatt för ändamålet. Jesper Almlöf, på nämnda förvaltning, berättade för LindeNytt tidigare i veckan att han jobbade för en lösning. På fredagen kunde han meddela att jakten blir av trots allt och att det kommer att ske mer eller mindre omgående också.
– Efter kontakt med Bergslagens Kommunalteknik har vi beslutat att min avdelning tar på sig kostnaden. Vi har räknat på det här och funnit att kostnaden inte blir så hög som vi trodde den kunde bli, säger Almlöf som redan har gett den så kallade stadsjägaren i uppdrag att avhysa de ovälkomna gästerna från Loppholmarna.
– Skyddsjakten kommer att påbörjas redan i helgen för att skrämma bort gässen, säger han.
Fortsatt skyddsjakt kommer att ske kontinuerligt under säsongen i syfte att hålla stranden och grönytorna rent från Kanadagässens ofog.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.